Wat gebeurt er bij deze methode? Het systeem is eigenlijk in drie fasen onder te verdelen. De eerste fase is het dompelen van boekblokken in de ontzurings- en versterkingsvloeistof. De tweede fase is het snel diepvriezen van de natte boek blokken tot een temperatuur van - 30 tot - 40° C. In de derde fase komen de blokken in de vriesdrooginstallatie terecht. De overweging die ten grondslag ligt aan het onder vacuüm dompelen van boekblokken is dat het verstevi gingsmiddel een impregnering in het vel en tegelijkertijd een oppervlaktebescher ming van het vel papier moet geven. Het gelijktijdig toegevoegde ontzuringsmid- del werkt ook naar twee kanten: het neutraliseert de in het papier gevormde zuren en het werkt bufferend, zodat het invloeden van buitenaf verhindert ver zurend op het papier te werken. Tevens is vastgesteld dat het aanbrengen van plantaardige lijmen en sterk ver dunde dierlijke lijmen vergeling van bijvoorbeeld krantenpapier tientallen ja ren onderdrukt. In de National Bibliothek heeft men uiteindelijk gekozen voor de volgende middelen: als versteviging wordt een combinatie van cellulose en polyvinylacetaatlijm gebruikt, als ontzuringsmiddel magnesium- en calcium- zouten. Na het dompelbad en het uitpersen van de overtollige vloeistof wordt het boekblok diepgevroren op een temperatuur van - 30 tot - 40° C. Deze la ge temperaturen zijn nodig tegen de vorming van grote ijskristallen. Voor de ze behandeling zijn ongeveer vijf uren nodig. Na de 'shockbehandeling' wordt het boekblok geplaatst in een vriesdroger, waarin met vacuüm gewerkt wordt. De temperatuur wisselt van onder nul tot, in het laatste stadium, ongeveer 70° C. Het resultaat van deze behandeling is dat het boekblok net onder 0° blijft en dat het ijs overgaat in dampvorm zonder eerst vloeibaar te worden. Het vries drogen duurt twee dagen. Aangezien het papier na behandeling droog is, zal het in een klimaatkamer zijn vochtigheid 'aan de lucht' weer op peil moeten brengen. Eén van de min of meer vervelende bijkomstigheden is dat de benodigde ap paratuur nogal prijzig is. Het bedrag dat de National Bibliothek voor de in stallatie heeft moeten betalen, ligt rond de miljoen gulden. Gezien dit bedrag lijkt het wel duidelijk dat we het in Nederland voorlopig met heel wat minder moeten doen. Wat is er dan voor een min of meer massale aanpak van verzuurde archiefbestan den voorhanden? Een van de mogelijkheden is het verrijdbare apparaat van de Engelse firma Archival. Dit systeem is gebaseerd op de ontzuring met me- thoxy magnesium methyl carbonaat (mmmc) en een versteviging met een in al cohol oplosbare hydroxy propyl cellulose. In het wagentje staat een drukvat met vloeistof. Er wordt gewerkt met een handspuit en op deze manier kunnen boeken ontzuurd en verstevigd worden zonder dat ze gedemonteerd hoeven wor den. Wel moeten de bladzijden stuk voor stuk bespoten worden, hetgeen be hoorlijk arbeidsintensief is. Van een echte 'massa-aanpak' is in dit geval dan ook nog geen sprake. Het systeem kost ongeveer zesduizend gulden, zodat het wat betreft kosten in aanmerking komt voor de Nederlandse archieven. Dan ligt er nog een volgende mogelijkheid in het verschiet. Het gaat om een systeem dat net als het vorige ontzuurt en verstevigt door middel van bespui ten. Het principe is een lopende band die de vellen onder de spraynozzels door voert. De vloeistof is op basis van alcohol en aan het eind van het apparaat valt 64 het papier droog in een verzamelbak. Het mag duidelijk zijn dat dit systeem is gemaakt voor de behandeling van losse archivalia. De maximumcapaciteit van het apparaat is 22 uitgevouwen krantenpagina's per minuut, hetgeen in ieder geval weer een stap verder is op weg naar massaconservering. Het in de handel komen van dit apparaat betekent een reële mogelijkheid voor de Ne derlandse archieven om gedeelten van hun negentiende- en twintigste-eeuwse bestanden op een snelle, eenvoudige manier te conserveren. 65

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 33