3 Vergadering van de afgevaardigden van de archivarissenverenigingen (spa) Aan de vergadering namen deel naast vier bestuursleden (afkomstig uit Frank rijk, Canada, Nederland en brd) vertegenwoordigers van ledenverenigingen uit brd, Frankrijk, Verenigd Koninkrijk, USA en Israël. Als waarnemers wa ren collega's uit Haïti, Japan, China, Zambia en Finland aanwezig. Als gasten waren bovendien aanwezig de voorzitter van de ica, de secretaris van de ci- tra, de oud-voorzitter dr. H. Dahm en een vertegenwoordiger van het Rode Kruis te Genevè (International Tracing Service). Naast de gangbare huishoudelijke punten werden behandeld de ontwikke lingen rond het bulletin Janus, de uitwisselingen en de voorgenomen activitei ten voor het Internationale Archiefcongres van 1988 te Parijs. Van direct belang voor de leden, en vooral de niet-leden, van de spa is dat het bestuur van de ica de door de spa voorgestelde contributietabel heeft goed gekeurd. Dit betekent dat voortaan betaald moet worden door nationale verenigingen met meer dan 100 leden 100 met 50 tot 99 leden 50 met minder dan 50 leden 35 regionale of gespecialiseerde verenigingen met meer dan 100 leden 50 met minder dan 100 leden 35 De leden ontvangen hiervoor Archivum, Janus, het halfjaarlijkse bulletin van de ica en uitnodigingen voor de Ronde Tafels en de Internationale Archief congressen. De vergadering stemde met de plannen van het bestuur in naast de ledenver gadering tijdens het congres te Parijs ook te organiseren, waar mogelijk in sa menwerking met andere gremia van de ica: een Ronde Tafel voor verenigingen, waarin alle deelnemende verenigingen in de gelegenheid worden gesteld om èn volgens een bepaald stramien voor hen belangrijke ontwikkelingen toe te lichten èn publicaties uit te wisselen een'inschrijfmarkt' voor publikaties (directe verkoop ter plaatse is als gevolg van de Franse douanebepalingen helaas onmogelijk) een videoscoop met bijdragen gewijd aan het Parijse thema (nieuwe media) en aan voor derde wereldlanden specifieke archiefproblemen. De vergadering was dankbaar voor de voortdurende ondersteuning door de Vereniging van Archivarissen in Nederland van Janus. Hierdoor is het moge lijk de verschijning van het blad in ieder geval tot en met 1988 te garanderen. De invoering van de mogelijkheid van een individueel abonnement 10 per jaar, luchtpost 20) lijkt aan te slaan. Een belangrijk deel van de vergadering was gewijd aan uitwisselingen tus sen verenigingen, al dan niet in samenwerking met archiefdiensten. Verslag werd gedaan van uitwisselingen tussen Engeland en Nederland, usa en Chi na, China en Engeland, Beieren en buurlanden en verschillende, vooral ge meentelijke, archiefdiensten. In een aantal gevallen werd nadrukkelijk gebruik gemaakt van de mogelijkheden die 'particuliere' instellingen als archivarissen- 52 verenigingen hebben. Wanneer officiële contacten om politieke of andere re denen moeilijk kunnen worden gelegd, kunnen particuliere contacten een uit weg bieden. Opvallend was ook dat vele verenigingen begonnen zijn voor hun jaarlijkse ledenvergaderingen zusterverenigingen in het buitenland uit te nodigen. Ne derland ontving zo bijvoorbeeld uitnodigingen uit de USA, Duitsland, Frank rijk, België en Engeland. Het is nog te vroeg om deze periode van de spa te evalueren, maar het lijkt nu al dat er een ontwikkeling naar groei bespeurbaar is, niet in het minst door dat de invloed van archivarissenverenigingen in een aantal landen groter lijkt te worden. Een ontwikkeling die ook tijdens de Ronde Tafel bespeurbaar was, voor het eerst traden vertegenwoordigers van verenigingen als rapporteurs op, voor het eerst worden de verenigingen nadrukkelijk in de aanbevelingen ge noemd (zie bijlage 1). 4 Huishoudelijke vergadering van de citra De vergadering was vrijwel geheel gewijd aan de behandeling van het monde linge jaarverslag van de secretaris, onze landgenoot dr. F. C. J. Ketelaar. In dit verslag gaf hij een overzicht van de resultaten van de verkoop van de Acta van de voorgaande conferenties. Het lijkt er op dat met de introductie van de Acta in een tweetalige versie (Engels en Frans) hogere verkoopcijfers zullen worden behaald.3 De Acta van de 23e citra zullen binnenkort van de pers rollen. De in deze zitting vastgestelde aanbevelingen volgen als bijlage 1. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van het bestuur aanvaard om voort aan per deelnemer een inschrijfgeld van 50 te heffen. Elke deelnemer zal in ruil dan twee exemplaren van de Acta ontvangen. Waarnemers uit het gast land zullen slechts 25 hoeven te betalen, maar zij ontvangen dan ook maar één exemplaar. De reden hiervoor is tweeërlei, enerzijds krijgt het bestuur iets ruimere eigen middelen, anderzijds is het verzekerd van een minimum afzet van de Acta, wat kan leiden tot een lagere produktieprijs. Het bestuur ging verder in op een verzoek uit de vergadering in één van de vooraankondigingen van de Table een korte uiteenzetting van het te behandelen onderwerp te ge ven. Verwacht wordt dat zowel directeuren van nationale archiefdiensten uit derde-wereld-landen als vertegenwoordigers van archivarissenverenigingen dan iets minder moeite zullen hebben met het verwerven van de benodigde finan ciële middelen. De 25e citra zal van 21 tot en met 25 september 1987 te Gardone Riviera (Italië) worden gehouden, met als onderwerp 'cultureel erfgoed en de archie ven'. Voor deze bijeenkomst zal de, in 1988 formeel op te richten, Sectie van gemeentearchivarissen worden uitgenodigd weer waarnemers te sturen. 53

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 27