2 Het restauratieonderhoud, waarin de restauratiegegevens tijdens het werk met de hand op kladstaat ingevuld aan het record worden toegevoegd door de restauratoren zelf. Op basis hiervan levert de computer één lijst van char ters voor de hangende berging; één lijst van charters voor de liggende berging en een restauratieverantwoording in tabelvorm waarop de verrichte handelin gen door middel van een code staan aangegeven. De drie laatstgenoemde projecten zijn op dit moment operationeel, prover bal is als laatste in oktober definitief van start gegaan. De studiezaalbedien den en andere vrijwilligers werken nu bij toerbeurt aan de invoer, waarbij drs. Berkvens of ikzelf sturend en adviserend terzijde staan, vooral wat betreft het kiezen van de nadertrefwoorden. Teder nieuw nadertrefwoord wordt vastge legd met het terrein dat het mag omvatten. Zodoende ontstaat tegelijkertijd een thesaurus, die ook voor andere negentiende-eeuwse archieven zijn nut zal hebben. Conventies over schrijfwijzen en dergelijke worden in 'Richtlijnen', de voortgang in een 'Logboek' vastgelegd. Met behulp van statistische bewer kingen wordt de oorspronkelijke schatting van de omvang (circa 450.000 re cords) periodiek bijgesteld. Voor een serieuze schatting van de benodigde ar beidsduur is het nog veel te vroeg aangezien het gebrek aan ervaring bij de bewerkers nog veel te zwaar weegt. De problemen met dit project zijn en waren niet zozeer van technische als wel van organisatorische aard, namelijk voldoende mensen beschikbaar te hebben voor de invoer, invloed hierop werd onder andere uitgeoefend door het verlies van twee formatieplaatsen studiezaalbediende ultimo 1983, de ver huizing van de studiezaal in 1984, het vele verlof en compensatieverlof voor de zaterdagdienst. De ervaringen met de computer en de leverancier zijn overwegend positief. Na enige onvermijdelijke aanloopproblemen blijkt het een uiterst flexibele en snelle machine te zijn, die zeer gebruikersvriendelijk is, ondermeer doordat voor de bediening van duidelijke menu's gebruik gemaakt wordt. Ook de be geleiding van de leverancier - Olivetti Nederland en Euro-Data BV - is uitste kend. Problemen, die overigens niet vaak optreden, kunnen meestal telefo nisch opgelost worden en er is een grote bereidheid om bij de oplossing van onze specifieke problemen mee te denken. Noten 1 j.l. van der gouw e.a., Nederlandse Archief terminologie, nrs. 69 en 71. 2 Strictu sensu zijn deze indices repertoria, aan gezien de stukken door middel van regesten be schreven zijn. In de praktijk wordt echter meestal de contemporaine benaming index ge bruikt. 3 Hierdoor is een-zij het beperkte-trefwoor denindex ontstaan. 4 Drs. A. M. J. A. Berkvens is door de Katholieke Universiteit in Nijmegen in 1980- '84 bij het ral gedetacheerd voor de samenstelling van een plakkatenlijst van het Gelders Overkwartier. Door eerdere werkzaamheden voor de Universi teit beschikt hij over ruime kennis en praktijk ervaring in het gebruik van de computer bij historisch onderzoek. 5 m-40 configuratie: 1536 Kb werkgeheugen - 18 Mb Harddisk - 1 Mb Floppydisk - 2 werksta tions -1 matrixprinter. Deze configuratie is naar behoefte op alle on derdelen nog sterk uit te breiden. In onze uit voering is de computer programmeerbaar in cobol (ansi) en Microsoft-BASic, beide in de uitgebreide versies. Daarnaast biedt ook de taal van het 'Unix-like' bedrijfssysteem-mos Con trol Language - op zich reeds vele mogelijkhe den voor het maken en onderhouden van databases. 156 Summary The State Archive in Limburg has hired a minicomputer (Olivetti m-40) prin cipally for the improvement of the accessibility of archives consisting of clas ses. The main project is proverbal, meant to give access to the very large class of the daily transactions of the Kings Commissioner in the nineteenth century by means of indices. Among other projects on a smaller scale is to be mentioned chase as a representative of archival management. This pro- gramma takes care of all the administrative transactions required by the exe cution of the CHARTERSEAL project, and produces six different kinds of out put. All software is composed within the institute by means of a programme generator (Olivetti crecos). 157

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 20