Van links naar rechts L. C. Brinkman, W. Chr. Pieterse, E. van Thijn, R. J. de Wit (commissaris van de koningin in Noord Holland). Foto: gemeentearchief Amsterdam. de lagere overheden. In de eerste plaats wijs ik er op, dat de normale bepalin gen met betrekking tot het toezicht krachtens de Provincie- en Gemeentewet blijven bestaan. Zou ik voorts geen vertrouwen in het archiefbeleid van de la gere overheden hebben, dan zou ik in de Nota in plaats van de omzetting van de inbewaringgeving van bepaalde archieven door het Rijk aan de lagere overheden-feitelijk een langdurige uitlening-in een daadwerkelijke over dracht daarvan, het tegendeel bepleit moeten hebben. En ten derde, ook aan gekondigd in de Nota, wordt er momenteel gewerkt aan een nieuw systeem van incidentele subsidiëring, ten behoeve van stimulering, ontwikkeling en ex perimenten, óók ten behoeve van het archiefbeleid van de lagere overheden. Mijnheer de Burgemeester, dames en heren, ik ben mij bewust, dat ik op deze voor het Amsterdamse archief zo heuglijke dag lang heb stil gestaan bij het door het Rijk voorgestane beleid met betrekking tot het gemeentelijk ar chiefwezen. Ik deed dit uiteraard met opzet. Niet alleen omdat ik aan mijn beleidsvoornemens graag verdere bekendheid geef, maar ook om te kunnen constateren, dat de gemeente Amsterdam, ik mag wel zeggen op voortreffelij ke wijze, inhoud heeft gegeven aan haar eigen archiefbeleid. Het archief hier ter stede is geen dorre bergplaats voor oud perkament en papier, maar een le vende werkplaats voor de oefening van de Amsterdamse retrospectieve cul tuur in haar vele facetten. Ik wil mij dan ook thans gaarne kwijten van mijn plicht door dit gebouwencomplex officieel voor geopend te verklaren. Gemicrofilmde technische tekeningen In zijn bijdrage 'Wanneer mogen onze, reeds gemicrofilmde, technische teke ningen weg?' (nab 89, 161 163) zag collega H. W. van Veldhuizen geen le gale mogelijkheid tot vernietiging van technische tekeningen, wanneer deze op 386 microfilm gezet waren. G. van den Hurk, informatie-adviseur bij odrp, constateert in een reaktie dat technische tekeningen in gemeentearchieven be horen tot bepaalde in behandeling geweest zijnde zaken. De vraag is zijns in ziens dan ook eigenlijk: 'Komt de zaak, waarvan zij deel uitmaken, voor ver nietiging in aanmerking? Laat de gemeentelijke vernietigingslijst 1983 vernietiging toe en op welke termijn?' De lijst bepaalt dat 'vergunningen' - behoudens bepaalde uitzonderingen - voor vernietiging in aanmerking komen een jaar na vervallen van de hande ling, het recht en/of gevolg. In de werkgroep 'opstelling ontwerp vernieti gingslijst' is er bewust naar gestreefd in het nieuwe ontwerp door toevoeging van de woorden 'en/of gevolg' de oude lijst van 1948 uit te breiden om bouw vergunningen in de vernietiging te kunnen betrekken. Artikel 3, lid 2 van het Archiefbesluit opent in het algemeen de mogelijkheid tot legale vernietiging van bescheiden op elk door de beheerder gewenst tijdstip, indien bescheiden in lijsten zijn omschreven èn reprodukties zijn vervaardigd. Van Veldhuizen aanvaardt deze aanvullende opmerking in dank en voegt daaraan toe dat bij de woorden 'en/of gevolg' speciaal gedacht is aan bouw vergunningen met tekeningen. Niettemin acht hij deze oplossing uiteindelijk een 'noodverband'. Daarmee sluit de redaktie de discussie. Afscheid van mr. W. Downer als docent aan de Rijks Archiefschool Op donderdag 13 juni nam mr. W. Downer afscheid als docent chronologie aan de Rijks Archiefschool. Mr. W. Downer begon in het cursusjaar 1960— 1961 als docent chronologie, in een periode dat de lessen nog op zaterdag werden gegeven in het Algemeen Rijksarchief aan het Bleyenburg. Directeur was toen de algemene rijksarchivaris mr. H. Hardenberg. Gedurende 25 jaar heeft de heer Downer met veel elan generaties van archivarissen in de geheimen van de chronologie ingewijd. In aansluiting op de docentenvergadering werd een kleine receptie gehou den. Daarbij werd de heer Downer in aanwezigheid van zijn vrouw namens de docenten en het curatorium een zestal woordenboeken ten geschenke gege ven. Op de receptie waren ook vier voormalige directeuren van de Rijks Ar chiefschool aanwezig. Muziekverzameling van de hernhutters Na de grote brand in 1967 in het gebouwencomplex van de Evangelische Broe dergemeente te Zeist besloot de directie van deze uit de 18e eeuw daterende nederzetting van de hernhutters de archieven en de bibliotheek van de gemeente in bewaring te geven bij het Rijksarchief in Utrecht. Een van de onderdelen van dit omvangrijke archieffonds is een verzameling muziekpartijen en -par tituren, deels overgeleverd in handschrift, deels gedrukt. Deze verzameling is gevormd vanaf circa 1750 door het Collegium Musicum van de Evangelische Broedergemeente te Zeist, samengesteld uit broeders van de gemeente die niet 387

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 43