ren wordt uitgevoerd (voorbeeld: het project Gewestelijke besturen bij het Rijks archief in Zuid-Holland) of men kan een eenjarig project voor meerdere aspi ranten opzetten. Voorwaarde is wel dat deze projecten goed worden voorbe reid en gecoördineerd door een of meer vaste medewerkers van de dienst. 2 De eigen praktijk 2-1 Jaarprogramma In dit deel gaan wij in op de manier waarop wij op basis van de huidige oplei dingsstructuur meer planning en structuur hebben aangebracht in de praktijk opleiding. Uitgangspunt vormt het door de Tweede Afdeling van het Algemeen Rijksarchief ontwikkelde interne jaarprogramma voor stagebegeleiding.18 Uit gaande van de taken die de toekomstige archivaris moet kunnen verrichten zijn hierin de onderdelen en activiteiten opgenomen die naar het oordeel van de afdeling in de praktijk aan de orde dienen te komen. In het programma zijn ook de onderdelen opgenomen die voor rekening van de rijks archiefschool komen. Zo kan bij de planning voldoende rekening worden gehouden met de pieken in de activiteiten in het lesprogramma van de rijks archiefschool, zoals werkweken, registratuurstage en omvangrijke opdrachten. Bij de vaststelling van het jaarprogramma is ervan uitgegaan dat het praktijkjaar twaalf maan den duurt, op basis van 200 werkdagen per jaar. Aan het begin van het praktijkjaar ontvangt de adspirant-archivaris een uit gewerkt jaarprogramma. Hij kan daarmee zijn eigen werkzaamheden gedu rende het jaar overzien en leert zijn werkzaamheden te plannen en in te delen (voortgangscontrole). Voor de mentor kan het programma tevens dienst doen als checklist. Het programma is niet vast omschreven. Het is geen diktaat of keurslijf waar in de activiteiten van de adspirant-archivaris van minuut tot minuut vastlig gen, maar bedoeld als leidraad. De opzet van het programma zoals het hierna is weergegeven is daarom vrij globaal. Het bevat de elementen die wij essen tieel achten als onderdelen van de praktijkopleiding. Concrete invulling zal mede samenhangen met en afhankelijk zijn van de specifieke structuur en mo gelijkheden van elke begeleidende archiefdienst. Daarnaast dient uitdrukke lijk ruimte aanwezig te zijn voor initiatieven en wensen van de adspirant- archivaris zelf. Het plan wordt dit jaar voor het eerst door ons uitgevoerd. Pas aan het eind van de periode kunnen wij beoordelen hoe het in de praktijk werkt. Ieder plan, ook dit, heeft te kampen met kinderziektes. In de toekomst kan aanpassing en verandering noodzakelijk blijken, zowel wat de onderwer pen betreft als de hoeveelheid hiervoor geplande tijd. De specifieke onderde len van het jaarprogramma zijn: 344 Periode Onderwerp Begin september Introductie binnen de dienst Kennismaking met de organisatie en werkzaamheden van de dienst. Elementen: algemene organisatie, secretariaat, archief van de dienst. September Introductie archiefbewerking Cursus over de hoofdlijnen van het inventarisatieproces aan de hand waar van men in staat moet zijn zich over het eigen archief te documenteren en een bewerkingsplan op te stellen. Elementen: Zie hiervoor de volgende para graaf Introductiecursus archiefbewerking. Gehele jaar Intern overleg Het bijwonen van interne vergaderingen en het notuleren van een of meerde re bijeenkomsten. Gehele jaar Paleografie en chronologie Gehele jaar Externe dienstverlening Het beantwoorden van brieven en het begeleiden van bezoekers op de studie zaal. Gehele jaar van af oktober Inventarisatie Oktober Eerste werkweek rijks archiefschool Oktober- november Introduktie automatisering Leren omgaan met tekstverwerking en geautomatiseerde informatiesystemen. December Acquisitie Het meemaken van een volledige acquisitieprocedure voor een bepaald ar chief. Elementen: voorbereiding, contacten met overdrager, formele en administra tieve afwikkeling, verslaglegging. December Oriëntatie bij verschillende dienstonderdelen De adspirant kan zelf afspraken maken tot het bezoeken van andere dienstonderdelen als fotografie, restauratie en dergelijke. Januari Verslaglegging verrichte werkzaamheden Sluit aan bij de reeds vermelde doelstelling dat de adspirant-archivaris leert zijn activiteiten te plannen en tijd effectief in te delen. De verslagen worden tevens gebruikt bij het opstellen van het jaarverslag van de dienst. Januari Tweede werkweek rijks archiefschool Januari Vernietiging Kennismaking met de problematiek van vernietiging voor overheidsinstellin gen en de mogelijkheden tot praktische selectie van het te bewerken archief. Februari Registratuurstage via rijks archiefschool April Derde werkweek rijks archiefschool Mei Inspectie Kennismaking met de werkzaamheden van de archiefinspectie (inspectiebe zoek of andere externe activiteit). 345

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 29