De werkverdeling van de werkgroep was in grote lijnen als volgt: twee mede werkers stelden de tentoonstelling samen en pleegden 'oral history' door het interviewen van de kleinzoon van de heer Camfferman en de docenten maak ten de lesbrief. De scholen werden benaderd door de Educatieve Dienst van het Gemeentemuseum (Dienst voor Schone Kunsten), terwijl de bemanning van de Kunstkar afwisselend geschiedde door medewerkers van het museum en de educatieve medewerker van het archief. Ter begeleiding van de tentoonstelling verscheen een uitgebreide, rijk geïl lustreerde brochure (verkoopprijs 5,-) voor het onderwijs en tevens een les brief (gratis), die de docenten in de klas konden behandelen. De scholen wer den ook in de gelegenheid gesteld om de bijbehorende videoproduktie en een speciaal door de werkgroep samengestelde diaserie tegen kostprijs aan te schaf fen. De tentoonstelling werd op 5 september 1984 in het Edith Steincollege ge opend. Daarna kon het Haags publiek op diverse plaatsen in de stad de ten toonstelling bezichtigen. Vanaf 8 oktober stond de Kunstkar ter beschikking van de scholen. Voor het merendeel reageerden deze uiterst positief over het aangeboden pakket. In totaal hebben tot eind januari 1985 toen het project afgesloten werd zeventien scholen de Kunstkar gevraagd voor te rijden en be zochten ruim 170 klassen de tentoonstelling. Daarnaast toonden ook de Haagse Leergangen, afdeling Vakdidaktiek, de Haagse Sociale Academie en de r.k. Pedagogische Academie Mariahoeve daadwerkelijk belangstelling voor het pro ject. Sommige scholen bestelden alleen de video, de diaserie en de brochure, maar niet de Kunstkar. In totaal zijn 25 videobanden, 30 diaseries en 550 bro chures verkocht. Conclusie Onderwijs en het archiefwezen bijten elkaar niet. Integendeel, beide vullen el kaar aan. Leerlingen worden gemotiveerd het archief te bezoeken, docenten leren wat een archiefdienst te bieden heeft en blijken steeds meer belangstel ling te krijgen voor lokale geschiedenis. Het archief kan laten zien dat het meer is dan een opslagplaats van oud papier. Het is echter, zeker waar het gaat om een project als 'Den Haag van hoog tot laag', ten zeerste aan te bevelen om als archiefdienst niet alles zelf te willen regelen en uit te voeren. Samenwer king met andere diensten en met leerkrachten levert alleen maar gunstiger re sultaten op. Tot slot een goede raad: als u een kunstkar in uw plannen betrekt, zorg er dan voor dat deze geen startproblemen heeft. Te laat op school komen mag nog steeds niet! Noot Met dank aan Ch. Dumas 46 Schoolonderzoek geschiedenis 1 Schrijf af (transcribeer) de bijgaande passage tot aan de verticale streep; vat het overige samen. (Totaal 30 punten een foute letter minus 14 punt een fout woord minus 1 punt.) Aantekeningen: alle devoiren aanwenden-al het mogelijke doen geïns/ïgeert moet waarschijnlijk zijn: geïn/7/geert - toegebracht 2 Beantwoord de volgende vragen naar aanleiding van de rekeningen (20 punten): a een Haagse metselaar krijgt op 16 juni zijn loon uitgekeerd over vijf maanden arbeid. Hoeveel bedroeg dat per maand in de toenmalige notering? b Waaruit blijkt dat de Prinsengracht nog niet gedempt was? c Waartoe werd de kleine Doelen gebruikt? d Op 17 juni 1641 is er kennelijk een feest geweest, waaruit blijkt dit en op welke weekdag viel dit feest? e Wat voor negotie zal Dick van der Houck hebben uitgeoefend? 3 Beantwoord de volgende theorie vragen: a Construeer een laatgotisch schild met sabel paal op keel veld; de paal bezaaid met drie zilveren andreaskruizen (X) (2 punten) b In het najaar van 1421 was er de verwoestende St. Elisabethvloed; op welke datum viel die? (2 punten) c In 1522 probeert Luther in zijn stad Wittenberg de onrust te bedwingen door de zogenaamde 'Invocavit'- preken. Hij houdt zijn eerste vastenpreek ook in derdaad op zondag Invocavit. Op welke datum dus? (10 punten) d Uitgaande van een probant in een kwartierstaat, heeft dan nummer 18 wel of niet dezelfde familienaam als de probant? (2 punten) e Benoem de volgende begrippen: inventaris - klapper - barenssteel - charter. (4 punten) 4 Vraag over eigen onderzoek (10 punten) 5 Ingeleverde scriptie en onderzoeksverslag (20 punten) Summary The Hague City Archives and school This article gives a survey of the relations between the City Archives and schools in The Hague, and of the way secondary and grammar school students participate in archival research. 47

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 24