10 ara. Onderbouw van het depot, gewelven, gordel- en contrabogen, gezien vanuit de centrale gang. Tekening E. J. Nusselder. 11 ara. Een van de 338 stalen bufferveren via welke de verbinding tussen draagconstructie en gevels strak, doch beweeglijk tol stand wordt gebracht. Foto H.Krüse thd. 12 ara. Middengalerij op de bovenste verdieping. In het midden de zone met trappen en liftschachten (liften verwijderd). Boven, de plaatstalen vouwluiken van de middenlantaarn; de kabel bediening van de luiken is duidelijk zichtbaar Foto H. Krüse thd. 13 ara. Doorzicht door de dwarsgang; de fotolamp is ter plaatse van de middengang opgesteld. Boven zijn de schuifluiken onder de zijlantaarns zichtbaar. Kasten met opstapijzers en handgrepen. Foto H. Krüse thd. technische perfectie van de aanleg draagt de automatiek van de luikenbedie ning en vergrendeling bij. De verschillende bewegingen worden uitgevoerd met behulp van een omvangrijke hydraulische installatie, waarvan het compres- siegedeelte zich bevindt in de tegen het depot gebouwde machinekamer. Deze uiterst specialistische installatie, waarvoor Van Lokhorst tijdens een van zijn voor dit project ondernomen studiereizen in Parijs bij de Banque de Paris het idee opdeed werd, omdat de behoefte aan een extra brand- en braakbeveili- ging pas tijdens de uitvoering van het project naar voren kwam, buiten de bestek ken om, bij contract ontworpen door de Haagse werktuigkundig ingenieur W. Schlusen en uitgevoerd door Fa. Stork te Hengelo. In de machinekamer wordt door middel van een drietraps waterperspomp, aangedreven door een elektromotor (een stand-by gasmotor was aanwezig), de reusachtige drukac- cumulator gevoed. Van daaruit kan het water onder 30 atm. druk worden toe gelaten tot in totaal 42 'motoren' (plunjersystemen waarmee de kabels van de 352 luikbediening worden ingehaald of gevierd), die staan opgesteld in hermetisch afsluitbare compartimenten in de kasten op de begane grond van het depot. Het openenen van de luiken geschiedt door water tot de 'motoren' toe te la ten; sluiten vindt plaats door water te laten afvloeien en zo de druk te laten wegvallen (zie afb. 14 en 15; zie ook afb. 12). Het gebouw wordt verlicht door stalen draairamen in de zijgevels en door een serie lantaarns boven de middengang en de dwarsgangen (deze laatste lan taarns verkeren niet meer in oorspronkelijke staat). De gevelramen van de la gere verdiepingen sorteren door de nabijheid van het belendende bebouwing weinig effect; de 'enge' situatie was overigens de voornaamste achtergrond bij het besluit het gebouw door stalen luiken en deuren braak- en brandvrij af sluitbaar te maken. Tegenover de hoofdingang van het depot bevindt zich de vereiste extra uit gang. Deze fungeerde, gedurende de periode dat het oude gebouw aan het Plein nog de dienstruimten bevatte (tot 1903, ingebruikname dienstgebouw aan het Bleyenburg)als hoofdtoegang (zie afb16)Een eventuele uitbreiding (ook een der 'ideaal-eisen') kon geschieden door aanbouw van enkele traveeën aan de zijde van het oude gebouw (een uitbreiding heeft overigens nooit plaatsgevonden). Bij zijn latere archief- en bibliotheekgebouwen heeft Van Lokhorst steeds teruggegrepen naar dit bouwplan, waarin hij, naar de toenmalige inzichten, tot bijzondere prestaties was gekomen. 1896 Bij paleis Noordeinde te Den Haag wordt door Hoeufft van Velsen, intendant der Koningin, het depot van het Koninklijk Huisarchief (kha) ge bouwd. Hij baseert zich daarbij onder meer op Van Lokhorsts rijksarchief in Den Bosch. Het depot is van beperkte omvang, gebouwd volgens het maga zijnsysteem met roostervloeren etc. De kasten zijn voor een belangrijk deel van hout. 1897 Te Assen bouwt Van Lokhorst het nieuwe rijksarchief. Hij maakt daarbij in ruime mate gebruik van de door hem bij het ara toegepaste technieken. Het depot (10 kasten, 3 verdiepingen) stond vrij achter het dienstgebouw (Münster-systeem); het inwendige vertoonde sterke gelijkenis met het ara- depot (zie afb. 17). Het depot is in 1979 gesloopt om plaats te maken voor de huidige vervangende nieuwbouw. 1898 Te Groningen vindt onder Van Lokhorst uitbreiding plaats van het de pot van de UB. Het oude gebouw van Schaap (1863) wordt daarbij grotendeels gehandhaafd. Ook hier greep Van Lokhorst terug naar het ara; het gebouw is als het ware een schaalmodel van het grote voorbeeld. Ten behoeve van de nu plaatsvindende nieuwbouw voor de universiteit zal dit 'kleine broertje' in 1985 gesloopt worden (de lichtkappen waren in 1941 al vervangen door een gesloten plat). 1900 Door architect Logemann wordt aan de Mathenesserlaan in Rotterdam het gemeentearchief gebouwd. Logemann heeft over het ontwerp contact met Van Lokhorst (hij bezoekt onder andere het rijksarchief te Den Bosch en krijgt inzage in de ontwerpen van het ara). Logemann brengt ook een bezoek aan 353

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 26