Bespreking van boeken aanwezige jongere! Een van de meest frappante ontdekkingen, die je doet als je je verdiept in de tijd dat Harrie Schurink archivaris in Tilburg was, is dat deze in de ogen van velen toch zo op de geijkte karikatuur van de archivaris lijkende mens, zoveel jongeren op het spoor van bronnenonderzoek en ar chiefstudie heeft gezet. Met enige overdrijving kunnen we zelfs spreken van een 'school van Schurink', als we constateren dat op dit moment ten minste een tiental mensen in min of meer leidende functies bij archieven of aanver wante instellingen werkzaam is, die als scholier of student geruime tijd in de Tilburgse studiezaal te gast zijn geweest. Inderdaad, vooral de jongere bezoe kers heeft hij laten profiteren van zijn attente begeleiding en eruditie. Ze zullen hem daarvoor dankbaar zijn en ervoor zorgen dat die traditie van dienstbaarheid niet alleen in Tilburg, maar ook elders wordt voortgezet. G. J. W. Steijns 162 Zegels in boeken Verzegeld verleden. Zegels: bronnen voor de geschiedenis (Groningen, Rijks archief in Groningen, maart 1984) 268 blz., afb. ted steemers, Zegels, geschiedenis, gebruik, conservering, restauratie (samen gesteld ten behoeve van de MBo-opleiding restauratoren in Amsterdam, Maastricht 1984) 106 blz., afb. k.schilder, 'Kamper schepen- en schoutenzegels i-xi', in Kamper Almanak 1974/5- 1984/5 (Kampen 1974- 1984) Communications du Comité de Sigillographie (Bruxelles, Conseil internatio nal des Archives 1984- 1985) 104 blz., afb. La vie au moyen age illustréepar les sceaux, avec préface de Jean Favier, di recteur général des Archives de France (Paris, Archives Nationales 1985) 58 blz,, afb. en 24 dia's. renelaurent, Sigillographie (Bruxelles, Archives générales du Royaume, Cen tre d'études pratiques pour les sciences auxiliaires de l'histoire 1985) 270 blz., 71 afb. II sigillo nellastoria e nella cu/tura. Mostra documentaria. Catalogo a cura di Stefania Ricci (Roma 1985) xvm 250 blz., afb. en 8 blz. afb. in kleur. rainerkahsnitz, 'Imagines et signa, Romanische Siegel aus Köln', in Ornamen- ta ecclesiae, Kunst und Künstler der Romanik in Köln (Köln 1985) Band 2, blz. 21-60. Zegels staan in de belangstelling van velen. Zegelkunde is echter een specialisti sche wetenschap die door slechts weinigen beoefend wordt. Flet is daarom des te meer verheugend dat een reeks recente publikaties uit binnen- en buitenland in het Nederlands Archievenblad besproken kan worden. De reeks opent met de publikatie van het rijksarchief in Groningen, versche nen ter gelegenheid van het afscheid van mr. J. H. de Vey Mestdagh, rijksar chivaris en provinciaal archiefinspecteur in Groningen, zelf een expert op het gebied van de zegelkunde en tot voor kort het Nederlandse lid van het Comité de Sigillographie van de Internationale Archiefraad. Ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag werd in het rijksarchief in Groningen een zeer aantrekkelijke expositie georganiseerd, die voorzien werd van een aangeklede catalogus, waar aan ook de jubilaris nota bene) twee bijdragen leverde. De eerste bijdrage is van de hand van J. Meinema, getiteld: 'Zegels, materiaal en techniek' (blz. (6) 7-21). Hij gaat na welke materialen gebruikt werden voor het zegelstempel, de zegelring en het cachet en met welk materiaal zegels gemaakt werden. Hoe wel zegelstempels c.a. van duurzamer materiaal (meestal brons) vervaardigd 163

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 34