den opgericht en vervult thans reeds blijkens een interim-rapport een belang rijke rol (nr. 4, 487-492). Een bijzondere positie wordt ingenomen door het 'Geheime Staatsarchiv' van de 'Stiftung Preussischer Kulturbesitz'. Het 'Geheime Staatsarchiv' be heert de archieven van de voormalige Pruisische centrale regering, de provin cie Oost-Pruisen en het Brandenburgs-Pruisisch huisarchief. Toevalligerwijs is in nummer 4 een artikel van Wolfgang Leesch geplaatst over het archiefwezen in de ddr vanaf 1971. Een merkwaardige gewaarwor ding is het te moeten constateren dat Leesch een tweetal Oostduitse aange legenheden signaleert - en bepaald niet met instemming-die, als ik me niet vergis, min of meer op dezelfde wijze bij verschillende Nederlandse archief diensten geregeld zijn. Het eerste punt betreft de organisatorische splitsing in een ontsluitings-(inventarisatie-afdeling) en een afdeling externe dienstverle ning. Leesch volstaat met een verwijzing naar de 'National Archives' van de Verenigde Staten, waar aanvankelijk een soortgelijke organisatorische vorm bestond, maar niet bleek te voldoen. Meer kritiek heeft Leesch op, wat hij noemt, de reducering van het beroeps beeld van de archivaris tot de werkzaamheid van louter beheerder van archi valia, waarbij een adequate kennis van historische achtergronden en kreatief historisch onderzoek ontbreekt. Een systeem van planning, die ook de geeste lijke arbeid omvat, en een eenzijdige opleiding die de archivistiek van een historische hulpwetenschap tot hoofdvak promoveert bij een gelijktijdige de valuatie van de geschiedenisstudie, hebben er volgens Leesch toe geleid dat al le kreatieve arbeid en initiatieven geïnvesteerd worden in het onderzoek naar de methode van planning, leiding en organisatie, kortom het management, terwijl de archivistische werkzaamheden in hun verloop geschematiseerd, ge rationaliseerd en genormeerd worden. In de invoering van het zogenaamde 'Dokumentationsprofil'- een over zicht van de belangrijkste historische gebeurtenissen, processen en structuren in een bepaalde regio, welke in de archiefbeschrijvingen verdisconteerd wor den - ziet Leesch een poging om het gebrek aan historische kennis te onder vangen. Een opmerkelijk fenomeen in het Oostduitse archiefwezen is de toe passing van het principe van de socialistische concurrentie, die in de socialistische centraal geleide economie de plaats inneemt van de individuele concurrentie van de markteconomie. De socialistische concurrentie, die zich van de individuele concurrentie on derscheidt door een planmatige aanpak en dwangmatig karakter, krijgt ge stalte tussen projectgroepen en tussen archiefdiensten, vooral bij de ontslui ting van gelijksoortige archiefbestanden. Een 'concurrentie-overeenkomst' regelt taak, procedure, termijn en uitwisseling van ervaringen. Aan de hand van voortgangsrapporten worden de prestaties vergeleken en de wedstrijd beslist. Vanaf circa 1970 streeft men naar een nieuwe, dat wil zeggen een socialisti sche archiefterminologie, niet zozeer omdat de termen aanvulling of uit archi- vistisch oogpunt verbetering behoeven, maar omdat, volgens de marxistische theorie, maatschappelijke toestanden en veranderingen zich in het bewustzijn weerspiegelen, waardoor de taal als expressie van dat bewustzijn - en dus ook archieftermen - zich bij maatschappelijke veranderingen aanpast. 296 In 1980 zijn in de Bondsrepubliek richtlijnen en technische aanbevelingen van kracht geworden voor de verfilming van archivalia, met het doel een scha- duwarchief te vormen om het risico van algehele teloorgang van historische informatie bij enigerlei ramp te beperken. Een overzicht van de vorderingen lezen we in nr. 2, 179-188. In hetzelfde nummer staat een artikel over het mi crofilmarchief van de Duitstalige pers en het 'Institut für Zeitungsforschung der Stadt Dortmund' (nr. 2, 201-208). Voorts zijn aan wijzigingen opgeno men voor een doelmatige archivering van foto's (nr. 2, 209-218). Brigitte Booms schrijft over het nieuwe gebouw van het 'Bundesarchiv' in Koblenz. Hierbij springt in het oog dat niet gekozen is voor een enkel massief bouwwerk: het vloeroppervlak wordt verdeeld over verschillende kleine ge bouwen, waarvan geen enkel meer dan zes verdiepingen zal bevatten (nr. 2, 195 - 202). Bij de selectie van archieven van de belastingdienst in Nedersaksen wordt ten aanzien van belastingdocumenten van particuliere ondernemingen een tweetal procedures toegepast: 1 een numerieke selectie (1 van het totaal) volgens een statistisch-wetenschap- pelijke methodiek; 2 een selectie met behulp van diverse kriteria, zoals omzet, personeelsbestand (nr. 4, 485-488). Een discussie in Der Archivar over de vraag of het wel terecht is dat het ge bruik van archieven door particulieren voor genealogisch onderzoek belast is, wordt voortgezet (nr. 4, 517-518). R. H. Krans Nieuwe ABC-regels Na een zorgvuldige voorbereiding verscheen begin september de achtste druk van de bekende abc-regels; handleiding voor het alfabetisch rangschikken. Deze uitgave werd voorbereid door de Afdeling Alfabetiseren van de Neder landse Stichting voor Classificatie en andere Ontsluitingsmethoden (ncs). Ten opzichte van de vorige uitgave is de nieuwe druk aanmerkelijk vereenvou digd. Dit geschiedde onder meer om tegemoet te komen aan nieuwe opvattin gen en het gebruik van moderne apparatuur, zoals computers en tekstverwer kers. Ook waren in de loop der jaren verschillende detailvoorschriften ingeslopen die gemist konden worden. Dit heeft geleid tot een herindeling van de hoofdstukken. Na voorwoord en inleiding volgt een lijst met omschrijvingen van begrip pen die in de handleiding worden gebruikt. Dit was nodig omdat aan bepaalde termen in de handleiding een specifieke begripsinhoud wordt toegekend, die soms wat afwijkt van het gangbare. Zo worden in de handleiding alle te rang schikken eenheden aangeduid als naam. Voor namen van natuurlijke perso nen (persoonsnamen), collectiviteiten (firma's, instellingen, stichtingen, vere nigingen, commissies enz.), planten, dieren, straten, gebouwen, schepen enz. levert dat geen enkele moeilijkheid op. Voor namen (titels) van boeken, rap porten en tijdschriften is men er al mee vertrouwd, maar voor trefwoorden, 297

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 42