Nota, te setten dair't behoirt Enkele opmerkingen over de oudste registers van het archief van het Hof van Holland. R. W. G. Lombarts* 1 Wellicht is het een voordeel geweest, dat een archivaris eerst in de laatste fase van zijn ambtelijk leven bouwheer is geworden. Hij heeft in de loop der jaren vele archiefgebouwen gezien en voor- en nadelen van gekozen oplossingen kun nen toetsen aan de eigen praktijk. Een voordeel was ook dat bij de Rijksge bouwendienst door de negen nieuwe rijksarchiefgebouwen, die sinds de jaren zestig zijn gerealiseerd, ervaring was opgedaan met de zeer specifieke eisen van dit soort bouwwerken. Een derde voordeel was, dat het programma van eisen is opgesteld in een tijd van ruimdenkendheid en dat de aanbesteding volgde in een periode, dat de aannemers tuk waren op orders, zodat het plan in volle omvang kon wor den gerealiseerd. De kwaliteit van de uitvoering heeft er onder het toeziend oog van dr. D. de Jong van de Rijksgebouwendienst, van de afdeling gebou wen en materieel van w.v.c., van de architecten en opzichters, maar ook van de aannemers zelf niet onder geleden. De ervaring leert tevens, dat de vele tijd, die een bouwheer en zijn medewer kers in zulk een project steken, niet verloren is, integendeel. Een nieuw archief gebouw moet vele decennia meegaan. Gemaakte fouten wreken zich dan ook decennia lang. Thans zijn wij tevreden, zeer tevreden zelfs met dit paradepaard onder de archiefgebouwen van de Benelux. Noten 1 j.p.a.coopmans, 'De spectaculaire start van het Rijksarchief in Noord-Brabant', in: Neder lands Archievenblad 85 (1981), 149 e.v. 2 j.h. hennis, Bouwhistorisch onderzoek Rijks archief in de provincie Noord-Brabant, uitgave Rijksgebouwendienst ('s-Gravenhage 1985). 3 Verslagen 's Rijks Oude Archieven, 1904 ('s-Gravenhage 1905), 90. 4 Deze beschrijving is afkomstig van het archi tectenbureau Ahrens, Kleijer, Balier uit Ooster beek. Summary The new building of the State Archives in the province of Noord-Brabant in the city of Den Bosch is a remarkable one. An old fort, called 'Citadel', built between 1639 and 1642 and in military use until 1965, was metamorphosed in a building which meets the needs of modern archival management. Besides, it maintains its monumental value. The author, State Archivist in the provin ce of Noord-Brabant, describes the development of this metamorphosis. 366 Bij het Rechtshistorisch Instituut te Leiden verscheen dit jaar het derde deel in de editie Memorialen Rosa 1428-1447. Het eerste deel (Leiden/Haarlem 1929)1 bevat een bloemlezing uit de oudste memorialen 1, li en lil (1428-1438), een inleiding van de toenmalige Leidse hoogleraren A. S. de Blécourt en E. M. Meijers en de door mejuffrouw E. H. Korvezee samengestelde lijsten van 'leden van en de hoge ambtenaren bij het Hof' van 1428- 1811. In het tweede en derde deel zijn de memorialen IV, v en vi (Leiden 1982)2 en vu, vin, ix en x (Leiden 1985)3 uitgegeven. Anders dan de uitgave van 1929 zijn deze twee delen geen bloemlezingen, maar geven ze alle in de memorialen voorkomende teksten in een korte samenvatting (regesten en kopregesten) weer; van ongeveer 30% van de zaken is bovendien een volledige transcriptie opge nomen. Waar de teksten elders in een toegankelijke gedrukte bron voorkomen, is daar in de uitgaven van 1982 en 1985 naar verwezen. Voor zover mogelijk zijn de in de memorialen bij elkaar horende teksten door middel van onderlin ge verwijzingen met elkaar in verband gebracht. Er resteren nu nog vier uit te geven delen: de memorialen Rosa xi, XII en xm en het zogenaamde memori aal T cas N. Dit laatste memoriaal is afkomstig uit het oude leen- en register- kamerarchief van de graven van Holland. Het is tussen 1899 en 1920 naar het archief van het Hof van Holland overgebracht door de toenmalige rijksarchi varis P. A. N. S. van Meurs.4 De editie-serie zal worden afgesloten met een apart deel voor een inleiding, een chronologische lijst en de indices. De dertien memorialen Rosa lopen over de periode augustus 1428 oktober 1447. Vanaf 1435 kan men een serie A (Rosa II, v en vm) en een serie B (Rosa in, vi, vu, XI, xil en xm) onderscheiden; daarnaast bestaat een apart register, het zogenaamde 'boek van oirloge' (Rosa iv)3, dat de aantekeningen over de Wendische oorlogen en de oorlog met de Engelsen bevat (zie figuur 1). In de periode mei 1443 - januari 1445 worden naast de delen vu en vm ook de de len IX en x bijgehouden (zie figuur 2). Deze twee delen, die op elkaar lijken aan 367

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 33