De collecties van het toekomstige Instituut voor Architectuur en Stedebouw Summary The business side of service to the public In October 1985 the Dutch Association of Town and Regional Archivists held a meeting on which were discussed matters of copyright, fees, the rela tion between publishers and archivists, and publicity projects. Copyright plays a role when documents, especially those from private persons, are multiplied and published. There is a great variety in the fees required by archives for their services. More unity is required. Archivists should do well by establishing business contacts with publishers for the purpose of publishing sources, documents and historical essays. Archivists should also use more inventivity and commercial feeling in order to reach a far greater part of the general public than they do now. 14 Een pleidooi voor interdisciplinaire bewerking en beheer Dirk Baaiman en Erik de Jong Het kan velen niet ontgaan zijn dat er in Nederland door de minister van wvc pogingen worden ondernomen te komen tot de oprichting van een nationaal instituut van architectuur en stedebouw. Drie in Amsterdam bestaande instel lingen zouden na een fusie daarin moeten opgaan, waarbij het geheel van hun activiteiten de natie meer zou moeten opleveren dan de som van hun huidige taakstellingen. Die instellingen zijn de Stichting Wonen met taken op het gebied van voor lichting, educatie en exposities over architectuur en stedebouw, de Stichting Architectuurmuseum (sam) die zich vooral tot taak stelt architectenarchieven en architecturalia te verzamelen (hoewel zij zich in de praktijk ook met het organiseren van tentoonstellingen bezighoudt) en het Nederlands Documen tatiecentrum voor de Bouwkunst (ndb). Het ndb werd in 1972 in het leven ge roepen om, als dochter van de Rijksdienst Monumentenzorg, de door de sam al sinds 1955 verzamelde archieven te gaan beheren. Met die constructie om zeilde de Rijksoverheid op dat moment de oprichting van een echt architec tuurmuseum, waartoe overigens al decennia eerder initiatieven waren onder nomen. Zwaartepunt in de taakstelling van het nieuw te vormen instituut zou zijn: stimuleren van de ontwikkelingen in de architectuur door het publiek maken van onderzoek, het tentoonstellen van objecten, het ontwikkelen en uitdragen van ideeën en het verzamelen en beheren van archieven van ontwerpers en in stellingen op het terrein van de architectuur en stedebouw uit de negentiende en twintigste eeuw. Met dit instituut wordt een nationale en enigszins presti gieuze instelling beoogd, die haar prestige vooral lijkt te gaan ontlenen aan de manifestaties die zij zal moeten kunnen organiseren en, niet in de laatste plaats, aan de verzameling archieven, tekeningen en realia. De mogelijke roep die de nieuwe, door het rijk (vrom en wvc) te betalen instelling zich zou kunnen verwerven is, tezamen met het gevoel van Rijkswe ge onderbedeeld te zijn, voor Rotterdam aanleiding geweest zich op te werpen als enig juiste vestigingsplaats. Deze wens is tot verbijstering van iedereen die 15

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 8