Belangrijke mensen worden aangewezen en benaderd. Wil je iemand spreken, het kan. Stap naar hem of haar toe, al is het om zeven uur in de morgen aan het ontbijt. Vijf dagen meetingvijf dagen rennen, luisteren, praten, eten, vrien den maken en moe zijn. Gaandeweg wordt duidelijk dat er sprake is van een geweldig verschil in ach tergrond en niveau bij de aanwezigen. Er zijn archivarissen van steden, uni versiteiten, staten, kerken, bedrijven, verenigingen, er zijn registratoren, do cumentalisten en bibliothecarissen. Elk trekt aan zijn kant van het vak. Een aantal lezingen is erg basaal. Sommige vragenstellers hebben het over iets an ders, de inleiders blijven vriendelijk. Selling. Alles wordt verkocht, idee en in houd, mensen en lucht. Sommiger vertoon is indrukwekkend. Een competa- tieve samenleving dwingt tot overlevingsgedrag. Succes telt. Vrouwelijke inleiders vertellen en passant aan welke universiteiten hun kinderen studeren. Mannen wijzen op hun publicaties en op hun arbeidservaring. Prestaties. De meeste sprekers hebben een goede presentatietechniek, zijn rol- en tekstvast. De boodschap komt over het voetlicht. Vijf dagen kennisoverdracht, in sommige zalen vijf dagen vakdiscussies, ni veauverhoging. En alles op de klok. Een Brabants kwartiertje is er niet bij. Gelukkig vallen er gaten, een enkele spreker komt niet opdagen, even lucht. Het Hyatt-hotel heeft op een driezijdig inpandig terras uitzicht op de Colo rado River, een wintertuin waarboven het dak schemert, opgehangen aan de kam van tientallen metershoog gestapelde kamers. De lunches zijn efficiënt, in cellofaan verpakt. Vergaderen gaat voor. 's-Avonds mag het even, diners, grote en kleine, informeel, maar toch, ook weer werkdiners, gelukkig niet voor buitenlanders. De real Texan Bar-b-q begint met een stoet schoolbussen. In een natuur park buiten de stad worden tegen zonsondergang onder een dubbele, typisch Texaans, regenboog de archivarissen gespijzigd en gelaafd. Uitlopers van de orkaan Julia rukken aan het afdak en aan de muziek van de country western band. Een paar dagen later treffen we elkaar bij Holloween, een eendagscar- naval. In navolging van het Circus Maximus worden tienduizenden deelnemers als een draaikolk in de 6th-Street geperst, langs een ellips van dranghekken en echte Texaanse politieagenten. Een schitterend schouwspel. Op advies ver trekken wij voor elven, daarna wordt het echt, een Western. De Meeting blijft hoofdzaak. Op maandag zijn er vier workshops, van acht tot vijf, training in ontsluiting van archieven, automatisering, restauratie en conservering, thesaurusbouw. Daarnaast draaien committees uit de saa hun programma voor geïnteresseerden. Het Internationaal Archival Affairs Com mittee ontvangt ter vergadering de nog aanwezige sPA-bestuursleden. Vice- voorzitter en secretaris krijgen het woord. Er bestaat ongeveinsde belangstel ling. Fysieke aanwezigheid, goede voorbereiding en enthousiasme zijn sleu tels en daarmee voorwaarden voor participatie. Task forces, speciale werk groepen verkennen nieuwe onderwerpen. Dinsdag en donderdag vallen in vier dagdelen uiteen, woensdag in twee. Voor elk dagdeel is keus uit tenminste acht sessies. Sommige zijn besloten, toegang na voorintekening, voor een enkele moet worden betaald. Profijtbeginsel. Met de onderwerpen kan een index worden ingevuld. Archieven van etnische 66 minderheden, van gewone minderheden, oral history, micrografie, bedrijfs archieven, selectie, openbaarheid, het image van het beroep, lobbytechnieken, de vrouw in het vak, ontsluiting van fotocollecties, loopbaanopbouw, toepas sing van software, archivarissen in de literatuur, de levenscyclus van archie ven, de organisatie van grootschalige vrijwilligersprojecten, etc. etc. De vrijdag is wat rustiger, al wordt er om half acht begonnen. Keus uit ne gen onderwerpen. Om elf uur de lunch, afscheid, om een uur is het voorbij. Veel Amerikaanse collega's maken van de gelegenheid gebruik om door te rei zen naar Zuid-Amerika. De SAA-tour naar Mexico is begrijpelijkerwijs afge last. Intussen heeft de stereotype Texaan, een olie(?)miljonair, tijdens de lau datio (awards-uitreiking, in deze vorm in Nederland onmogelijk), geld beschikbaar gesteld voor de bekostiging van twee leerstoelen archiefwetenschap pen aan de Texas State University. Schenker en bekroonden wordt met ap plaus beloond, hun naam worde onthouden. Een congres van tumulteuze ervaringen. Een hoofd barstend van informatie en ideeën. Een pressure-cooker waar het vak wel in vaart. Een rustiger analyse van methodiek en programma geeft aan dat belangrijke delen daarvan ook in Nederland een positief effect kunnen hebben. Onze scholing is gemiddeld beter, zeker de theoretische. Maar daar lijkt het aantal vak-ontwikkelaars groter, ook relatief. Het ontbreken van verstarrende tradities maakt het nemen van risico's tot een normale zaak. Mislukkingen schragen succes, geven zelfver trouwen. Amerika is een must, de Annual Meeting zeker, al is het maar eens in je leven. N. T. van Albada Der Archivar, jaargang 38 (1985) Een uitgebreid verslag van het in 1984 in Bonn gehouden Internationaal Ar chiefcongres is opgenomen in nummer 1In hetzelfde nummer is een artikel geplaatst over archiefdiensten van parlementen, waarvan de personeelsleden als een afzonderlijke sectie in de Duitse vereniging van archivarissen zijn ver tegenwoordigd, te zamen met de archivarissen van politieke partijen en ande re politieke organisaties. Andere archiefdiensten waarop in deze jaargang de schijnwerper gericht staat, zijn die van de Duitse Bondsdag (in nummer 1), van Hannover (in nummer 2), de stad waar in 1985 het Duitse Archiefcongres is gehouden, en van de Beierse Academie van Wetenschappen (in nummer 3). Ook wordt aandacht besteed aan de collecties van het Instituut voor Contem poraine Geschiedenis in München (in nummer 4). Angelika Menne-Haritz heeft een interessant artikel geschreven over de toe passing van de computer bij het ontsluiten van archieven (nummer 4). Zij is tot de conclusie gekomen dat de computer geen verandering dient aan te bren gen in de traditionele methoden van toegankelijkmaking. De thans gebruike lijke ingangen moeten onveranderd gehandhaafd blijven. Zij verwijst daarbij naar de ddr, waar wel een andere wijze van ontsluiting wordt nagestreefd. 67

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 34