Berichten uit het buitenland Een archiefreis naar de Bondsrepubliek Van 11 tot en met 14 mei 1987 organiseerde de van een reis naar verschillende archiefdiensten in de landen Hessen en Rheinland-Pfalz van de Bondsrepubliek Duitsland. Er werd aan deelgenomen door zeventien archivarissen, werkzaam bij het Koninklijk Huisarchief, archiefdiensten van rijk en gemeenten, provin ciale inspecties, de Rijksarchiefschool en de Centrale Archief Selectiedienst. Op maandag 11 mei werd eerst een bezoek gebracht aan Herborn, waar de re formatorische academie en het stedelijk museum de aandacht kregen. Na een kort oponthoud op de Dillenburg werd vervolgens Marburg bereikt. Hier werd door dr. W. Moritz een inleiding verzorgd over de archiefopleiding in Duits land. Deze opleiding is te Marburg gevestigd in het Staatsarchiv. Beieren heeft een eigen opleiding. Evenals in Nederland aan de Rijksarchiefschool wordt in Marburg een middelbare en een post- academische hogere archiefopleiding ge geven. In tegenstelling tot de Nederlandse situatie staat deze opleiding alleen open voor na voorselectie in dienst genomen ambtenaren bij een overheidsor gaan. De verschillende overheden die hun archivarissen voor een opleiding naar Marburg zenden, betalen gezamenlijk deze opleiding, die in principe een oplei ding van het land Hessen is. Werkeloosheid onder archivarissen komt niet voor, temeer omdat er jaarlijks ongeveer evenveel leerlingen worden opgeleid als in Nederland, te weten circa 10 hogere en circa 60 middelbare kandidaten. Veel gemeenten gaan de laatste jaren ertoe over voor de eerste maal een archivaris in dienst te nemen en te laten opleiden. De opleidingen duren veel langer dan in Nederland. De opleidingsduur voor de gehobenen Dienst (middelbaar) duurt drie jaar. In die periode wordt gedu rende één jaar een soort bestuursopleiding voor ambtenaren gevolgd, vindt een praktische stage van een half jaar plaats en wordt anderhalf jaar de theoreti sche archiefopleiding gevolgd. Dit alles full-time. De opleiding voor de höhe- ren Dienst (hoger) duurt twee jaar (half jaar praktijk, anderhalfjaar theorie). Wij kregen de indruk dat bij de opleidingen sterk de nadruk wordt gelegd op de Middeleeuwen en de Nieuwe tijd en op vakken als oorkondeleer, chronolo gie, paleografie, bronnenonderzoek en institutionele geschiedenis. De 19e en 20e eeuw krijgen nauwelijks aandacht en daarmee ook niet vakken als selectie en vernietiging, beheer en inventarisatie van moderne archieven en automati sering. Van een link met een registratuuropleiding is ook geen sprake. Reden voor het Bundesarchiv in Koblenz om te komen met plannen voor een nieuwe archiefopleiding, die veel meer aandacht aan modern archief moet gaan beste- den en die moet uitgaan van de Bond in plaats van één enkel land. Een andere conclusie is, dat er een grote kloof bestaat tussen middelbaren en hogeren. Doorstroming is onmogelijk. De mensen op de middelbare opleiding zijn vrij jong (18 jaar) en direct afkomstig van de middelbare school. Door te kiezen voor een middelbare archiefopleiding wordt de mogelijkheid tot het volgen van een academische opleiding afgesneden en is doorstroming naar hoger ar chiefambtenaar onmogelijk. In Nederland daarentegen heeft de middelbare opleiding veel meer het karakter van een tweede-keus- opleiding, bezocht door mensen met allerlei soorten vooropleiding (waaronder dikwijls een gedeelte lijk universitaire opleiding). Daardoor is doorstroming naar de hogere oplei ding, zeker nu Latijn geen verplicht vak meer is, veel gemakkelijker. De kloof tussen hogeren en middelbaren in de opleidingen zet zich ook in de praktijk voort. Zo zijn wij tijdens onze reis louter in contact gekomen met hoger ar chiefambtenaren. Na een uitvoerige rondleiding door de middeleeuwse kerken en straten van Marburg werd dinsdags een bezoek gebracht aan de gebouwen van het Staats archiv en de archiefschool te Marburg. Het land Hessen kent drie Staatsarchi- ve te Marburg, Darmstadt en Wiesbaden, die ieder de archieven van instellin gen in hun gebied bewaren. Het archief te Wiesbaden is tevens aangewezen voor de bewaring van de archieven van de naoorlogse regering van Hessen. Dit archief wordt daarom aangeduid als Hauptstaatsarchiv. Woensdagmorgen werd een bezoek aan het nieuwe gebouw van het Hauptstaats archiv van Hessen in Wiesbaden gebracht. Een fraai ontworpen gebouw, waar van de architectuur enigszins vergelijkbaar is met 'de Oosterpoort' in Gronin gen. Centraal in het complex zijn de magazijnen aangelegd, die zeven etages hoog zijn (waarvan twee ondergronds). Er is 60.000 m stellingruimte in over wegend verrijdbare stellingen voorhanden. De zijpanelen van de stellingen zijn in oranje en blauw, de kleuren van Nassau, uitgevoerd. De bouw is zeer solide uitgevoerd. De kelders hebben tot 80 cm dikke betonnen wanden met zeer zware gas- en waterdichte en tevens voldoende brandwerende deuren. De magazij nen zijn volledig geklimatiseerd en uitgevoerd met gasblusinstallaties, respec tievelijk met Halon en CO2 gas. Alleen deed de mededeling dat de mensen één minuut na de brandmelding de tijd hebben om uit de depots weg te komen voordat het gas gaat stromen, het Nederlandse gezelschap de wenkbrauwen fronsen. De dienst wekt met indrukwekkende grote eigen generatoren zelf uit aardgas de benodigde stroom en warmte op. Rondom de magazijnen de zeer ruime en volledig uitgeruste restauratiewerkplaatsen, boekbinderij, fotoate lier voor schaduwverfilming van verschillende formaten waaronder kaarten, oprolfilm en fiche, een ruimte voor de ontvangst van archieven met daarin een stofzuigerkast en een papierversnipperaar en een ruimte waarin vijf personen dagelijks ijzerwerk uit dossiers halen en deze vervolgens lumbacken. Elke 30 minuten komt één gelijmde band gereed, die talloze raadplegingen kan doorstaan. Voorts zijn rond het magazijnblok de werkkamers, hal met tentoon stellingsinrichting en collegezaal gebouwd. Er was een archieftentoonstelling ingericht over de geschiedenis van Hessen vanaf 1945. Hieruit en uit het over zicht van publicaties bleek, dat naast het vervaardigen van inventarissen door het archiefpersoneel een belangrijke bijdrage aan verschillende regionaal- historische publicaties werd geleverd. 352 353

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 33