4-3 Centralisatie van oude en nieuwe bronnen op microfilm Bronnen voor genealogisch onderzoek in Nederland zijn op microfilm welis waar centraal, doch veraf opgeslagen (Salt Lake City, Utah, USA). Het is wen selijk om ook in Nederland tot centralisatie van bronnen over te gaan. Met name komen hiervoor thans de negentiende-eeuwse huwelijksregisters en hu welijksbij lagen van de Burgerlijke Stand in aanmerking. Op dit punt is zowel door het Centraal Bureau voor Genealogie te 's-Gravenhage, alsook door de Joan Abel Hoppe Stichting/Genealogisch Instituut te Nijmegen een begin ge maakt, door het verwerven van xerokopieën en microfiches en het zelfverfil men van bronnen uit de diverse archieven. Laatstgenoemd Instituut gaf de aan zet tot het verfilmen van alle registers van geboorte, van huwelijk en echtscheiding en van overlijden van de Burgerlijke Stand van alle gemeenten in de provincie Gelderland over de periode 1811 - 1892 en de huwelijksbijla- gen over de periode 1811 - 1842.5 Deze microfilms zullen ook ter beschikking komen van het cbg en van de Klinisch-Genetische Centra van Nijmegen en Utrecht. Het centraliseren van microfilms van de negentiende-eeuwse registers van de Burgerlijke Stand en de huwelijksbij lagen zal, in combinatie met de beschre ven verbeterde ingangen hierop in de vorm van repertoria, een belangrijke ver betering blijken te zijn van systematisch genealogisch onderzoek. 4-4 Systematisch relateren van persoonsgegevens Door middel van de ingangen op en de centralisatie van bronnen op microfilm kan een begin worden gemaakt met het systematisch relateren van persoons gegevens uit opeenvolgende generaties. Deze administratieve bewerking van het materiaal schept daarna de mogelijkheid om op één plaats in vele gevallen volledige kwartierstaten en parentelen op te stellen. Mits deze ontwikkeling een landelijke betekenis kan gaan krijgen zal op den duur genealogisch onderzoek - vergeleken met de huidige situatie - een zeer efficiënte en vruchtbare aangelegenheid kunnen worden, zeker wanneer ten slotte computerisering van de gegevens mogelijk gemaakt wordt. 4-5 Computerisering Het invoeren van alle beschikbare gegevens in computergeheugens maakt bo vendien meervoudig gebruik haalbaar. 5 Samenvatting en conclusie Samenvattend kan gesteld worden, dat het genealogisch onderzoek in Neder land ernstig wordt bemoeilijkt door de volgende punten. 1 De bronnen voor genealogisch onderzoek bevinden zich, hetzij in originali, hetzij in kopie of op microfilm, op zeer uiteenlopende plaatsen, of indien te zamen zéér veraf (Salt Lake City). 2 De inrichting van archieven is niet primair geschikt voor het snel vinden van persoonsgegevens door het ontbreken van bevredigende ingangen op de bronnen. 144 3 Centralisatie van de registers van de Burgerlijke Stand op microfilm vindt nog niet voldoende plaats, behalve in de provincie Gelderland. 4 Het scheppen van snel raadpleegbare methodische ingangen op de huwelijks registers van de negentiende-eeuwse Burgerlijke Stand vindt nog niet voldoen de plaats, behalve in de provincies Gelderland en Limburg. Deze punten hebben tot gevolg: a dat snel en effectief genealogisch onderzoek in Nederland ten behoeve van medisch-genetische doeleinden zeer moeilijk tot onmogelijk zal blijken te wor den, uitgezonderd in de provincie Gelderland, indien men thans niet hande lend optreedt b dat onderzoek speculatief plaatsvindt, waardoor het zoeken naar weliswaar bestaande en bewaard gebleven gegevens vruchteloos kan zijn, bijvoorbeeld door het onbekend blijven van een gemeentenaam c dat de tijdsduur van genealogisch onderzoek lang is d dat volledigheid van een genealogische studie zeer moeilijk te bereiken is e dat onder andere om deze reden door onderzoekers wordt gewacht of afgezien van publikatie van de gevonden gegevens, waardoor de vicieuze cirkel rond is. Concluderend mag men stellen, dat de huidige situatie bij het verzamelen van genealogische gegevens zeer onbevredigend is. Door het realiseren van de voor gestelde verbeteringen zal het evenwel mogelijk blijken om, vaak zonder raad pleging van de moeilijker toegankelijke achttiende-eeuwse bronnen, bewezen familierelaties over vele generaties (teruggaand tot circa 1750, soms zelfs vroe ger) zonder hiaten in betrekkelijk korte tijd te leveren. Dit geldt dan zowel voor kwartierstaten (ascenderend), alsook voor parentelen (descenderend). Indien genealogisch onderzoek ten behoeve van medisch-genetische doeleinden ook in de toekomst onontbeerlijk wordt geacht, zal men in deze zin prioriteiten moeten gaan stellen om snel genealogisch onderzoek, evenals in de provincie Gelderland, in de toekomst ook in de andere provincies van Nederland moge lijk te maken. Noten De auteur is werkzaam bij de Stichting Klinisch-Genetisch Centrum Nijmegen, lid van de Werkgroep Erfelijkheidsadviezen van het St. Radboudziekenhuis van de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen, en conservator van de Joan Abel Hoppe Stichting/Genealogisch Insti tuut te Nijmegen. 1 Meer over deze materie is te vinden in on derstaande artikelen: rainer hoppe, 'Genealo gisch onderzoek ten behoeve van het medisch erfelijkheidsadvies', in: Jaarboek Centraal Bu reau voor Genealogie 33 (1979) 76-85 en f.a. m. hennekam, 'Genealogie en genitic coun seling', in: Nederlands Archievenblad, 89 (1985) 95- 101. 2 Dit feit wordt door ons afdoende aangetoond op bladzijden 75-89 van het artikel 'Stam reeksen Oud-Burgeren Gasthuis', in: Zoeklicht op Nijmegen (Nijmegen 1980). 3 Een voorbeeld hiervan is de publikatie: r. l. e. hoppe, Gezinsoverzichten uit het doop- en trouwboek van de r.-k. statie Olburgen en Drempt 1749-1811 (Nijmegen 1985). De ge zinsoverzichten uit de hervormde doopboeken van de gemeente Nijmegen 1608- 1811 zijn bij dezelfde samensteller in bewerking. 4 rainer hoppe, Repertorium van civiele huwelij ken 1811 -1902 in de provincie Gelderland. Deel 1: gemeente Nijmegen (Nijmegen 1980). Het betreft de huwelijken in genoemde periode van de gemeente Nijmegen, waaraan de onder- trouwinschrijvingen voor huwelijkscommissa rissen over de periode 1796- 1811 zijn toege voegd. Dit deel omvat omstreeks 70.000 namen. 5 Het Instituut beschikt tevens over films van de huwelijksbij lagen van 1843- 1882. 145

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 25