Bespreking van inventarissen Het project Staten van Holland h. j.Ph.G. kaajan, Archief van Johan van Oldenbarnevelt 1586-1619. Voor lopige inventaris. 3 dln. Rijksarchief in Zuid-Holland, 's-Gravenhage, 1984. Niet in de verkoop. Inleiding Een periode is afgesloten in het onderzoek naar de geschiedenis van de Re publiek in de eerste decennia van de zeventiende eeuw. Enerzijds ontvielen ons twee geleerden, dr. J. den Tex en dr. A. J. Veenendaal sr., van wie de naam on verbrekelijk verbonden blijft met die van Oldenbarnevelt. De een schreef een monografie, de ander bezorgde een bronnenuitgave. Anderzijds kreeg de we tenschap met het verschijnen van de delen n en v in de nieuwe reeks van de Re- solutiën der Staten-Generaal, respectievelijk voor de jaren 1613-1616 en 1621 - 1622, de beschikking over een editie die zowel de resoluties zelf als het archief van de Staten-Generaal inhoudelijk toegankelijk maakt. Maar daar mee is de opsomming nog niet voltooid. Voor ons ligt nu ook een zeer uitge breide en zorgvuldig bewerkte inventaris van het archief van Johan van Olden barnevelt. Deze inventaris, van de hand van H. J. Ph. G. Kaajan, maakt deel uit van een groot project van het Rijksarchief in Zuid-Holland. In 1974 werd besloten alle onderdelen van de archieven van de Staten van Holland en West-Friesland (1572— 1795) te inventariseren of opnieuw te inventariseren. Een indruk wekkende, bijna ontmoedigende taak. Het slecht geordende, maar in alle op zichten uiterst belangrijke archief omvatte immers niet alleen het archief van de Staten met de bijbehorende instellingen, maar ook de schriftelijke nalaten schappen van landsadvocaten en raadpensionarissen. Gekozen werd voor het uitbrengen van voorlopige inventarissen, mede omdat men indien nodig delen van archieven wilde kunnen overbrengen naar andere plaatsen, waar ze naar het oordeel van de bewerkers thuis horen. In tien jaar tijds is een hele reeks verschenen. Mevrouw Meiboom bewerkte de archieven van Jacob Cats, Pieter Steyn en Pieter van Bleiswijk. Zij heeft nu, samen met mevrouw Oosterkerk, de plaatsingslijst van het Statenarchief, die dringend aan vervanging toe is, onder handen. De heer Suijkerbuijk inven tariseerde de archieven van Isaac van Hoornbeek en, samen met mevrouw Mei boom, het archief van Anthonie van der Heim. Mevrouw Kooien hield zich bezig met het archief van Ridderschap en Edelen van Holland en West-Friesland en de heer Kramer verzorgde, bijgestaan door mevrouw Meiboom, een voorlopige 86 aanvulling op de archieven van de Staten, Gecommitteerde Raden en hiermee samenhangende archieven. A. J. Veenendaal, hiertoe uitgenodigd als Heinsius- kenner bij uitstek, is bezig met een nieuwe inventaris van het archief van An thonie Heinsius. De heer Kaajan tenslotte heeft de archieven van Paulus Buys en van Johan van Oldenbarnevelt geïnventariseerd. Andere inventarissen zul len uiteraard nog volgen. De functies van de landsadvocaat of raadpensionaris De archieftechnische principes die aan het Statenproject ten grondslag lig gen, zullen hier niet het onderwerp van discussie vormen. Wel wil ik, vanuit het standpunt van een gebruikster, graag ingaan op een algemeen aspect van de inventarisatie van de archieven van de raadpensionarissen, zoals die nu plaats vindt. Het betreft de indeling. Conform de regels voor een particulier archief is deze gebaseerd op de functies die de eigenaar heeft vervuld. Dat is zinvol en zelfs wenselijk als deze functies chronologisch en/of ambtelijk scherp zijn af gebakend. Een onderscheid tussen Oldenbarnevelt als pensionaris van Rotter dam en Oldenbarnevelt als landsadvocaat voldoet uitstekend. Deze functies zijn na elkaar vervuld. Splitsing van gelijktijdig beklede functies valt eveneens goed te verdedigen, zeker als het gaat om de periode na 1795. De strakke ambtelijke organisatie, de ambtelijke hiërarchie en het consequente aanstellingsbeleid van bijvoorbeeld voorzitters en leden van commissies maakt dat mogelijk. Boven dien is er doorgaans een sterke correlatie tussen de naam van een ambt of amb telijke commissie en de zaken die worden behartigd. Maar ook in het ancien régime is ontkoppeling gewenst, als iemand bijvoorbeeld tegelijkertijd hout vester van Holland en pensionaris van Gouda is geweest. Een indeling in func ties zal dus over het algemeen verhelderend werken en een goed beginsel voor ordening zijn. De leiding van het Statenproject gaat echter een stapje verder. Binnen de ru briek van het raadpensionariaat worden deelrubrieken vernoemd naar deelfunc ties van de landsadvocaat of raadpensionaris. Zo valt de inventaris-Buys uit een in een rubriek a, 'Buys als landsadvocaat van Holland en West-Friesland' en een rubriek b, 'Buys als afgevaardigde van Holland ter Staten-Generaal'. De inventaris-Cats is ingedeeld in de rubrieken 'Cats als voorzitter van de Staten van Holland en West-Friesland', 'Cats als leider van de afvaardiging van de Staten van Holland en West-Friesland ter Staten-Generaal' en 'Jacob Cats en de Grote Vergadering'. Oldenbarnevelt, het spreekt vanzelf, maakt aan spraak op nog meer onderscheidingen. Het zijn er vier: I Als landsadvocaat, Als pensionaris van de ridderschap, in Als grootzegelbewaarder, iv Als leider van de afvaardiging van Holland ter Staten-Generaal, naast twee ru brieken voor eerdere activiteiten, v Als advocaat voor het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland, vi Als pensionaris van Rotterdam. Tegen deze onderverdeling kunnen theoretische en praktische bezwaren wor den ingebracht. Het nadeel voor de gebruiker, om met het laatste te beginnen, 87

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 44