- - - - - - - Programma van de opleiding tot hoger archiefambtenaar, vergelijking van de oude met de nieuwe situatie. Programma van de opleiding tot middelbaar archiefamb tenaar, vergelijking van de oude met de nieuwe situatie. 1 Archivistiek 1 Archivistiek Ordenen en beschrijven 62 62 Ordenen en beschrijven 62 62 Financiële administratie 4 6 Financiële administratie 4 6 Registratuursystemen van de overheid 6 12 Registratuur van de overheidsadministraties 12 12 Dossierstelsel en toepassing van UDC 14 14 Dossierstelsel en toepassing van UDC 14 14 2 Archiefwet 6 7 2 Archiefwet 7 7 3 Methodiek van archiefonderzoek 14 14 3 Methodiek van historisch onderzoek 12 24 genealogie 6 6 genealogie 6 6 4 Paleografie - Nederlands en Latijn 38 4 Paleografie 40 40 - alleen Nederlands 40 Ambtelijk Nederlands vóór 1700 12 18 Middeleeuws Latijn 26 5 Chronologie 6 6 Ambtelijk Nederlands 10 6 Oorkondenleer 14 10 5 Chronologie 6 6 7 Geschiedenis van Nederland 48 70 6 Oorkondenleer 24 14 8 Staatsinrichting en geschiedenis van de staat 8 20 7 Staatsinrichting 20 kundige inrichting 8 Rechtswetenschap en geschiedenis van de 12 20 9 Rechtswetenschap en geschiedenis van de 8 16 rechtsinstellingen rechtsinstellingen 9 Geschiedenis van de kerkelijke instellingen 18 18 10 (Geschiedenis der) kerkelijke instellingen 6 6 10 Kaart- en atlasbeheer (inclusief audiovisu 6 10 11 Kaart- en atlasbeheer (inclusief audiovisu 6 10 ele middelen) ele middelen) 11 Materiële zorg 6 6 12 Materiële zorg 6 6 12 Informatica 18 13 Informatica - 10 13 Management 8 lesuren 236 284 lesuren 259 337 Opleiding hoger archiefambtenaar Ook de toelatingseisen voor de opleiding tot hoger archiefambtenaar worden gewijzigd. Tot nu toe konden historici en juristen zonder meer alsmede afgestu deerden in een aantal andere verwante studierichtingen met toestemming van de Minister aan de opleiding deelnemen, mits, en dat gold voor allen, zij over voldoende kennis van de Latijnse taal beschikten. Dat laatste was noodzake lijk om vakken te kunnen volgen als diplomatiek en Latijnse paleografie, on ontbeerlijk vooral om middeleeuws archief te kunnen bewerken en bestude ren. Sedert het begin van de jaren zeventig is kennis van de Latijnse taal geen voorwaarde meer om toegelaten te worden tot de geschiedenis- of rechtenstu die en sedert die tijd hebben vele vakbekwame historici en juristen de universi teiten verlaten zonder dat deze tot de rijks archiefschool toegelaten konden worden. Het gevolg was dat zich vrijwel geen juristen meer voor de archief- school meldden en dat bij de historici de nadruk sterk kwam te liggen op die studenten die als hoofdvak middeleeuwse geschiedenis hadden gekozen. En kele zeer gemotiveerde niet-Iatinisten volgden soms een stoomcursus Latijn om toch toegelaten te kunnen worden. Aan de andere kant is de aandacht van het archiefwezen niet meer zozeer gericht op de problematiek van het middeleeuws archief, maar veeleer in het negentiende- en twintigste-eeuwse archief, een ter rein dat een historicus met hoofdvak sociaal-economische of moderne geschie denis waarschijnlijk meer aanspreekt. 116 Dit heeft er toe geleid de toelatingseis 'voldoende kennis van de Latijnse taal' te laten vervallen, hetgeen overigens niet inhoudt dat het een nadeel is die ken nis wel te hebben. Integendeel zou ik haast zeggen, maar het geeft de archief- school nu de mogelijkheid uit een bredere groep van historici en juristen te putten. Tegelijk met het laten vallen van de toelatingseisen zal een specialisatiecur sus 'middeleeuws archief' begonnen worden, waaraan latinisten kunnen deel nemen en waarin veel dieper dan tot nu toe in de basisopleiding het geval was, op de problematiek van het middeleeuws archief kan worden ingegaan. Vak ken als Latijnse paleografie, middeleeuws Latijn en Latijnse oorkondenleer verdwijnen met ingang van het cursusjaar 1986- '87 uit de basisopleiding, waar door meer ruimte ontstaat voor vakken als management en automatisering. In beide opleidingen hebben we dus te maken met gewijzigde vooropleidings eisen alsmede met een gewijzigd vakkenpakket. Wat het eerste betreft geldt voor de middelbare opleiding dat dit voortkomt uit een in de praktijk geconsta teerde behoefte aan beter gekwalificeerde kandidaten en voor de hogere oplei ding uit de behoefte aan een ruimere keuzemogelijkheid uit het aanbod van juristen en historici. Wat het tweede betreft, het gewijzigde vakkenpakket, kan De huidige directeur van de Rijks archiefschool drs. J. P. Sigmond en zijn vier voorgangers: zittend prof. dr. J. L. van der Gouw, staand van links naar rechts dr. F. C. J. Ketelaar, drs. J. P. Sigmond, mr. A. E. M. Ribberink en drs. J. H. M. Wieland. 117

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 11