Geautomatiseerd archievenoverzicht Eindrapport van de projectgroep (samenvatting) Noten 1 Naam of namen van degene(n) bevoegd tot in bewaring geven. 2 Naam van de instelling of persoon waaraan of aan wie de archiefbescheiden toebehoren. 3 Naam van de instelling of persoon waarvan of van wie de archiefbescheiden afkomstig zijn. 4 Tenminste tien jaren. 5 Eventueel toevoegen: a De naar het oordeel van de bewaringnemer voor vernietiging in aanmerking komende be scheiden zullen aan de bewaringgever worden geretourneerd. b Overtollige drukwerken zullen zoveel mogelijk aan een andere daarvoor in aanmerking komen de instelling in eigendom worden overgedragen. 6 Voorbeeld De archiefbescheiden uit de perio de /daterend van vóór /uit de laatste dertig jaar mogen alleen geraad pleegd worden door de onderzoeker die tevoren schriftelijk verklaart: a dat de uit de bescheiden verkregen gegevens slechts voor een bepaald doel zullen worden aangewend; b dat hij niets zal publiceren of op andere wijze openbaar maken waardoor de belangen van nog levende personen onevenredig kunnen wor den geschaad; c dat hij niet tot publikatie van gegevens uit de archiefbescheiden zal overgaan dan na schrifte lijke toestemming van de bewaringgever/de be waringnemer; d dat hij de overige gegevens uit de archiefbe scheiden die hem ter kennis zullen komen en waarvoor geen toestemming tot publikatie is verkregen slechts voor eigen studie zal gebrui ken en deze niet aan derden zal mededelen. B Overeenkomst van schenking De eerste ondertekenaar1 ten deze handelende namens2 hierna te noemen: de schenker verklaart (verklaren) hierbij in eigendom over te dragen aan de tweede onder tekenaar, dr. F. C. J. Ketelaar, in zijn hoedanigheid van rijksarchivaris in de provincie Groningen, hierna te noemen: de rijksarchivaris, die verklaart in ei gendom te hebben ontvangen ter opneming en bewaring in het Rijksarchief in de provincie Groningen over de periode zoals nader gespecificeerd of te specificeren op een aan deze overeenkomst toegevoegde of toe te voegen staat en wel op de volgende voorwaarden: 1 De rijksarchivaris verplicht zich (als a4) 5 De rijksarchivaris heeft (als a8) 2 De rijksarchivaris verplicht zich (als a6) 6 De schenker heeft (als a3) 3 De rijksarchivaris zal (als a5) 7 Nadere bepalingen (o.a. ten aanzien van de 4 De rijksarchivaris is (als a7) openbaarheid) plaats en datumhandtekening(en) Groningen, handtekening(en) Noten 2 Naam van de instelling of persoon waaraan of aan wie de archiefbescheiden toebehoren. 1 Naam of namen van degene(n) bevoegd tot 3 Naam van de instelling of persoon waarvan of schenking en overdracht. van wie de archiefbescheiden afkomstig zijn. 226 1 Inleiding In de vergadering van 24 januari 1983 besloot de Stuurgroep Automatisering van de Vereniging van Archivarissen in Nederland tot de instelling van een projectgroep Geautomatiseerd Archievenoverzicht. Aan de instelling lag de overweging ten grondslag dat de gewenste actualiteit en toegankelijkheid van de in de serie 'Archievenoverzichten' opgenomen gegevens niet op bevredi gende wijze te bereiken zijn met traditionele middelen (handmatig bijwerken, periodieke herdrukken). Computerisering van het gegevensbestand (opzetten van een database) kan zowel voor het onderhoud als voor de gebruiksmoge lijkheden aantrekkelijke vooruitzichten bieden. 2 Installatie, samenstelling en taak van de projectgroep De installatie van de projectgroep Geautomatiseerd Archievenoverzicht vond plaats op 11 mei 1983 door dr. F. C. J. Ketelaar, voorzitter van de Stuurgroep Automatisering in het provinciehuis te Arnhem. De aanvankelijke samenstelling was als volgt: W. Veerman, streekarchivariaat Tiel-Buren-Culemborg, voorzitter V. van den Bergh, Tweede Afdeling Algemeen Rijksarchief, secretaris J. J. A. Buylinckx, Gemeentearchief Nijmegen drs. M. van Driel, Rijksarchief in Gelderland J.C.Riemens, Gemeentearchief Zutphen C. J.van Soest, Centraal Register van Particuliere Archieven. De heer Riemens was helaas door ziekte genoodzaakt zich terug te trekken. De taak van de projectgroep bestond uit het doen van voorstellen tot auto matisering van het titelbestand en de indices van de delen in de serie Archie venoverzichten', uitgebreid met beheersgegevens voor archiefdiensten die zulks op prijs stellen. Hierbij diende met de volgende voorwaarden rekening gehouden te worden: 1 Het systeem moet in staat zijn tegen betaling regelmatig een bijgewerkt over zicht van de inhoud van een of meer archiefbewaarplaatsen c.q. thematische overzichten te produceren. Aan een meewerkende archiefdienst moet het 227

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 7