Een aanduiding van trends is in tabel 4 gevisualiseerd. Tabel 4 Trends op basis van het aantal pagina's (perioden van drie jaar) AA AR NAB 1 archiefgeschiedenis 2 de archivaris, het beroep 3 beleidsontwikkeling 4 archiefrecht AA AR NAB 9 automatisering - 10 bijz. en part. archieven 11 educatieve taak 12 hist. top. atlas 5 archiefgebouwen 13 'ethnic' en 'oral archives' 6 selectie 7 ontsluiting 14 bronnenuitgaven records management AA AR NAB AA AR NAB Bij de interpretatie van bovenstaande gegevens moet worden bedacht dat (ex treme, 2 blokjes of meer) pieken vrijwel steeds worden veroorzaakt door thema nummers of extra-nummers. Worden deze pieken buiten beschouwing gela ten, dan valt op enerzijds dat aan sommige onderwerpen in bepaalde perioden in het geheel geen aandacht is besteed en anderzijds dat de meeste onderwer pen zich in een continue aandacht kunnen verheugen. Archiefgebouwen en alles wat daar mee te maken heeft genieten in Neder land een grote populariteit. Onze aandacht voor selectie lijkt zich te hebben verbreed tot aandacht voor records management. Wanneer we constateren dat in Canada geen aandacht is besteed aan wat wij educatieve activiteiten noe men, moet wel worden bedacht dat wèl veel aandacht is besteed aan de ge- 150 bruiksmogelijkheden van archivalia en topografisch (vooral fotografisch) ma teriaal voor (bronnen)publicaties. Een 'harde' conclusie durf ik, bij gebrek aan voldoende duidelijke gegevens, niet te trekken. Bovendien, redacties worden in hun beleid, naar ik aanneem, vaak beperkt door de grenzen van het aanbod. Misschien zouden ze een ge deelte van de pagina's liever met andere artikelen hebben gevuld. Twee wensen durf ik, op basis van het voorgaande, wèl te uiten. De redactie van het nab moet het onderwerp ethnic en oral archives in onze kring introduceren. Elet zou toch te gek zijn wanneer de volksverhuizing van de tweede helft van deze eeuw, zowel in het nab als in onze depots, aan ons voorbij zou gaan. De lezers van het nab doen er goed aan van tijd tot tijd kennis te nemen van buitenlandse publicaties. Was de Handleiding van Muller, Feith en Fruin ook in het buitenland spraakmakend, het lijkt er op dat wij nu te maken hebben met de achterstand van de voorsprong. 151

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 28