tal namen uit de vijf genoemde naamsoorten in één alfabetische rangschik king is opgenomen. Tevens is hierbij omzetting van de namen toegepast, waardoor steeds het eerste vergelijkingselement (het kenmerkend deel van de naam) voorop is geplaatst. Evenals voorheen is gekozen voor de eenvoudigste manier van omzetten, door het aan het eerste vergelijkingselement voorafgaande deel van de naam-daarvan gescheiden door een puntkomma-er achter te plaatsen. Nieuw is echter, als gevolg van het vervangen van het vergelijkingswoord door vergelijkingselement, dat, indien er iets staat vóór het eerste vergelij kingselement dat daarmede een eigennaam vormt (voornamen, voorzetsels, lidwoorden, predikaten), dat gedeelte - tussen komma's - direkt achter dat eerste vergelijkingselement wordt geplaatst. Hiermede wordt bereikt dat de delen van de eigennaam bij elkaar blijven, waardoor de eigennaam ook na het omzetten - herkenbaar blijft. Onnodig te zeggen dat dit vooral in com plexe namen van belang is. Het vergelijken van naamdelen in plaats van woorden heeft nog het voor deel dat bepaalde detailregels uit de vorige uitgaven konden worden weggela ten. Zo is thans de specifieke behandeling van 'namen van vrouwen die de geslachtsnaam van hun echtgenoot (partner) vóór hun eigen geslachtsnaam voeren' geheel overbodig geworden. Het kenmerkend deel van de persoons naam vangt nu aan met de eerste achternaam (die van de echtgenoot) en alles wat daarop volgt (dus ook de achternaam van de vrouw), behoort tot datzelf de vergelijkingselement. Dus niet alleen bijvoorbeeld: M.C.Kamp en mw. P. A. Kamp-Hannema, maar ook mw. P. V. Q. Ruitinga-Petit dit de la Roche. Het gecursiveerde gedeelte van de naam vormt het kenmerkend deel van die naam en wordt derhalve het eerste vergelijkingselement. (Het koppel teken (-) wordt hierbij als spatie beschouwd.) Als de namen zijn gerangschikt ontstaat de volgorde: Kamp Kamp-Hannema Ruitinga-Petit dit de la Roche In de behandeling van de Nederlandse ij als de 25e letter (tussen de x en de z) is geen verandering gekomen. Het is bekend dat op dit punt de meningen in ons land nogal verdeeld zijn. Op grond van praktische overwegingen wordt in de handleiding aanbevolen de Nederlandse ij te behandelen als één karakter (ij) en niet als een ligatuur (i j). De niet-Nederlandse y wordt dan aan de ij gelijk gesteld. Wel wordt opgemerkt dat degene die toch de voorkeur wil ge ven aan de ligatuur-gedachte, dit in huisregels kan vastleggen. Hiermede wordt tegemoet gekomen aan het gestelde in de 'Sorteerregels'. Ten aanzien van de volgorde van de soorten karakters is gekozen voor: spa tie, cijfers, (kleine) letters, in overeenstemming met de ASCH-richtlijnen, zo als deze thans vrijwel algemeen in computerprogrammatuur worden toege past. Hieruit volgt dat steeds een korter woord gaat vóór een langer woord met dezelfde beginkarakters. Dat ook een korter vergelijkingselement gaat vóór een langer vergelijkingselement met dezelfde beginkarakters is dan, in combinatie met de regel dat per vergelijkingselement wordt vergeleken, zon der meer duidelijk. In een voetnoot wordt er op gewezen dat men in sommige woordenboeken de gewoonte aantreft dat de gehele term als één vergelijkingswoord wordt opge vat, zonder acht te slaan op punctuaties, spaties, koppeltekens of woordaf brekingen. Dat heeft dan tot gevolg dat een korter woord op verschillende plaatsen tussen langere woorden wordt aangetroffen, hetgeen het gemak van het zoeken niet ten goede komt. De handleiding geeft ter zake nadere regels. Getallen worden behandeld naar hun rekenkundige waarde (getalswaarde) en dan beschouwd als één karakter. Wel wordt er op gewezen dat niet elke reeks cijfers een getal voorstelt; cijfercodes, bijvoorbeeld, zijn geen getallen in bovenbedoelde zin. Elk cijfer daarin moet dan ook als een afzonderlijk ka rakter worden vergeleken. In die gevallen, waarin twee of meer namen volkomen identiek zijn en toch een volgorde gewenst is, wordt - evenals voorheen - de mogelijkheid open ge houden om door toevoegingen toch tot een onderscheid te komen. In tegen stelling tot voorheen echter wordt de aard van de toevoeging aan degene die rangschikt overgelaten. De handleiding heeft twee bijlagen. In de eerste bijlage wordt een korte sa menvatting/gebruiksaanwijzing gegeven en in de tweede een reeks voorbeel den. De namen van die voorbeelden zijn volgens de regels omgezet en in één rangschikking gebracht. De bewerkers van de handleiding hebben er naar gestreefd de verschillen tussen de ABC-regels en de Sorteerregels zo veel mogelijk weg te werken. In een enkele jaren geleden in GO-verband gedaan onderzoek bleken die ver schillen reeds zeer gering te zijn. Het is te hopen dat ncs en fobid de nodige stappen zullen doen om tot het volkomen gelijk maken van de beide normen te komen, dan wel tot het formuleren van zodanige alternatieven, dat de beide uitgaven in de toekomst tot één publikatie kunnen worden teruggebracht. Gezien het feit, dat de handleiding wel veel eenvoudiger is geworden, maar dat traditionele opvattingen geen geweld zijn aangedaan, mag worden ver wacht dat de aanpassing aan deze nieuwe regels weinig moeilijkheden zal opleveren. Mocht het toepassen van de handleiding niettemin toch vragen oproepen, dan kan men zich wenden tot de uitgever: Uitgeverij Muusses bv, postbus 13, 1440 aa Purmerend, dan wel rechtstreeks tot het secretariaat van de NCS-afdeling 'Alfabetiseren', Leyweg 589, 2545 gh 's-Gravenhage. M. J. Dreese Archiefraad Verslag 1983 -1984 Onlangs verscheen het verslag over de jaren 1983 en 1984 van de Archiefraad. Het geeft een beeld van de zaken die momenteel in de archiefwereld leven. Voor de Archiefraad van het grootste belang is de kwestie van zijn eigen bestaan, dat in de verslagjaren werd bedreigd en waarover nog geen duidelijk heid bestaat. In verband met de onzekere toekomst heeft een aantal leden, van wie de zittingsperiode verstreken is, thans 'voorlopig' zitting. De Raad bracht in 1983 en 1984 29 adviezen uit. Een paar krenten uit de pap. Een negatief oordeel velde de Raad over het rapport Grijze literatuur, 300 301

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 44