Zr -CU Buitenpost, den 28 januari 1918(9) Hooggeachte Heer De Jong, Na een 10-daagsche reis teruggekomen uit Heer len vind ik Uw briefkaart. Behalve Uw schrijven vond ik ook een ernstig schrij ven van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie om daar dadelijk te komen op straffe van overgaan der opdracht, een vraag van Enschedé om daar dadelijk heen te gaan, een schrijven van Haskerland om voor te gaan bij En schedé. Ik weet dus op dit ogenblik geen raad. Indien mij nu maar de gave gegeven ware om U allen gerust te stellen. Al kom ik eerst 1 maart bij U, dan kost het mij maar enkele dagen arbeids om terug te werken tot 1 Januari. Een indicateur zal in Uw Gemeente toch niet meer gehouden worden. Eerst moet Uw kaartenindex gereed anders kunnen wij toch niet beginnen. Wij zijn op ons bureau wat ten achteren gekomen met het ma ken van die kaarten-indexen. Onze typiste Mej. G. de Vos is aan Spaanse griep langdurig ziek geweest. Vele gemeenten zijn bovendien zeer laat toegetreden, wat natuurlijk wel veroorzaakt is door de buitengewone drukten tengevolge der tijdsomsomstandigheden. Wanneer ik U verklaar, dat ik eerst de vorige week de groote gemeente Heerlen heb bezocht en wij daar binnen enkele da gen tot 1 Januari hebben teruggewerkt, waarbij nog kwam dat aldaar wel een kaarten-indicateur moest worden samengesteld, dan zegt zulks zeker genoeg om U er van te overtuigen, dat er helemaal geen gevaar bestaat, indien U mij in de allereerste weken nog niet ziet. Intusschen kan onmiddelijk na 1 Februa ri a.s. de heer Pot U alvast bezoeken. Hij heeft reeds meerdere gemeenten in gericht. De kaarten-index wordt nu met de meeste spoed door Mej. de Vos gereed gemaakt, en zal U eerstdaags bereiken. Ik moet nu allereerst naar En schedé naar het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie. Morgen ga ik naar Haskerland, waar ik nog in het geheel niet geweest ben. Daarna moet ik naar het ziekenhuis om te worden geopereerd. Vervolgens kom ik met de meeste spoed tot U. Desnoods zou ik tot U kunnen komen, alvorens te wor den geopereerd. In de hoop dat U eenig geduld zult willen oefenen, opdat het mij mogelijk zij alle gewaardeerde nieuwe klanten één voor één af te doen, verblijf ik steeds met de meeste hoogachting en met beleefde groeten. Uw Dienstwillige Dienaar Zaalberg Direkteur der Vereeniging 'Het Nederlandsche Registratuurbureau' Momentopname van de invoering van de zaaksgewijze ordening. Transscriptie van een brief van J.A. Zaalberg uit 1919 aan de Gemeentesecretaris van Leeuwarderadeel over het inrichten van het dynamisch archief door het 'Nederlandsche Registratuurbureau'. (Secretariearchief Leeuwarderadeel 1919-1943; 07.353.22 Correspondentie betreffende de registratuur 1919-1943). Zie over Zaalberg onder andere het artikel van C. van de Berg in Overheidsdocumentatie 1963, 159-162. 34 HUISHOUDELIJKE ZAKEN. Ingekomen missives bii dt Municipahteit van Leeuwardera- t deel. 1795. Register van uitgaando missives van Leeuwarderadeel. 1811. 1 deel. Resolutieboek van het gerecht van Leeuwarderadeel. 1797 ff2 1811. AchtertuiProcestan verbttl rtn stemmingen orer het Ontwerp vso SUttaregeling, in de grondrergtderingen. 1798 eoi. Notulenboeken van het Gemeentebestuur. 18021811. 3 dln. Z@ z'tf Lijsten van personen in Leeuwarderadeel woonachtig, ter ont werping van een plan van geregelde volksoproeping. 1795. In een omslag. Een fol. band, bevattende a. Register der absente stemgeregtigde ingcsectenen van Leeuwarderadeel, opgemaakt ingevolge Acte van Staatsregeling voor het Bataafsche volk. 1798. b. Register van stemgeregtigde ingeseetcuen van Leeuwarde radeel. 1798-1802. Stem-register in Leeuwarderadeel. 1803 en verv. Hierin de h.mdteekeningcn der pemonon roor do vorkUring„Ik bolore troaw aan de constitotio en onderwerping *An do Wet." Reglement tot stemming ter verkiewug van de leden der gemeentebesturen, districtsgecommitteerden en dorpsgccoinmit- teerden. 1804. (Gedrukt). Rekening en verantwoording van den Grietenij-Ontvanger. 1810-1811. Bijlagen behoorende bij de Grietenij-rekeningen 18051813. BELASTINGEN. Lijst van de fioreenen van de grietenijen en steden in Pries Q J?fZ land. 1582. Vergelijkende staat van de llorccncn van Finkum van 151127 2^ en 1599. middels praktijkervaring de structuren beter te leren kennen en de opzet van de inventaris van 1903, ondanks al zijn bezwaren, vooralsnog intact te laten. Een complicerende factor was dat de hoofd- en rubriekenindeling nooit de volg orde van de berging in de archiefkasten is geweest. De bij het drukken van de inventaris ontbrekende nummeraanduiding van de archiefbestanddelen is later dwars door de hoofdafdeling aangebracht, hetgeen de raadpleging 35

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 18