moet echter onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat Kaajan de moeite heeft genomen steeds aan te geven, waar stukken worden genoemd of uitgegeven in de relevante RGP-delen. De eerder besproken indeling in deelfuncties heeft Kaajan met verstand toe gepast. Van zijn beleid legt hij verantwoording af in de inleiding. Hij aarzelt niet stukken in een andere rubriek op te nemen om versnippering te voorko men. Binnen de grotere rubrieken zijn allerlei subrubrieken op instelling of onderwerp aangebracht. Ook deze indeling is over het algemeen wel duidelijk. Een vermakelijk voorbeeld van een vergissing is nummer 1000. Het is een keur van de baljuw en gezworen mannen van Rijnsland, bestemd om onwettige hu welijken van Rooms-katholieken tegen te gaan. Deze keur is ingedeeld onder het hoogheemraadschap van Rijnland. Misschien was er sprake van een wa terstaatzaak, als de pastoor met een bruid in een heuse schuit stapte, maar in het algemeen is het toch waarschijnlijker dat het baljuwschap Rijnland zich om dit soort rampen bekommerde. Ongetwijfeld is de verwarring ontstaan om dat de baljuw van Rijnland tevens dijkgraaf van het gelijknamige hoogheem raadschap was. Wie de onderzoeker verblijdt met veel gegevens, wordt voor zijn eigen ijver gruwelijk gestraft. Alles dient immers te worden geïndiceerd. Ook dat is door Kaajan met zorg gedaan. Hij heeft een bladwijzer op personen en zaken ge maakt, waarin de kruisverwijzingen niet ontbreken. Over het nut, de bruik baarheid en de juistheid van bepaalde trefwoorden valt altijd te twisten. Het is niet de bedoeling dat hier te doen. Wel verdient het mijns inziens aanbeve ling de namen in de definitieve versie zoveel mogelijk te normaliseren. Wie er voor kiest in een regest de oorspronkelijke spelling van het stuk te handha ven, doet zijn principes geen ontoelaatbare afbreuk als hij in de index van de gebruikelijke standaardvorm uitgaat. Ludwich voor Ludwig, landgraaf van Luttenberg voor Luxemburg, Schouwenborch voor Schaumburg, alles zon der nadere verwijzing, helpt de niet goed ingevoerde of buitenlandse gebrui ker niet voldoende op weg. De spelling Merchants Adventurers, die ook regel matig terugkeert in de inventaris, is verkeerd. Maar ook met de genoemde schoonheidsfouten is de index een hoogst bruikbaar instrument, dat de inhoud van de inventaris openlegt. Het derde deel van de inventaris bevat behalve de ze index een ander onontbeerlijk hulpmiddel, de concordanties. Het wordt over igens de hoogste tijd dat de minister van wvc een noodwetje indient om het hernummeren definitief te verbieden. Het is onmogelijk, de hele rijkdom van het archief van Oldenbarnevelt te beschrijven. Onnodig ook. Het valt te hopen, dat mede door de totstandko ming van de inventaris een nieuwe generatie historici zich zal gaan bezighou den met een uiterst boeiend tijdvak, de late zestiende en de vroege zeventiende eeuw. J. Roe/evink Bureau der Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis 94 Politiek en politici HENK hondius en margreet schrevel, Inventaris van het archief van de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij (sdap) 1894-1946. Internationaal In stituut voor Sociale Geschiedenis (Amsterdam 1985). J. a. a. bervoets en j. H. KOMPAGNIE, Inventarissen van de archieven van drie parlementaire persoonlijkheden: E. B. F. F. Wittert van Hoogland (1875 1959); C. Frida Katz (1885 1963); M. van der Goes van Naters (ge boren 1900). Algemeen Rijksarchief, Tweede Afdeling (Den Haag 1983). Inventarissen van archieven zijn meer een uitnodiging tot lezen van andere stuk ken dan volwaardige literatuur. Het woord van de gemankeerde sleutelroman is ervan op toepassing. De lezer is nieuwsgierig naar de sleutel en vindt haar direct. Maar het slot bevindt zich elders en het verhaal daarachter. De geman keerde staat van de inventarissen maakt, dat ze niet zijn te recenseren. Ze zijn om in te bladeren en bij gestegen nieuwsgierigheid om te gebruiken. Op hun best zijn deze producten van het archivalische ambacht prikkelend. Prikkelend is de onlangs gepubliceerde inventaris van het archief van de So ciaal Democratische Arbeiders Partij (sdap) in hoge mate. De uitgave is een primeur. Het is de eerste in een reeks, die Werkuitgave/Working Paper van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (iisg) is genoemd. Henk Hondius en Margreet Schrevel waren de auteurs. De prikkeling wordt niet al leen veroorzaakt door de ordentelijkheid van de documentatie, maar ook door de volledigheid. De kale gegevens van de archiefstukken zijn, in de staat van verzameling en ordening, een grote werktekening van de organisatie en geschie denis van de partij. Er bestaat bij mijn weten geen tweede inventaris, die zo compleet archief en opbouw van een politieke partij in Nederland weergeeft. Archiefbeheer was uiteraard niet de eerste zorg van de sdap, die in 1894 werd opgericht. De papieren werden thuis bewaard. Pas in 1900 was er sprake van een vast adres, waar ook de zogeheten brochurenhandel van de partij werd gevestigd. In 1918 ging men de verzameling voor het eerst coderen, terwijl in 1931dus ruim 35 jaar na de oprichting, het vraagstuk van een grondige inde ling tot onderwerp werd gemaakt van een studiecommissie. Inmiddels was me vrouw Annie Adama van Scheltema bereid gevonden om het te ordenen. Zij was de secretaresse van prof. dr. N. W. Posthumus, de initiatiefnemer van het iisg. Het duurde niet lang of het partij-archief was daar gedeponeerd. In de Tweede Wereldoorlog werd het door de Duitse bezetter geconfisqueerd. Na de bevrijding werden de stukken tenslotte teruggevonden in de Poolse stad Kra kow, die in de inleiding op de inventaris ten onrechte met haar Duitse naam van Krakau wordt vermeld. De oorlog is niet ongemerkt aan het partij-archief voorbij gegaan. Delen ervan zijn in de mei-dagen verbrand. Er blijkt evenwel genoeg te zijn overge bleven om historici en anderen kans te geven op een werkelijk alomvattende partijgeschiedenis. Men kan dan het licht laten schijnen op de discussies over een mausoleum van Troelstra zowel als over de feestprogramma's van de 1 mei-viering rond de eeuwwisseling; over de lotgevallen van de SDAP-afdeling in Garsthuizen in 1901 zowel als over het koloniale congres. Een chronologie van de SDAP-geschiedenis, die in de inventaris is opgenomen, vergemakkelijkt 95

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 48