en toegankelijkheid voor niet ingewijden bemoeilijkte.27 Daarenboven waren de archiefbescheiden uit de periode van 1903 tot aan de invoering van de zaaks- gewijze ordening grotendeels niet beschreven. Redenen waarom bij de inbe- waringgeving besloten werd om een nieuwe plaatsingslijst over de jaren 1511- 1918 te vervaardigen, waarbij de rubrieken de opstelling in de kasten zijn gaan volgen. Deze was overigens mede door verhuizingen verstoord geraakt. De be schrijvingen van de inventaris van 1903 werden tevens gecontroleerd en waar nodig tot en met 1918 aangevuld.28 De lengte van dit archiefgedeelte bedraagt 147 m1. Er heeft geen selectieve vernietiging plaatsgevonden omdat het beter werd geoordeeld dit eveneens uit te stellen totdat meer inhoudelijke kennis was verkregen. Het Administratief archief 1919-1943 is bij de annexatie, hoewel dit een punt van overweging is geweest, niet afgesloten en dientengevolge vermengd geraakt met het archief van de 'nieuwe' gemeente Leeuwarderadeel.29 Als onderdeel van de aan de inbewaringgeving uitgevoerde werkzaamheden werd de split sing alsnog gemaakt en een voorlopige dossierinventaris van de archiefbeschei den over de jaren 1919-1943 samengesteld. Uitgezonderd hiervan werden de 'doorlopende zaken' die na 1 januari 1944 zijn afgedaan.30 Dit afgesplitste ge deelte had een lengte van 40 m31 en is volgens de bij het Gemeentearchief Leeu warden gangbare selektieprocedure na machtiging van de gemeentesecretaris van Leeuwarderadeel geschoond en in omvang teruggebracht tot 20'/i m Als eerste richtlijn is bij de selektieprocedure gebruik gemaakt van de Lijst van de voor vernietiging in aanmerking komende bescheiden uit de archieven van gemeentelijke en intergemeentelijke organen, dagtekenende van na 1850 (1983). Bij de tweede selektie is uitgegaan van een apart voor dit archief gefor muleerd schaarsteprincipe dat rekening houdt met de vraag of er nog op ande re plaatsen in voldoende mate bronnen worden bewaard die (zijdelings) infor matie geven over de Leeuwarderadeelster, Leeuwarder en andere Friese bedrijven in de twintigste eeuw, de relatie tussen de secretarie en andere ge meentelijke instellingen, de Deelster infrastructuur, de industriële archeolo gie, de relatie werkgever-werknemer, de mentaliteitsgeschiedenis en de Twee de Wereldoorlog. Deze schaarstestukken zijn in de uiteindelijk vervaardigde plaatsingslijst beschreven als zijnde «iet voor vernietiging vatbare (nvvv)- archiefbescheiden. Bij de derde selectie werd het door het Gemeentearchief van Leeuwarden gehanteerde 'nuljarenprincipe' toegepast. Dit principe gaat er van uit dat de vraag naar bepaalde informatie aan verandering onderhevig is en dat er dientengevolge uit het oogpunt van de Lijst en het schaarsteprinci pe op het ogenblik soms te veel zou worden vernietigd. Teneinde hierop, al is het maar enigszins, in te spelen worden de vvv-bescheiden uit elk jaar ein digend op een nul alsnog bewaard. Daarnaast geldt als argument voor het han teren van het nuljarenprincipe de mogelijkheid om meer gedegen bronnenkri tiek te beoefenen. De nuljarenstukken die een gezamenlijke lengte van 2 m1 hebben, zijn niet in de plaatsingslijst beschreven, maar als bijlage opgenomen in een 'vvv-stukkenlijst annex plaatsingslijst nuljaren'. Bij de schoning van de omvangrijke serie persoonsdossiers werd in eerste instantie een overzicht samengesteld waarin als gegevens werden verwerkt: naam en voorletters, geboortedatum, de laatst vervulde funktie, de ontslagdatum 36 en de eventuele reden voor bewaring. Aan de hand van dit overzicht werden de persoonsdossiers in drie series onderverdeeld: a de niet voor vernietiging vatbare persoonsdossiers, te weten die van burge meesters, gemeentesecretarissen en -ontvangers, hoofden van gemeentelijke instellingen (zoals schoolhoofden), personen met bijzondere funkties en dege nen voor wie bijzondere maatregelen en dergelijke hebben gegolden b de voor vernietiging vatbare persoonsdossiers van de overige personen, voor zover jonger dan 75 jaar die op verzoek van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds voorlopig worden bewaard32 c de dossiers van personen die hun diensttijd in een nuljaar hebben beëindigd. De beschrijvingen van de Nvvv-bescheiden en de vvv/nuljarenbescheiden zijn in de vervaardigde lijsten op codegetal gerangschikt, waaraan voor de over zichtelijkheid de hoofdstukgetallen en omschrijvingen zijn toegevoegd. Het bevolkingsregister is in origineel tot en met de gezinskaarten over de jaren 1920-1939, en de akten van de Burgerlijke Stand tot en met jaar 1920 door Leeuwarderadeel in bewaring gegeven. De originelen van het bevolkingsregister na 1939 (persoonskaarten) zijn voor wat betreft de door Leeuwarden gean nexeerde dorpen in 1944 naar de afdeling Bevolking aldaar overgebracht. Het hele bevolkingsregister over de jaren 1850-1939 en de akten van de Burgerlijke Stand tot en met 1943 zullen worden verfilmd. Kopieën in de vorm van micro fiches komen ter beschikking voor intern gebruik op de afdeling Bevolking van de Gemeentesecretarie te Stiens en op het Gemeentearchief van Leeuwar den, de laatste over de jaren 1811-1920 ook voor onderzoek door derden. De negatieven van deze microfiches zullen in de depots van het Rijksarchief in Friesland worden opgeslagen. Het is vooralsnog de bedoeling dat de Burgerlijke Stands-akten over de ja ren 1921-1932 in het jaar 1999 en die over 1933-1943 in 2010 in bewaring wor den gegeven. Het register van de gezinskaarten 1920-1939 en de bijbehorende kaartjesklapper bleken in 1935 wegens de slechte materiële toestand van de kaarten opnieuw te zijn opgezet. Praktische redenen hebben doen besluiten de kaarten tot één register samen te voegen alvorens tot verfilming over te gaan. Als bijlagen tot de plaatsingslijst van het Administratief archief 1919-1943 zijn behalve de genoemde 'vvv-stukkenlijst annex plaatsingslijst nuljaren' een lijst van de bewaard gebleven persoonsdossiers en een inhoudsopgave van de bouw vergunningen van de Leeuwarder geannexeerde dorpen opgenomen. Met het Administratief archief werden tevens de archieven van enkele diensten en instellingen in bewaring genomen,33 waarvan aparte plaatsingslijsten zijn samengesteld. Al deze plaatsingslijsten zijn, vergezeld van inleidingen en even tuele bijlagen, in één verzameling ondergebracht waarop een summiere tref woordenindex is gemaakt. Tevens is hierin de plaatsingslijst opgenomen van het aan Leeuwarderadeel geschonken particuliere archief van een in 1972 op geheven polder. Een ander aangetroffen archief van een nog bestaande rede rijkerskamer werd, na de mededeling dat men het in het Gemeentearchief van Leeuwarden wilde opslaan, binnen twee weken door het bestuur teruggehaald. 37

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 19