lijk om een gezochte persoon snel terug te vinden. Bovendien kan het identifi ceren van personen, genoemd in de doop-, trouw- en begraafboeken moeilijk heden opleveren, onder andere door naamsgelijkheid. Toch is het vaak wel mogelijk om tot een bevredigend resultaat te komen, maar dan alleen uit de samenhang van alle in deze bronnen vermelde inschrij vingen uit één gezin. Deze registers kunnen daarom het zinvolst bewerkt wor den, door het bij elkaar zoeken en rangschikken van de ondertrouw/huwelijks-, geboorte/doop- en overlijdens/begraafinschrijvingen per gezin. Dit is een tijd rovende bezigheid, waarbij meerdere registers geraadpleegd en onderling ver geleken dienen te worden. Een dergelijke bewerking van deze bronnen wordt nog te weinig gedaan.3 Nóg moeilijker vast te stellen is de genealogische samenhang van de gezin nen onderling, indien men alleen van deze bron gebruik maakt. Om het bewijs van een familierelatie te leveren, is het vaak nodig om hierbij andere bronnen (bijvoorbeeld notariële en rechterlijke archieven) te betrekken, in de hoop hierin akten aan te treffen, waarin het gezochte familieverband expliciet wordt ge noemd. Op deze andere bronnen bestaan, zoals gemeld, over het algemeen geen ingangen op naam. Het leveren van het bewijs van een bepaalde familierelatie in deze periode is daarom zeer tijdrovend, te meer omdat een heel archief met veelal moei lijk leesbaar afwijkend oud of verbleekt schrift - van een hele plaats doorgespit moet worden. Overigens heeft men geen enkele garantie, dat de gezochte per soon of familierelatie in deze andere bronnen voorkomt. Veel personen waren immers arm en bezitloos, zodat zij niet in koopakten, transportakten en der gelijke voorkomen. Een onderzoek in deze bronnen blijft dus vaak vruchte loos, het vereist een gespecialiseerde vakkennis, en is bovendien zo tijdrovend, dat het voor medisch-genealogische doeleinden niet rendabel is. Is in een kort tijdsbestek het ascenderen in deze periode door alle genoemde oorzaken reeds moeilijk tot onmogelijk, in sterkere mate geldt dit voor het descenderen in deze periode. Dit komt vooral, omdat de plaats waar men zou moeten zoeken, vaak totaal onbekend is en er onvoldoende ingangen bestaan, die aangeven waar men de gezochte gegevens zou kunnen terugvinden. 3-2 Decentralisatie en sluiting registers Burgerlijke Stand De thans doorgevoerde decentralisatie en sluiting van de originele registers van de Burgerlijke Stand, aanwezig op de rijksarchieven, en het daarvoor in de plaats stellen van microfilmcassettes van deze bron hebben diverse nadelen. Als eerste nadeel noemen wij het enorme tijdsverlies dat optreedt, hetgeen wordt veroorzaakt door het systeem van de cassette zelf, door het beperkte aantal aanwezige leesapparaten per archief en door het ontbreken op de rijksarchie ven van de films van de registers van gemeenten met een eigen gemeentear chief. Tweede punt zijn de extra kosten, die nogal eens kunnen oplopen, te weten de reiskosten naar de diverse gemeentearchieven en de kosten voor het raadplegen van de films, thans 0,50 per cassette. Het raadplegen van deze cassettes kan in het algemeen gesproken niet effectief gebeuren, doordat het onderzoek stapsgewijs verloopt. Dit in combinatie met het feit van het ontbre ken van bevredigende ingangen op de registers en het ontbreken van de films 140 Een studiezaal van een rijksarchief, waar de genealogisch onderzoeker zijn gegevens van de microfilm haalt. Foto: M. Douma, Groningen. van de gemeenten met een eigen gemeentearchief, zal ertoe leiden, dat dezelf de cassette meermalen tijdens één onderzoek telkens a ƒ0,50, geraadpleegd moet worden. Beide genoemde punten zullen nadelige gevolgen hebben voor de continu ïteit van het beroepsmatige onderzoek. Zij zullen zeker ook hun weerslag krij gen met betrekking tot de amateur-genealogie, die vaak wordt beoefend als nuttige en ontspannende vrijetijdsbesteding van ouderen en werklozen. 3-3 Coördinatie- en publikatieproblemen Alle hierboven genoemde oorzaken hebben vanzelfsprekend consequenties met betrekking tot het verzamelen, uitwisselen en publiceren van genealogische ge gevens. De mogelijkheden tot uitwisseling van gegevens tussen de genealogen, werkzaam ten behoeve van de medische genetica, waren al klein. Dit feit wordt veroorzaakt, doordat er slechts een beperkt aantal full-time genealogen is, waar door hun werkgebied te groot en hun beschikbare tijd te beperkt is. Het is voor één persoon een bijna onmogelijke opgave om alle archiefbewaarplaatsen te bezoeken en de archieven hierin op een efficiënte manier te raadplegen. Ook wat betreft de amateur-genealogen kan gesteld worden, dat hun uit wisseling van gegevens slechts op beperkte schaal geschiedt. Veelal werken zij langs elkaar heen, hetgeen leidt tot versnippering van op zich zinvolle activi teiten en tot het steeds weer individueel oplossen van steeds dezelfde genealo gische vraagstellingen.

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 23