8 Bovenste magazijnverdieping van het ara-depot. Doorzicht ter hoogte van het dwarsverband, gezien in de 'langsrichting' van het gebouw. Zichtbaar zijn de schappen, een tweetal handgrepen en, bovenaan, de golfplaten luiken van de dwarsganglantaarns. Door de leegstand van een groot deel van het gebouw wordt een haast surrealistisch beeld teweeg gebracht. Foto H. Krüse thd. 1862 Verbouwing van de UB te Leiden onder gemeente-architect Schaap. De sedert 1591 in de St.-Agneskapel gevestigde UB wordt aan de eisen van de tijd aangepast (eerder gebeurde dat in 1822). Er komt een zelfdragende ijzerconstruc tie met roostervloeren; de houten kasten staan vrij van de draagconstructie en zijn als doorgaande elementen opgetimmerd. Er zijn Klüfte zonder 'vang net'. Het magazijnsysteem is nog niet consequent doorgezet (kasthoogte van ca. 3 m komt voor). Voorbeeld voor deze en de hierna te noemen bibliotheek van Schaap was de British Library, welke hij, naast andere bibliotheken, ten behoeve van deze opdrachten bezocht. 1863 Nieuwbouw van de ub te Groningen, eveneens onder Schaap (zie afb. 9). Het betreft een gebouw bestaande uit een depot met aan drie aansluitende zijden de dienstruimten. De inrichting van het depot komt overeen met die van de Leidse ub (houten kasten van tamelijk grote hoogte, ijzeren draagstructuur met gietijzeren roostervloeren). 1875 Nieuw depot van beperkte omvang bij de ub te Leiden. Onder archi tect De Boer wordt dit zogenaamde 'Witte gebouw' aan de noordzijde van de voormalige St.-Agneskapel gebouwd. In het gebouw zijn al veel van de 'ideaal- eisen', zoals hiervóór geschetst, verwezenlijkt (zelfdragende ijzer constructie, magazijnsysteem, roostervloeren, Klüfte met gaas, treestangen, handgrepen etc). De kasten zijn evenwel nog grotendeels van hout. Ook de oorspronkelij ke bekapping (dubbel schilddak), met daklichten, schijnt van hout te zijn ge weest. De kappen zijn vervangen door een plat. Door de verhuizing van de ub in september 1983 naar het complex aan de Witte Singel hebben dit depot 348 v&uÊm 9 Begane grond van het gedeelte van de Universiteitsbibliotheek in Groningen, dat in 1864 gereed kwam. Foto uit: Academia Groningana mdcxiv-mcmxiv. en de verderop te behandelen uitbreiding ervan hun functie verloren. Naar ver luid zijn er plannen de beide objecten ingrijpend te verbouwen. 1879 Verbouwing van de Pieterskerk te Maastricht tot rijksarchief onder PJHCuypers en de dan juist in rijksdienst werkzame Jvan Lokhorst. Hoe wel het hier een archiefbouw betreft die zich geheel aan de vergelijking met de 'magazijnen' onttrekt, vindt vermelding plaats omdat Van Lokhorst met dit werk zijn eerste schreden deed onder leiding van zijn chef Victor de Stuers en architect Cuypers-op het gebied van de archiefbouw. 1881 Nieuwbouw van het rijksarchief te 's-Hertogenbosch door Jvan Lok horst. Het weinig omvangrijke gebouw omvat een afdeling met dienstruimten aan de straat (Waterstraat) en een nagenoeg vierkant depot (ca 11 x 11 m) daar achter. Beide delen zijn in één bouwlichaam ondergebracht en zijn door brand vrije deuren van elkaar gescheiden (géén Münsters systeem). In het depot toont Van Lokhorst dat hij studie heeft gemaakt van de ontwikkelingen op het ge bied van de depotbouw. Hij past een gedeeltelijk vrijdragende ijzerconstruc tie toe met roostervloeren (van smeedijzer). De verdiepingen hebben een hoogte van 2,25 m: opstapijzers zijn dan ook niet nodig. Er is enkel laterale verlich ting en de kasten zijn deels nog in hout uitgevoerd. In het depot waren nog verschillende onvolkomenheden te signaleren zoals de, op zich fraaie maar on praktische, gietijzeren spiltrappen, de onnodig ruime galerijen, toepassing van houten - brandbaar! - dakbeschot etc. Ondanks deze tekortkomingen hebben dit depot en dat van de uitbreiding in 1887 (zie verderop) model gestaan voor latere depots in Nederland. Bekend 349

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 24