Bespreking van boeken rend goed in Holland ((Utrecht) 1929) 63. 15 jan van rompaey, De Grote Raad van de her togen van Bourgondië en het Parlement van Mechelen (Brussel 1983) 199. 16 in 't memorial van partien, in fo. cliii, soect dair Rosa v fo. 1726 nr. 555 jo. Rosa vi fo. 152 vo nr. 514. Nog in de 16e eeuw wordt een dergelijk onderscheid voor rechterlij ke administraties gebruikt, zie bijvoorbeeld s.j.fockema andreae, De oude archieven van het Hoogheemraadschap van Rijnland 1255-1857 ((Leiden) 1933) 2. In 1588 wordt daar een protocol van de door de dijkgraaf vervolgde zaken naast een ander van civiele za ken tussen partijen gehouden. 17 w.g.ph.e. wedekind, Bijdrage tot de kennis van de ontwikkeling van de procesgang in ci viele zaken voor het Hof van Holland in de eerste helft van de zestiende eeuw (Assen 1971) 26. 18 de blecourt-meijers a.w., iv stellen de ge boortedatum van het Hof van Holland in het jaar 1428, maar wijzen er op dat het Hof van Holland in de zin van het gewestelijk rechtsprekend college zoals dat ten tijde van de Republiek heeft gewerkt, zich geleidelijk uit dat Hof heeft ontwikkeld; naar mijn mening hebben zij te weinig aandacht gegeven aan de rol die een kern van vaste raadsheren rond de gouverneurs in deze hebben gespeeld. Een on derzoek naar de raadsheren vermeld in de subscripties zal de rol van beide groepen nader moeten belichten. Zie voor de namen van de negen gouverneurs van 1428 en kritiek op de visie van de Blécourt-Meijers: jansma, Raad en Rekenkamer, 66 en 72. 19 DE BLECOURT-MEIJERS a.W., XVIII en JANSMA, Raad en rekenkamer, 126. 20 Rosa li fo. 117 vo, Rosa v fo. 116 vo nr. 538, Rosa v fo. 201 nr. 628. 21 TvR 1 (1918-1919) 400-422. 22 j.th. de smidt, 'Na vijfenzestig jaar', in: Hul digingsbundel Paul van Warmelo, 1984, 20-29. 23 j.th. de smidt, 'Van een oud naar een nieuw project, Van Grote Raad van Mechelen naar Raad van Brabant', in: Noordbrabants Histo risch Jaarboek (1985) 24 Archief van het Hof van Holland inv. nr. 266. 25 n.schadee 'Het oudste register van de senten ties van het Hof van Holland 1447/1448, in: TvR ix (1929) 347-432. 26 Zie aantekening 4. Summary The first registers in the archives of the Court of Holland The Institute for History of Law of the Leiden University is editing the Me morialen Rosa 1428-1477, the first registers of the Court of Holland. The author gives explanatory notes on these registers and their edition and publi cation. 374 herman j.viola, The National Archives of the United States (New York 1984). 288 bladzijden, gebonden en geïllustreerd met zwart/wit- en kleurenfo to's, voorzien van index en bibliografie. In 1984 vierde de National Archives of the United States haar 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan verscheen bij uitgeverij Harry N. Abrams een schit terend boek over de jubilerende instelling. Alvorens in te gaan op de inhoud moeten enige zinsneden gewijd worden aan de uitvoering van het boek, want dat is het eerste dat in het oog springt. Het betreft hier namelijk een tot in de puntjes verzorgde uitgave, gedrukt op zwaar papier en met een zo perfecte weergave van de vele documenten dat de lezer vaak het gevoel bekruipt dat de gedrukte weergave beter en mooier is dan de originele documenten kunnen zijn. De illustraties (ik telde er circa 149 in zwart/wit en 113 in kleur) overheersen de tekst en in dat opzicht is een verge lijking te maken met 'onze eigen' Nederland in stukken (Haarlem 1979) en de Oostduitse uitgave '...mit Brief undSiegel' (Leipzig 1979). Ook de doelgroep, het 'brede publiek' dat geïnformeerd wordt over de rijkdom die het in archie ven aan kan treffen, verschilt niet. Bij de beoordeling van de keuze van de il lustraties dient men hiermee terdege rekening te houden omdat de samenstel lers geneigd zullen zijn geweest het voor het grote publiek veel meer aansprekende foto- en kaartmateriaal te overwaarderen. Een boek vol 'dorre' documenten verkoopt nu eenmaal minder gemakkelijk. In het Amerikaanse boek zijn vergeleken met de eerder genoemde Nederlandse en Oostduitse uit gaven veel meer concessies gedaan ten aanzien van het niet strikt archivistische materiaal, maar al lezende komt men tot de conclusie dat de beweegredenen daartoe ook andere zijn. De opvattingen over archief en archiefstukken zijn bij onze Amerikaanse collega's veel ruimer en de scheiding tussen archief en documentatie wordt veel minder geaccentueerd. Vandaar dat bij voorbeeld ook vele sublieme foto's zijn opgenomen van fotografen als Jackson en Brady (een keuze uit de vijf miljoen in het archief aanwezige foto's!). Mocht de indruk ontstaan dat het onderhavige boek louter een plaatjesboek is, dan dient die indruk bij deze ontzenuwd te worden. Door Herman J. Viola, directeur van de National Anthropological Archives, is een uitgebreide en in structieve tekst samengesteld. Daarin krijgt men niet alleen een beeld van het rijke bezit van de National Archives, maar tevens van de Amerikaanse visie op doel, gebruik en waardering van archieven. In dat opzicht zijn ook de hoofdstuktitels en de volgorde van de hoofdstuk ken veelzeggend. Na een hoofdstuk over de bouwgeschiedenis van het archief, volgen hoofdstukken over de Charters of Freedom en the Presidency (in Ne ll 5

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 37