In memoriam G. F. Couwenbergh 1901 -1985 Op 29 december 1985 overleed in zijn geliefde geboorteplaats Besoyen Gode- fridus Franciscus Couwenbergh in de leeftijd van bijna 85 jaar. Met zijn ver scheiden verloor Waalwijk een markant figuur, die als geen ander thuis was in de genealogie van de Langstraatse bevolking. De beruchte brand van 1824 verteerde het gehele Waalwijkse gemeentearchief en hij beschouwde het als zijn levenswerk om de bevolkingsgevens van vóór die tijd te reconstrueren. Tienduizenden archiefblaadjes legde hij aan en met behulp van zijn vlijmscherp geheugen slaagde hij nagenoeg in zijn opzet. Archivaris Couwenbergh was duidelijk het type van een laatbloeier; in zijn 49e levensjaar eerst werd hij officieel belast met de verzorging van het gemeen tearchief. Per 1 september 1949 werd hij door burgemeester en wethouders (sic!) benoemd tot tijdelijk gemeentearchivaris, welke functie hij-steeds tijdelijk-vervulde tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 februari 1966. Gelet op zijn goede gezondheid en zijn grote kennis van zaken, maakten burgemeester en wethouders graag gebruik van zijn bereidheid om ook na z'n 65e door te werken. Vanaf 1 februari 1976 kreeg hij een jaarlijkse aanstelling als commies-A (later hoofdcommies), belast met werkzaamheden op het gemeentearchief betrekking hebbend. Overigens op verzoek van hem zelf, in de mening verkerend dat een normale aanstelling zijn pensioenaanspra ken in gevaar zou brengen. Dit nu bleek niet het geval en omdat de provinciale archiefinspecteur er op aangedrongen had de in de Archiefwet gestelde bepa lingen na te volgen, benoemde de gemeenteraad hem in februari 1976 voor het tijdvak 1 januari 1976 tot 1 januari 1978 tot gemeentearchivaris. Precies zoals dat hoort. Honkvast was Couwenbergh niet. Ter completering van zijn gegevens door wrocht hij archieven in binnen- en buitenland. In het rijksarchief in Noord- Brabant gold hij als kind in huis en werd hij in februari 1985 geëerd vanwege het feit dat hij een halve eeuw lang als een trouw en volhardend bezoeker stond genoteerd. 76 Archivaris en gemeente-ambtenaar Couwenbergh stond met beide benen in het maatschappelijk leven van Besoyen en vervulde daarin tal van vooraanstaan de functies. Op het terrein van het archiefwezen zal hij in onze gedachten voort leven als de aan de genealogie en de plaatselijke geschiedenis verknochte man, die ons een schat aan informatie heeft nagelaten. Moge hij rusten in vrede. M. J. Voorzee 77

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 39