voor mijn onderzoek geschikt; in de inventaris van Sandberg bevinden zich te veel fouten en de inventaris van Denys is naar mijn mening niet goed voltooid. Ziedaar, het oordeel is al uitgesproken: ik heb Sandberg naar de hel verwezen, Denys naar het vagevuur en het paradijs gereserveerd voor Jongbloed. Dat is een hard gelag voor zoveel arbeid, maar omdat deze magna opera als voor beeld plegen te dienen voor jongere generaties leerlingen die na het overnemen van fouten in hun examenkansen kunnen worden bedreigd, is scheiding van schapen en bokken een zaak van collegiale solidariteit, dus van eenvoudige rechtvaardigheid. Thans zal ik mijn Danteske tocht aanvangen en ik verzoek mijn lezer mij te volgen door de Hellepoort... Inferno De inventaris van het familiearchief Schorer door Sandberg dus. De hoofd indeling is logisch noch wederzijds uitsluitend. Na de 'Stukken van genealogi sche aard' en de 'Stukken van heraldische aard' vinden we 'Stukken van per soonlijke aard', waarbinnen nog een rubriek 'Algemeen'! Dan krijgen we 'Stukken van zakelijke aard', gevolgd door nóg eens vijf hoofdrubrieken, die hier op een rijtje volgen: v stukken, bijeengebracht ten behoeve van zakelijke en persoonlijke belangen vi stukken, waarvan het verband niet is gebleken vu tekeningen en prenten vin kaarten en plattegronden xi gedrukte stukken. Rubriekv begreep ik niet, ik zocht daarom naar de verantwoording in de in leiding. Daar kreeg ik te lezen: 'De stukken bijeengebracht ten behoeve van zakelijke en persoonlijke belangen zijn o.m. uit rechtshistorisch oogpunt niet zonder betekenis. Daarbij bevinden zich aantekeningen over rechten ver bonden aan ambachtsheerlijkheden in Zeeland, tienden en een index over di verse besluiten over staatszaken uit de periode c. 1600 tot c. 1790'.4 Enzo voorts. De informatie kan nuttig zijn als bronnencommentaar, maar zij verhelderde de omschrijving niet. Ik moet uit de beschrijvingen constateren dat de rubrieken v, vu, vin en ix uit het verband binnen het familiearchief zijn gehaald. Zij zijn zodanig geordend dat zij vooral op plaats zijn geclas- seerd: de rubrieken v-vm volgen de indeling van de stukken van zakelijke aard, die van rubriek ix is naar formele kenmerken ingedeeld. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat hier een pertinentiebeginsel is gevolgd. In het persoonlijk gedeelte van het familiearchief Schorer is een rubriek 'Algemeen' ingevoegd. Hierin bevinden zich bundels die blijkbaar niet op personen konden worden ingedeeld, hetgeen aan twijfel onderhevig is. Toch vinden we één persoon inventarisnummer 135, zijnde een familieboekje dat door minstens drie generaties is bijgehouden! Dergelijke inconsequenties ko men vaker voor. De archiefdelen van personen zijn namelijk, wanneer de om vang dit vereist, onderverdeeld in 'Persoonlijk' en 'Ambtelijk'. Inventarisa- tor bedoelt waarschijnlijk 'persoonlijk' en 'openbaar leven', want onder de 'ambtelijke' stukken treft men ook promotiebullen aan, lidmaatschappen 198 van genootschappen als de Maatschappij van Letterkunde en zelfs 'functies als student' (inventarisnummer 313).5 De man, wiens studentenactiviteiten ambtelijk bleken te zijn, was lid van een groep Zeeuwse akademiebroeders die in Utrecht een monument voor de dichter Jacobus Bellamy ontwierp: het bestek van dit gedenkteken bevindt zich echter in het persoonlijk gedeelte (in ventarisnummer 296).6 Onder andere persoonlijke beschrijvingen vinden we bestuurslidmaatschappen van de vereniging Mettray (inventarisnummer 308)7 of het Zeeuws Genootschap der Wijsbegeerte (bijvoorbeeld inventaris nummers 297 en 298).8 In de Aanwijzingen is het onderscheid persoonlijk- ambtelijk ontraden.9 Deze inventaris laat duidelijk de reden hiervan zien. In het zakelijk gedeelte van het familiearchief Schorer bevindt zich een heerlijkheidsarchief. Voorzover ik het uit de lay-out heb kunnen opmaken10, is dit de hoofdindeling: 732-780. Ambachtsheerlijkheid Nieuwerkerk (als inventarisbeschrijving), on derverdeeld in de hoofdstukken: koop en belening van het ambacht jurisdictie schorren en aanwassen verpachtingen jacht waterstaat overzetveren grenspalen en wapen belastingen ambtenaren andere stukken betreffende Nieuwerkerk. Wanneer ik hieraan toevoeg dat met jurisdictie zowel rechtspraak als vaststel ling van heerlijke rechten wordt bedoeld, kan ik het verder aan de lezer overla ten om te onderzoeken in hoeverre de begrippen elkaar uitsluiten. Het laatste woord is over heerlijkheidsarchieven nog niet gesproken, maar het schema van Sandberg zou ik niet als model willen aanbevelen.11 Ik ben nu klaar met de indeling voorzover zij controleerbaar is! Want de inventarisator heeft ook een niet-controleerbare onderindeling toegepast bij de plaatsing van de nummers binnen de hoofdstukken. Nergens staat verant woord waarom is afgeweken van de gebruikelijke chronologische volgorde, ook zijn er geen verzamelbeschrijvingen die het samengaan van in onderling verband staande inventarisnummers verklaren. Dit maakt de inventaris min der toegankelijk dan wenselijk is. En de beschrijvingen zelf? Op een gegeven moment geeft de inventarisator er de brui aan. Naarmate de generaties Scho rer de moderne tijd naderen, worden de omslagen dikker, verdwijnen er meer onderwerpen in één nummer dat soms, omdat de inventarisator een slecht ge weten krijgt, in een n.b. nader wordt verklaard. Is dit soms een toepassing van paragraaf 39 van de Handleiding, volgens hetwelk 'de oudste stukken van grooter belang zijn dan de nieuwere?'12 Gaat de inventarisator dan zo ver dat de modernste stukken dan worden beoordeeld naar de criteria van paragraaf 31 b als 'te onbelangrijk om afzonderlijk te worden beschreven?'13 Maar dan schrijft diezelfde Handleiding voor dat zulks in de inleiding moet worden ver- 199

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 41