Berichten uit het buitenland ding van kerk en staat, Ma laïcisation de la vie publique', wat later aangepre- zen werd als een groots resultaat van de revolutie.9 De jongere generatie be greep de Nutschristenen niet. Dit maakte, dat de rijksarchivaris De Jonge op 9 oktober 1847 schreef dat het oordeel van den heer Groen van Prinsterer over de omwenteling van 1795 en wat daarna gebeurde, niet alleen gestreng,- maar in meer dan één opzigt onjuist en partijdig is.10 Ook in die tijd was de geschied schrijving een produkt van bitterheid en aspiratie. De namen in de lijsten illustreerden ook ontwikkelingen, die volgden; Al- barda, Bichon, Cleveringa, Duymaer, Van Eeghen, Gorter, Van Hall, Huet, Huizinga, Hugenholtz, Kappeyne, Kingma, Van Lennep, Marchant, Mees, Van Oosterzee, Quack, Rink, Snouck Hurgronje, Talma, Verwey, Wiselius en een drieduizend anderen. Zij lieten een erfenis en opgaven na, die het verdienen in '87 en volgende jaren te worden herdacht. Noten 1 j.h. van der palm, Bijbel, bevattende alleen de boeken des Ouden en Nieuwe Verbonds (Lei den 1825) 23; dat zij tot Godsdienstig onderrigt en huiselijke stichting gebruikbaarder, en met het licht onzer tijden meer overeenkomstig wierd. 2 n. beets, Leven en karakter van Johannes Hen- dricus van der Palm (Leiden 1842) 99. 3 A.j.KOX, m.chamahaun, Van Stevin tot Lo- rentz (Amsterdam 1980) 106. 4 beets 50, 100 en volgende; zie ook a. de groot, Leven en arbeid van J. H. van der Palm (Wageningen 1960) 30 en volgende. 5 h.t. colenbrander, De patriottentijd i (Den Haag 1897) 75, 76. 6 h.pierson, 'De heerschappij der bourgeoisie in de Nederlandsch Hervormde Kerk', in: De Gids 33 (1869) i 442. 7 a. F. manning, De betekenis van C.R.A. van Bommel voor de Noordelijke Nederlanden Utrecht 1956. 8 j.michman, 'Centrum en periferie', in Studia Rosenthaliana xix, 2 (1985) 210. 9 Annates historiques de la révolution frangaise 529 (januari-maart 1985) 6. 10 a.c. vreede, Levensschets van G. W. Vreede (Leiden 1883) 304. Résumé Les 'homines novi' et la Bible Le professeur a l'université de Leyde, J. H. van der Palm (1763-1840), publiait une nouvelle version de La Bible en 1825. Plus de 3000 personnes ont souscrit a eet ouvra- ge. L'auteur relève l'intérêt des listes de souscripteurs en rapport avec la recherche des 'homines novi' aux Pays-Bas. 44 Centralisatie, decentralisatie en de archieven 1 Algemeen Van 15 tot en met 19 september 1986 had de 24e Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives (citra) plaats in de Finlandia-Hall in Helsinki. Leden van de citra zijn de nationale archiefdiensten en de nationale archiva- rissenverenigingen. Drs. J. N. T. van Albada vertegenwoordigde de van, dank zij een subsidie van de Centrale Directie Internationale Betrekkingen en de Di recties Monumenten, Musea en Archieven van het Ministerie van wvc. Dr. F. C. J. Ketelaar, plaatsvervangend algemeen rijksarchivaris en secretaris van de citra, completeerde de Nederlandse afvaardiging. Aan de conferentie, die werd geopend door de minister van Cultuur en We tenschap, namen deel vijf en zestig personen uit 46 landen, vier personen na mens de Internationale Archiefraad (ica) en vier personen namens internati onale organisaties (vn, unesco, ifla en Rode Kruis). Uit de kring van de ica (regionale organisaties, secties en ereleden) waren vijf personen aanwezig. Het gezelschap bestond verder uit vijftien waarnemers en toehoorders uit vier lan den (voornamelijk Finland). Enkele deelnemers werden door hun partner ver gezeld. Ook bij dit congres waren de ontmoetingen in de wandelgangen zeker niet minder belangrijk dan de formele zittingen. Het voorrecht een groot aantal bij eenkomsten van de Ronde Tafel bij te mogen wonen leidt daardoor tot waar devolle collegiale contacten en vriendschapsbanden. 2 Centralisatie, decentralisatie en de archieven, het congres 1 2-1 Inleiding Aanleiding voor het onderwerp 'centralisatie, decentralisatie en archieven' was een aanbeveling van prof. R. -H. Bautier, die in 1969 geformuleerd was tijdens de elfde Ronde Tafel in Boekarest (gewijd aan de lokale archieven). Hij con cludeerde toen dat de relaties tussen centrale/nationale archiefdiensten en die op een regionaal of provinciaal niveau een aparte bijeenkomst waard zouden zijn. Aan de hand van een door de secretaris van de citra, dr. F. C. J. Kete laar, vervaardigd rapport behandelde een vergadering van gemiddeld tachtig personen het onderwerp: 'centralisatie, decentralisatie en de archieven'. Kete- 45

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 23