Archives Nationales de France, samengesteld door Martine Dalas-Garrigues. Het project bestaat uit 24 schitterende dia's, waarbij het boekje een uitvoerige toelichting geeft met interessante informatie, niet alleen van sigillografische aard. Schitterend zijn een vijftal zegels van Brugse gilden uit 1407. De Belgische catalogus van zegels, zegelafbeeldingen en -replica's onder de ti tel Sigillographie, samengesteld door René Laurent, bevat 440 catalogusnum mers, waarvan een groot aantal in talrijke subnummers zijn onderverdeeld. Op deze wijze bedraagt het aantal gecatalogiseerde zegels bijna duizend. Het doel van de catalogus is met behulp van originele documenten, replica's en foto's de ontwikkeling van de verschillende typen zegels te tonen, vooral in de Zuidelijke Nederlanden en in België van de negende tot de twintigste eeuw. Van sommige typen zegels kan men in België zelfs een compleet beeld geven, zoals van de zegels van de Franse koningen vanaf Karei de Grote tot en met Lodewijk xvi (88 zegels tussen 774 en 1790) of de 55 zegels der gilden te Brugge in de veertiende en vijftiende eeuw. In het Algemeen Rijksarchief te Brussel bezit men thans 37.154 replica's van zegels. Nog minstens 100.000 zegels zijn in originali aanwezig. De belangrijkste daarvan staan in deze catalogus. Eerst worden een aantal zegels beschreven aan de hand van het materiaal - lood, goud of was. Vervolgens worden dubbele zegels en contra-zegels behan deld, waarbij contra-zegels kleinere afmetingen hebben dan het eigenlijke ze gel. Dubbele zegels komen vooral bij Engelse koningen voor, waarbij de voor kant bijvoorbeeld een majesteitszegel en de achterkant een even groot ridderzegel is. Vervolgens wordt de wijze van bevestiging gedocumenteerd, de vorm en afmeting van het zegel en de diverse zegeltypen. Tenslotte wordt aan dacht besteed aan zegelstempels. Een zeventigtal illustraties verluchtigt het boek. De kwaliteit van de afbeeldingen is helaas niet altijd optimaal, die van de cata logus is echter indrukwekkend. De zegels, foto's en stempels zijn tentoongesteld in het Centre d'études pra tiques pour les sciences auxiliaires de l'histoire, Minimenstraat 21 te Brussel, toegankelijk voor groepen na afspraak en voor afzonderlijke bezoekers op woensdagmiddag van 2 tot 5 uur. Het laatste te bespreken boek is het fraaist uitgevoerd. Het verscheen ter gele genheid van een tentoonstelling over sigillografie in het museo Correr te Ve netië. De opening van de tentoonstelling viel samen met de laatste werkzitting van het internationale zegelcomité van 3 tot 6 juli 1985 in Venetië. Op de dag van de opening was de catalogus helaas nog niet van de persen gerold, maar voor de deelnemers van de vergaderingen werd een exemplaar nagestuurd. He laas heb ik dus niet tegelijk van tentoonstelling en catalogus kennis kunnen nemen. Toen op 22 november 1405 de afgezant van de stad Padua in Venetië kwam om de souvereiniteit over de stad Padua aan te bieden aan de doge van Vene tië, deed hij dat door het zilveren zegelstempel van Padua in de handen van de doge te leggen. Met dit verhaal over het belang van stedelijke zegels in de middeleeuwen opent het voorwoord door de staatsarchivaris van Venetië, Maris Francesca Tiepolo. De inleidingen van de verschillende secties in de catalogus zijn telkens zeer 168 kort; de beschrijvingen van de 246 catalogusnummers volgen na elke bijdrage en van elk onderwerp zijn één of meer foto's afgebeeld. Sezione I door Stefania Ricci behandelt 'modi e perché di un rito', over het hoe en waarom van het zegelen. Haar eerste citaat stamt uit de bijbel, Genesis 38 18. Schitterende voorbeelden van opgedrukte sluitzegels (1358), van (ver guld) bronzen zegeldozen met scharnierend deksel (circa 1475), een Venetiaans rechtboek met een zilveren bul van de doge (1706), het majesteitszegel van ko ning Hendrik vin van Engeland (1523, een dubbelzegel) aan een brief aan de doge, met in die brief een versierde initiaal H, waarin het majesteitszegel her kenbaar is getekend. Sezione li door Giustiniana Migliardi O'Riordan Colasanti gaat over de sym bolen op zegels van souvereine autoriteiten. Niet alleen zegels van koningen en keizers passeren de revue, ook van de doge en van leiders van andere Itali aanse stadstaten en van de Franse republiek (1794). Sezione m door Alessandra Schiavon behandelt stadszegels en zegels van ste delijke instellingen, waaronder universiteiten en colleges van notarissen. Maurizio Rosada behandelt in Sezione iv de bullen en zegels van Venetië van af circa 1130 tot de opheffing van de Venetiaanse republiek in 1797. De dogen zegelden net als de pausen met een loden (of gouden) bul. Op de rectozijde waren dan niet ss. Petrus en Paulus afgebeeld, maar s Marcus die met zijn rechterhand een staf aan de betreffende doge geeft, wiens naam op de verso zijde stond. Francesca Cavazzana Romanelli schrijft in Sezione v over 'II settimo sigillo', over figuren en symbolen op kerkelijke zegels. Net als Koorn in Verzegeld ver leden begint zij met pauselijke bullen en gaat via bisschoppelijke zegels (onder andere van de patriarch van Venetië, waarop een schip met elf apostelen is afgebeeld, terwijl Petrus door Christus op de kant wordt geholpen Matthaeus 14 31) naar zegels van pastoors en klooster in Venetië. Hierbij sluit Sezione vi door monsignore Aldo Martini over de zegels van het Archivio Segreto Vaticano aan. Uitvoerig gaat hij in op de bezegeling door de pausen met depinzaper bollatura, de zegeltang. Verder behandelt hij con servering, restauratie en de vervaardiging van replica's. In het catalogusdeel volgt dan een beschrijving van de gouden bullen uit het Vaticaans archief, waar de oudst bewaarde gouden bul afkomstig is van keizer Frederik I Barbarossa (1164) en het jongste zegel in rode was, gezet in een gouden doos, een traditie die ook de Franse republiek kende (twee voorbeelden uit 1797 en 1801). De laatste Sezione (vu) bevat een verhandeling over antieke traktaten en boe ken betreffende sigillografie door Gigliola Bianchini Bosticco. Deze uiterst goed verzorgde catalogus bevat acht pagina's afbeeldingen in kleur. Hoe fraai de catalogus ook is, in mijn herinnering was de tentoonstelling veel indrukwek kender. Vele collega's zullen het vorig jaar de indrukwekkende tentoonstelling Orna- menta ecclesiae in de Kunsthalle in Keulen bezocht hebben. De dag dat ik er was trof ik althans verschillende archivarissen uit Nederland. Een klein maar imposant onderdeel van de tentoonstelling vormden de romaanse zegels uit de metropool. Het was niet voor het eerst dat de zegelkunst van één stijlperio de in Keulen getoond werd. Ook al in 1978 bij Die Parler und die schone Stil, 1350-1400 was dat het geval. 169

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 37