Een ander bestuurslid zal zich gaan bezighouden met de contacten met zuster verenigingen als SOD, nvba, vng, nhg en andere verenigingen op aanpalende terreinen. Ook dit is een in zwaarte toenemend onderdeel van de bestuurstaak gebleken, waaraan extra aandacht gegeven moet worden. De zoeven geschetste reorganisatie van de bestuurswerkzaamheden, die in 1984 is voorbereid, betekent een ontlasting voor vooral de voorzitter en de se cretaris. Tegelijkertijd wordt bereikt dat de zogenaamde bestuursleden 'zon der functie' - de gelukkigen of ongelukkigen die geen voorzitter, vice- voorzitter, secretaris of penningmeester zijn - zich niet in de bijwagen hoeven te voelen, maar een inhoudsvoller en daardoor aantrekkelijker taak krijgen. De besprekingen over het functioneren van het bestuur hebben ook op andere punten tot verbeteringen geleid, bijvoorbeeld ten aanzien van de voorberei ding van de bestuursvergaderingen. Archiefambtenaar ter secretarie Voor nog een andere in het bestuur dikwijls besproken aangelegenheid wil ik uw aandacht vragen. Ter plaatsing in Nieuws van archieven werd een adver tentie aangeboden, waarin voor de verzorging van het oud-archief van een ge meente een middelbaar archiefambtenaar ter secretarie werd gevraagd. Hier betrof het een vacature ontstaan wegens pensionering van een middelbaar ar chiefambtenaar met dezelfde taak. In een ander geval (Assen) ging het om een nieuwe functie. Het bestuur besloot eerstbedoelde oproep niet, de tweede wel te plaatsen, omdat in het laatste geval de advertentietekst vermeldde: 'de funktionaris zal bij voldoende funktioneren t.z.t. kunnen worden aangesteld in de funktie van gemeentearchivaris'. Daarmee is het bestuur afgeweken van de richting die de ledenvergadering in 1980 aangaf.1 Toen droeg de ledenver gadering, na bespreking van de 'kwestie' Alphen aan den Rijn, het bestuur op slechts circulaires voor vacatures van archief ambtenaren ter secretarie te ver spreiden, indien schriftelijk zou worden aangetoond 'dat het betreffende ge meentebestuur de betrokkene binnen 3 jaar aanstelt tot gemeentearchivaris'. Deze formulering ging een grote meerderheid in de ledenvergadering overi gens nog te ver: 44 van de 99 aanwezigen verklaarden zich tégen het voorstel omdat velen waarschijnlijk in het geheel geen medewerking van de van wensten aan aanstelling van een middelbaar archiefambtenaar ter secretarie, een constructie waarvan de ledenvergadering in 1974 (geval Middelburg) had verklaard dat deze in strijd is met de geest van de Archiefwet.2 Anno 1985 vraagt het bestuur zich af of er aanleiding is om de sedert 1980 bestaande beperking van de mogelijkheid om advertenties voor middelbare archiefambtenaren ter secretarie te verspreiden, te laten vallen. In de eerste plaats is het inmiddels duidelijk geworden dat een wettelijke verplichting voor gemeenten tot aanstelling van een gemeente- of streekarchivaris er niet zal ko men. De geest van de wet waarop de ledenvergadering zich in 1974 kon beroe pen, wordt door minister Brinkman in de fles teruggeduwd, zo blijkt uit zijn bij brief van 25 maart 1985 aan het bestuur gezonden conceptnota archiefbe- leid. Het zal blijven afhangen van de overredingskracht van de provinciale in specteurs der archieven en van de goede wil van de gemeentebesturen of er nog 122 gemeentearchivarissen komen. De aanstelling van een middelbaar archief ambtenaar ter secretarie is een uiting van die goede wil en geeft de mogelijk heid tot uitgroei naar een gemeentearchivariaat. In de afgelopen jaren hebben we in een aantal gemeenten die ontwikkeling kunnen constateren: het zwarte schaap Middelburg ging als eerste over de dam, gevolgd door gemeenten als Thorn en Rijswijk. In de tweede plaats vindt het bestuur het zijn taak mee te werken aan de creatie en het behoud van arbeidsplaatsen voor gediplomeerde archiefambte naren. Beter een middelbaar archiefambtenaar ter secretarie dan een onder de hoede van de sociale dienst of in de ww. In de derde plaats had de tot nu toe gevolgde taktiek veel weg van struisvo gelpolitiek: de door de van geweigerde advertenties kwamen toch op het prikbord van de rijks archiefschool en in de media. In de vierde plaats constateert het bestuur dat tegen de opneming in de Staat van het Nederlandse archiefwezen van middelbare archiefambtenaren ter se cretarie geen bezwaren zijn binnengekomen. Kennelijk en geleidelijk worden de middelbare archiefambtenaren ter secretarie ook werkelijk als collegae be schouwd. Wij weten dat velen van hen normaal deelnemen aan provinciale bijeenkomsten van archivarissen-diensthoofden, zoals trouwens al veel langer het geval was met die middelbare archiefambtenaren ter waterschapssecreta rie die formeel geen waterschapsarchivaris zijn. Concluderend: het bestuur stelt zich voor voortaan advertenties waarin een hoger of middelbaar archief ambtenaar waar ook ter wereld gevraagd wordt, zonder beperking in Nieuws van archieven te publiceren. In de rondvraag hopen wij te vernemen hoe u over deze evolutie denkt.3 Ethiek en traditie 'When you did me the honour to elect me as your President, my first thoughts turned, as you may well imagine, to the awesome duty of delivering a Presi dential Adress', zo zei de president van de British Records Association in 1983, het jaar waarin u mij tot voorzitter van de van verkoos. Evenals vorig jaar in Haarlem heb ik een deel van mijn jaarrede gebruikt om aandacht te vragen voor de ethiek van ons vak. Ik doe dat niet om te moraliseren. Even min kunt u mij ervan verdenken niet de ogen open te hebben voor alle culture le, wetenschappelijke, administratieve, technische kanten van mijn en uw vak. Bij de dagelijkse werkzaamheden lijkt voor ethiek en moraal weinig plaats. In de traditie van onze vereniging is aan de vaktechnische aspecten al tijd veel aandacht geschonken, is er op die terreinen veel gepresteerd. Dage lijks werkend onder de ogen van mijn voorganger J. A. Feith ben ik mij ervan bewust te werken in een lange en goede traditie. Maar, zoals de grote Franse archivaris Charles Braibant zei, wanneer de traditie niet meer wordt aange past aan de eisen van de tijd waarin we nu leven, wanneer de traditie slechts voortkomt uit gebrek aan verbeelding en aan durf, dan verandert zij van naam, dan heet zij: routine. 'Quand vous rencontrez la routine, n'hésitez pas, tordez-lui son cou'.4 In de routine is geen plaats voor ethiek. Mogen wij de durf hebben de traditie in ons vak aan te passen aan de eisen van de levenden! 123

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 3