Ad b Er bestaat in Nepal geen archiefwet. Daardoor zijn ministeries en an dere instanties niet verplicht hun materiaal aan het nationaal archief af te staan. Zodoende moet er veel tijd gestoken worden in het benaderen van instanties om te trachten hen te overtuigen van het nut van archiefafdracht. Er zijn mi nisteries die hun medewerking weigeren. Ad c Men probeert in Nepal sinds kort ook om niet-overheidsarchieven bin nen te halen, en dat begint nu een beetje op gang te komen. Het nationaal archief probeert zichzelf zoveel mogelijk naar buiten toe te pre senteren. Er wordt getracht het belang van een archief te benadrukken en uit te dragen door scholieren en studenten uit te nodigen en rond te leiden. Soms worden er open dagen en tentoonstellingen georganiseerd, en ook door mid del van een jaarlijks verschijnend archievenblad en andere publicaties tracht men het nationaal archief meer bekendheid te geven. In tegenstelling tot Nepal hoort Thailand (een constitutionele, semi- democratische monarchie met ongeveer 50 miljoen inwoners) tot de rijkere lan den van zuid-Azië. Het nationaal archief, gevestigd in de hoofdstad Bangkok, heeft dan ook een eigen, nieuw gebouw. Maar ook in Thailand bevindt zich slechts één archiefbewaarplaats, al zijn er plannen om op korte termijn drie afzonderlijke, regionale archiefbewaarplaatsen te bouwen. Het nationaal archief (dat onderdeel is van het departement van Kunsten, dat valt onder het ministerie van Onderwijs) is in 1952 ontstaan en telt nu 95 personeelsleden. Hiervan hebben ongeveer 25 een archivistische opleiding ge volgd. Er is geen aparte archiefschool in Thailand; de Thaise archivisten zijn afgestudeerd in de bibliotheekwetenschap. Opvallend genoeg (heeft het archief- beroep weinig status in Azië?) was ook hier de leiding van het archief in han den van vrouwen. Het aanwezige archiefmateriaal valt grofweg uiteen in drie groepen: a Documenten (ongeveer 265.000 dossiers) en kaarten (ongeveer 9300) b Audiovisueel materiaal (ongeveer 150.000 foto's, 1050 films, 10.000 dia's en 200 geluidsbanden) c Overig materiaal, bestaande uit voornamelijk krijt- en gominscripties en teksten op koperplaten en palmbladeren. Men heeft in Thailand een eigen restauratie- en conservatie-afdeling en boven dien is er klimaatbeheersing. Maar de tropische vochtigheid van het Thaise kli maat en de speciale behandeling die bijvoorbeeld palmbladeren, oude foto's en negatieven nodig hebben, maken de conservatie en restauratie toch tot een probleem. Het grootste deel van het papier wordt ook hier gevormd door de departe mentale archieven (hieronder bevindt zich ook het oudste materiaal, dat onge veer 300 jaar oud is). Ook in Thailand bestaat nog geen archiefwet. Die staat wel op stapel: elk ministerie wordt dan verplicht na 25 jaar zijn archieven ge schoond af te staan aan het nationaal archief. Naast deze overheidsarchieven zijneer ook enkele privé-archieven aanwezig, vooral van belangrijke politici. Er is binnen de dienst iemand vrijgemaakt voor acquisitie en inspectie. Zij tracht op dit moment, met weinig succes tot nu toe, 126 1 2 3 4 Het nationaal archief van Nepal. De depotruimte van het nationaal archief. Een archiefmedewerker toont een stone-rubbing, een afschrift op papier van een graftekst. Het hoofd van het departement, Mr. Bal Ram Das Dengal (rechts), geflankeerd door het hoofd van de sectie archieven Mrs. S. M. Rama vóór de portretten van koning Birendra en zijn vrouw.

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 16