5 Uitbreiding van de bibliotheek van het Brits Museum te Londen (1854— '57 door R. en S. Smirke). Naar Allgemeine Bauzeitschrift, 1884, 36. Zie noot 1 Plattegrond van de Bibliothèque Nationale te Parijs (1858- '68). Het Grand Magazin (rechtsonder) sluit aan op de absis van de leeszaal. Uit s. giedion (zie literatuur). Fig. 181 Auffichtsbeamte. 2. Kataloge. 3. Lefetifche. 4. Zugang der Beanrten. I 5. Verbindung mit der e Royal-library 6. Verbindung mit der No rth-libra ry Fig. 182. Querfchnitt. 6 7. Eingang fiir das Publi cum. S. Controle. 9. Aborte für Frauen. /o. Unterbeamte. 11. Oberbeamte. 12. Schirme. ij. Aborte und Wafch- tifch-Einrichtungcn fiir Herren. Grundrifs. 344 '////N 7 Interieuropname van het Grand Magazin van de Bibliothèque Nationale. Uit s. giedion (zie literatuur). De vloerpanelen liggen ca. 27 cm vrij van de kasten: de Kluft is geboren. Ter beveiliging is om de Kluft een afschermstang aanwezig die evenwel nog niet fungeert als opstapijzer (géén grepen aan de kaststijlen). De noodzaak van trans parante vloeren deed zich bij dit gebouw met name voor omdat door de lig ging op een binnenterrein laterale verlichting van depots nauwelijks mogelijk was, zodat slechts dakverlichting in aanmerking kwam. De doorgaande, zelf dragende ijzeren boekenstellingen bezitten, in verband met brandveiligheid seisen, plaatijzeren schappen die, ter voorkoming van beschadigingen aan de boeken, met leer bekleed zijn. De schappen zijn op ingenieuze wijze in hoogte verstelbaar. Voor het vertikale transport van boeken waren handliften ont worpen. De depot-beambten droegen speciaal schoeisel om de gietijzeren roostervloeren zonder problemen en geruisloos te kunnen belopen. Nadeel van de beschreven aanleg was de 'versnippering' van depots; van een volkomen scheiding van leeszaal en depotruimte was nog geen sprake. In 1858 - '68 vond onder Henri Labrouste de uitbreiding plaats van de Biblio thèque Nationale te Parijs (zie afb. 6). Labrouste ontwierp een nieuwe lees zaal en een nieuw depot, het Grand Magazin. Als bij de depots van de British Library kon slechts dakverlichting worden toegepast. De noodzakelijke trans parantie van de vloeren werd als te Londen door gietijzeren roosters bewerkstel ligd (zie afb. 7). Bovendien werd een centrale vide ontworpen om zodoende extra licht tot de lager gesitueerde kasten te laten doordringen. Het magazijn systeem vond toepassing. Voor de kasten werd nog in ruime mate hout gebruikt; de ijzeren draagstructuur is deels opgenomen in de kasten. In de plattegrond van Labroustes nieuwbouw is een duidelijke scheiding tus sen leeszaal en depot aanwezig (zie afb. 6). Van een kop-hals-romp-type is even- 345

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 22