Kroniek Toch is merkbaar dat er bij de cas veel moeite wordt gedaan om de inventa rissen, ondanks het feit dat er tientallen mensen aan werken, zo uniform mo gelijk te maken. Dat dit hier en daar niet helemaal is gelukt is waarschijnlijk te wijten aan de af en toe nog haperende coördinatie tussen de groepen, het geen echter op den duur hopelijk steeds meer tot het verleden zal gaan beho ren. Geheel gestandaardiseerde inventarissen zullen nooit ontstaan, zelfs niet met de computer, omdat elk archief z'n eigen problemen oplevert en iedere inventarisator daar z'n eigen oplossingen voor heeft. Deze individuele inbreng van de inventarisator brengt mij bij een volgend punt, namelijk het op of in de inventaris ontbreken van de namen der auteurs. Dat de toegang door een collectief van mensen wordt gemaakt, hoeft geen be lemmering te zijn voor het toch op het titelblad plaatsen van de namen van de personen die aan de totstandkoming hebben meegewerkt. Bovendien is het daardoor gemakkelijker het, zij het meestal niet zo grote, verschil in aanpak tussen de bewerkingsgroepen te herkennen. Een inventaris wordt tot nu toe gepresenteerd als zijnde van 'dè cas', terwijl het in werkelijkheid toch veeleer het geesteskind van één van de archiefbewerkingsgroepen is. Tenslotte zou ik nog iets over de uiterlijke vorm van de inventarissen willen zeggen. Dat ze alle hetzelfde basisonderwerp hebben is op zich verstandig. Een standaardisatie op dit punt werkt ten eerste kostenbesparend en komt ten tweede de overzichtelijkheid ten goede. Het zal echter op den duur een probleem wor den dat de inventarissen als twee druppels water op elkaar lijken. Door het ontbreken van rugtitels is het zoeken van een CAS-inventaris in de kast nu al lastig en deze hindernis wordt steeds groter naarmate het aantal toegangen toe neemt, terwijl juist uit Winschoten grote hoeveelheden inventarissen te ver wachten zijn. Het is daarom verstandig de delen en deeltjes van rugtitels te voorzien (eventueel na samenvoeging of invoeging van blanco pagina's als de deeltjes te dun zijn). Bovendien is het misschien een idee om per ministerie een kleur te kiezen. Blauw voor Binnenlandse Zaken, groen Defensie, rood voor Financiën enzovoorts. Dit zal de identificatie van een inventaris, samen met het gebruik van rugtitels, vergemakkelijken en het omslag de funktie ge ven die het eigenlijk moet hebben. J. Bos Opening van het vernieuwde gemeentearchief van Amsterdam Op donderdag 10 oktober opende mr. drs. L. C. Brinkman, minister van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur, het vernieuwde gebouwencomplex van het gemeentearchief in Amsterdam. De redaktie maakte een collage uit de openingstoespraken van mevrouw dr. W. C. Pieterse, gemeentearchivaris, burgemeester E. van Thijn en minister Brinkman. Mevrouw dr. W. C. Pieterse, gemeentearchivaris Mijnheer de Minister, Mijnheer de Commissaris van de Koningin, Mijnheer de Burgemeester van Amsterdam, Dames en heren, Ik heet u allen hartelijk welkom in het Amsterdamse gemeentearchief. Het doet mij genoegen dat u in zo grote getale gevolg hebt willen geven aan mijn uitno diging de officiële opening van het vernieuwde en uitgebreide gebouwencom plex bij te wonen. Voor allen die aan het gemeentearchief zijn verbonden of zich erbij betrok ken voelen is het een heugelijke dag. Vandaag vindt de officiële opening plaats van het gebouwencomplex, waarin voor het eerst in het 137-jarig bestaan van het Amsterdamse gemeentearchief de archieven en verzamelingen onder één dak zijn verenigd. Hiermede is de zolang gewenste concentratie van de dienst een feit geworden. De oud- en nieuwbouw bestaan nu onder andere uit de vol gende elementen: vier depotgebouwen met een inhoud van veertig strekkende kilometer vijf studiezalen voor archiefonderzoek, bibliotheek en atlas een restauratie- en fotografisch atelier een audiovisuele afdeling, een filmzaal een leslokaal en expositiezalen. Deze uitbreiding verzekert het gemeentearchief tot omstreeks het jaar 2000 in ieder geval van berg- en werkruimte. In de gehele renovatie van het complex is het herstel van de gevel van het hoofdgebouw, het uit 1892 daterende raadhuis van Nieuwer-Amstel, meege nomen. Na bijna vier jaar in de steigers te hebben gestaan, is de gevel thans in zijn oude glorie te voorschijn gekomen. Een oplettende kijker zal hier en daar nog wel een schoonheidsfoutje ontdekken, maar d e finishing touch zal volgend jaar worden aangebracht. 381 380

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 40