Groninger modellen van overeenkomsten inzake particuliere archieven F. C. J. Ketelaar De VAN-commissie 'regeling openbaarheid archieven' heeft aan haar rapport (zie hiervóór blz. 215 223) modellen van een akte van schenking respectieve lijk van opneming en bewaring van particuliere archieven in een archiefbe waarplaats toegevoegd. De akte van schenking bevat geen enkele voorwaar de, terwijl sommige voorwaarden van de akte van opneming en bewaring (nrs. 1, 2, 3, 4 en 7) mijns inziens aanvulling, precisering of een andere wijzi ging behoeven. Mogelijk hebben collegae profijt bij publikatie van de door het rijksarchief in de provincie Groningen gehanteerde modellen, die overi gens veel ontlenen aan de modellen van de commissie. In de toelichting wordt naar laatstbedoelde modellen verwezen door: croa. Toelichting model a 1 (1 croa). Verlenging voor telkens vijf jaren biedt meer uitzicht op continuïteit dan een jaar lijkse mogelijkheid tot opzegging. 2 (6 croa). 3 (7 croa). croa 7 is te ruim geformuleerd. 4 (8 croa). Strikt genomen is deze bepaling over bodig: tot de archiefbescheiden waarvan art. 2 van de wet de archivaris verplicht tot het bewa ren in goede en geordende staat behoren ook (art. 1, eerste lid, b.3°) de van particulieren overgenomen archiefbescheiden. 5 Valt strikt genomen onder bepaling 4. 6 (5 croa). 7 (2 croa). Is stringenter geformuleerd, eventueel met een uitwerking zoals noot 5 aangeeft. Is er overigens ooit een archivaris die de voorschrif ten van art. 4 Archiefbesluit (voor rijksarchief bewaarplaatsen) en artt. 2 en 3, vierde lid, Archiefbesluit (voor andere archiefbewaarplaat sen) toepast? Toch gelden deze voorschriften ook voor particuliere archieven (zie art. 1, eerste lid, b 3°, Archiefwet 1962)1 Men mag er van uitgaan dat deze voorschriften voor wat particuliere archieven betreft door de gewoonte hun kracht hebben verloren. 8 (3 croa). De tweede zin maakt het overbodig bij elke aanvulling een nieuwe overeenkomst op te maken. Dat is wel nodig indien bijv. de be perkingen van de openbaarheid wijzigen. 9 (4 croa). Facultatief. Wel lijkt het voor de eigenaar zekerder om de (eventuele) vergoeding aan een maximum te binden. Gekozen is voor de in art. 15 van het Archiefbesluit bedoelde vergoeding. Natuurlijk mag acquisitie van een belangrijk archief niet op deze voorwaarde af stoten! In voorkomende gevallen kan men de voorwaarde laten vervallen, mits de in artikel 1 genoemde termijn op twintig jaar of langer wordt gesteld: de over zo'n lange periode af te schrijven kosten wegen op tegen de baten, na melijk de beschikbaarheid van een belangrijk archief. 10 De nadere bepalingen zijn ontleend aan het 'formulier voor raadpleging van openbare ar chieven' aan het slot van het CROA-rapport. Toelichting model b Dit model is grotendeels gelijk aan model a. 224 a Overeenkomst van opneming en bewaring De eerste ondertekenaar1 ten deze handelende namens2 hierna te noemen: de bewaringgever en de tweede ondertekenaar, dr. F. C. J. Ketelaar, in zijn hoedanigheid van rijks archivaris in de provincie Groningen, hierna te noemen: de bewaringnemer, verklaren te zijn overgekomen dat de bewaringgever in bewaring geeft aan de bewaringnemer, die verklaart ter opneming in het Rijksarchief in de provincie Groningen te hebben ontvangen de archiefbescheiden van3 over de periode zoals nader gespecificeerd of te specificeren op een aan deze overeenkomst toegevoegde of toe te voegen staat en wel op de volgende voorwaarden: 1 De bewaargeving en -neming geschiedt op kosten van de bewaringnemer en wordt aange gaan voor een periode van jaren,waarna de overeenkomst geacht zal worden voor telkens vijf jaren te worden verlengd, totdat zij ten minste zes maanden voor het einde van de als dan lopende termijn schriftelijk door een der partijen zal worden opgezegd. 2 De eigendom blijft bij de bewaringgever. 3 De bewaringgever heeft recht op raadpleging en gebruik van de archiefbescheiden in de studie zaal van het Rijksarchief. Op aanvrage van de bewaringgever zullen hem archiefbescheiden worden uitgeleend voor een telkens vast te stel len termijn, tenzij de toestand van de archiefbe scheiden zich tegen uitlening verzet. De aan de uitlening verbonden verzendkosten kunnen in rekening worden gebracht. 4 De bewaringnemer is verplicht de archiefbe scheiden in goede staat te bewaren, overeen komstig het bij of krachtens de Archiefwet 1962 voor het beheer van overheidsarchieven bepaalde. 5 De bewaringnemer zal de archiefbescheiden or denen, selecteren, inventariseren en in goede plaats en datum Groningen, staat bewaren. Van de inventaris zal een af schrift aan de bewaringgever worden verzon den. 6 De bewaringnemer verplicht zich strikt de hand te houden aan de onder 10 opgesomde bepalin gen die de openbaarheid van de archiefbeschei den beperken. 7 De bewaringnemer is gerechtigd, na overleg met de bewaringgever, tot vernietiging van overtolli ge bescheiden.5 8 De bewaringnemer heeft recht op aanvullingen van het archief, zo mogelijk over te dragen in blokken van vijf jaar. Op deze aanvullingen zijn de bepalingen van deze overeenkomst van toepassing, tenzij bij een aanvulling anders wordt bepaald. 9 Indien deze overeenkomst op verzoek van de bewaringgever wordt beëindigd heeft de bewa ringnemer het recht de kosten, verbonden aan het beheer, in rekening te brengen, tot een maximum van 45,- per strekkende meter per jaar. 10 Nadere bepalingen (o.a. ten aanzien van de openbaarheid)6 handtekening(en) handtekening 225

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 6