eisen zijn naar verschillende papierfabrikanten gezonden om een idee van de haalbaarheid en de prijs te krijgen. Het zou het beste zijn wanneer het basismateriaal, papier, van een dusdani ge kwaliteit is dat het, zoals het papier van vóór 1850, de eeuwen kan trotse ren. Men werkt momenteel aan de eisen waaraan dit papier, evenals de inkten, matrixprinters, copieerpapier en dergelijken moeten voldoen. Wanneer infor matie die bewaard dient te blijven op 'goedgekeurd' papier gesteld wordt zal dat in de toekomst veel problemen kunnen voorkomen en op den duur kosten besparend werken. Het in gebruik nemen van zo'n kwaliteit papier wordt, gezien de nieuwe ont wikkelingen op het gebied van reproduceertechnieken en het gebruik van niet- papieren informatiedragers, urgenter. Er ontstaat immers al het probleem dat informatie die niet op papier gesteld is afhankelijk is van de apparaten waar mee de informatie terug is te lezen. Men moet dan behalve deze niet-papieren informatiedragers ook de aflees- en afdraaiapparaten bewaren, of de infor matie steeds overzetten op nieuwe systemen. Dit is dus een zeer kostbare en onoverzichtelijke situatie, terwijl informatie op goed papier, dit heeft de ge schiedenis ons inmiddels geleerd, zonder meer te gebruiken is, eenvoudig te reproduceren en eeuwenlang bewaard kan worden. Bij gebruik van goed papier, een juiste berging en een zorgvuldige behande ling kunnen dus in de toekomst veel problemen voorkomen worden en het zal zeker kostenbesparend werken. Bewaring van archivalia In 1977 gaf het British Standards Institution zijn aanbevelingen voor de ber ging en tentoonstelling van archiefmateriaal uit. In 1981 kwam de VAN-Com- missie Regeling Archiefruimten met een eindrapport waarin uitvoerig beschre ven wordt hoe archiefmateriaal op een verantwoorde wijze bewaard dient te worden. Van recentere datum is de publikatie van het National Bureau of Stan dards on Material for Archival Records in Denemarken over onder andere be waring en conservering van archiefmateriaal. Er zijn legio mogelijkheden om conserverend te handelen zonder dat het ar chiefstuk zelf een behandeling ondergaat. De eisen voor verpakking zijn lang zamerhand uitgekristalliseerd. Omslagpapier dient een neutrale pH te hebben en bij voorkeur zelfs gebuf ferd te zijn. De voorkeur gaat uit naar wit omslagpapier. Gekleurd omslagpa pier kan nadelen hebben. De kleurstof van dit papier moet namelijk gegaran deerd kleurecht zijn. Als dit niet het geval is bestaat het risico dat de kleurstof gaat migreren in de archivalia zelf. Het papier moet verder een hoge vouw- weerstand en treksterkte hebben. Deze laatste twee eigenschappen moeten vol doen aan Din-, Tappi-, Nen- en ATSM-normen. Omslagen voor foto's en negatieven moeten van polyester zijn met een dus danige opening dat de foto's en negatieven makkelijk in en uit het hoesje te halen zijn. Er mag geen weekmaker in het materiaal aanwezig zijn. Voor fo to's, negatieven en microfilm gelden andere klimatologische bewaaromstan digheden dan voor papier. Het karton van dozen dient een neutrale pH te hebben en dient gebufferd te zijn. Er mogen geen ijzerbestanddelen in het karton voorkomen. De dozen moe ten voorzien zijn van openingen die de luchtdoorstroming garanderen en ze moeten gemakkelijk open en dicht gaan. Het is voor de levensduur van de do zen van belang dat ze gemaakt worden van een harde bordsoort. Hantering van archivalia Het optreden van mechanische schade houdt uiteraard niet op als aan de ver pakkingseisen is voldaan. Veel van deze schade ontstaat bij het gebruik van de archivalia. Het is van belang dat hiervoor richtlijnen komen en nog belang rijker is dat men zich daaraan houdt. Archivalia die vanuit de depots naar kantoorruimtes of naar de studiezaal gaan moeten zo snel mogelijk terug naar de depots. Bij langdurige raadple ging is het zelfs wenselijk dat dit in het depot zelf gebeurd. Het is af te raden archivalia lang aan daglicht bloot te stellen en direct zonlicht dient absoluut vermeden te worden. Nietjes, paperclips en andere ijzeren voorwerpen horen zeker niet in archivalia thuis, omdat metalen katalytisch werken op afbraak mechanismen in papier. Ondanks de dagelijkse omgang en vertrouwdheid met de archiefstukken is het van groot belang dat er ook bij de archivarissen een zeker respect blijft bestaan voor de archivalia, voor de informatiedrager. Immers zonder deze dra ger is er geen archief. Ook de bezoeker kan veel bijdragen tot het voorkomen van mechanische schade. Grote hoeveelheden archiefstukken in één keer aanvragen werkt be schadigingen in de hand. Er kan tijdens het transport van alles gebeuren, een overvolle tafel in de studiezaal levert problemen op en niet bestudeerde stuk ken keren onverrichter zake terug in het depot. Het gebruik van andere schrijf materialen dan potloden moet uit de studiezalen geweerd worden. Vulpennen, ballpoints, viltstiften en rollerpennen kunnen schade aan archiefmateriaal ver oorzaken, die bij behandeling later zeer grote problemen oplevert. In de standaardinrichting van studiezalen zouden hulpmiddelen als boe kensteunen, transportmappen en dergelijke opgenomen moeten worden. Ook zou het wenselijk zijn dat hierin een fotografische opstelling komt zodat foto graferen van archivalia door de bezoekers op een verantwoorde wijze geschie den kan. 71 70

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 36