Zakelijke aspecten van externe dienstverlening Verslag van het symposium georganiseerd door de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen op 22 oktober 1985 te 's-Gravenhage Onder redaktie van H. D. Wessels en B. van der Wulp fgeg \o iw** r De voorzitter van de Kring, drs. H. Bordewijk, opent het symposium met een welkomstwoord tot de 100 aanwezigen. Hij memoreert, dat de laatste studie dag van de Kring drie jaar geleden gehouden is en het dekkend net van gemeente en streekarchieven als onderwerp had. Het huidige symposium zal handelen over de externe dienstverlening van de archiefdiensten en met name over het zakelijk aspect ervan; de externe dienstverlening heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen in verband met het bevorderen van de cultuurparticipatie en de permanente educatie. De voorzitter van het symposium, mr. M. IV. van Boven, geeft vervolgens een korte inleiding. Zakelijke onderwerpen als bedrijfsvoering, rentabiliteit, winst uit educatieve projecten en juridische complicaties van externe dienstver lening bij archiefdiensten hebben tot nu toe nauwelijks aandacht gekregen op congressen en in de vakliteratuur. Toch worden archiefmedewerkers geacht hier van iets te weten. Enerzijds dwingen bezuinigingen tot meer inventiviteit en za kelijkheid, terwijl anderzijds het produkt van archiefdiensten - het ter beschik king stellen van historisch materiaal - voor commerciële doeleinden zeer interessant is. Reclamewereld en uitgevers weten het archief, met name het zo genaamde beeldarchief, al lang te vinden en archiefdiensten pakken in toene mende mate publicitaire zaken aan, waaraan de nodige zakelijke kanten kle ven. Van het zeer ruime begrip 'zakelijke' zullen op dit symposium de aspecten auteursrecht, legeshantering, de relatie uitgevers-archiefwezen en de archiva ris als initiator van publicitaire projecten belicht worden. Auteursrecht Als eerste spreker voert het woord mr. E. Ekker, hoofd juridische zaken van de uitgeverij Elsevier-NDU, tevens onder andere lid van de auteursrechtencom missie van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond en van de Nederlandse 1

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 1