tige coöperatie met de andere culturele en academische instellingen en organi saties tot stand te brengen. 5 Aangezien de bewaring van opnamen van mondelinge geschiedenis deel uit maakt van de normale opdrachten van de archiefdiensten om te dienen als aanvulling van de traditionele bronnen en aangezien in veel landen de opna men van de mondelinge traditie de voornaamste bron uitmaken voor de ken nis van hun oudste geschiedenis, beveelt het Congres aan dat de archiefadmi- nistraties zouden aangemoedigd worden om die functie (bewaring en opname van mondelinge bronnen) in hun programma te integreren, en dat de ica ac ties zou lanceren om studies en vorming op dat terrein te bevorderen. 6 Gezien de bijzondere verantwoordelijkheid van de archivarissen als behoe ders van het cultureel patrimonium van de mensheid, vestigt het Congres de aandacht op de plicht die ze hebben zich in te spannen om de vrede in de we reld te bewaren en te verstevigen. Tweede plenaire zitting 1 Omwille van de voordelen die een toepassing van de nieuwe beheerstechnie- ken en van de nieuwe technologieën met zich kan brengen voor de archief diensten, beveelt het Congres aan dat de archiefinrichtingen, welke ook hun grootte zij en de omvang van hun activiteit, een hoge prioriteit zouden geven aan de toepassing van de nieuwe beheerstechnieken en technologieën, ten ein de een zo efficiënt mogelijk gebruik te maken van hun hulpmiddelen en aldus hun geloofwaardigheid te vergroten. 2 De toepassing van de nieuwe technologieën, in het bijzonder van de informa- ticasystemen, dient te worden beschouwd als een intrinsiek bestanddeel van de planning en van het beheer van de archiefdiensten, en hun invoering wordt aanbevolen. 3 Ten einde in de behoeften te voorzien van de archiefdiensten onder nationaal of centraal niveau, wordt gesuggereerd dat de Unesco de uitwerking van richt lijnen voor het beheer van locale archiefdiensten in het programma ramp zou opnemen. 4 Aangezien de beveiliging van het archivistiek wereldpatrimonium afhangt van de duurzaamheid van de dragers gebruikt bij het ontstaan van de archie ven, beveelt het Congres aan dat de archiefgemeenschap en haar speciale tech nische organismen, zowel nationale als internationale, streven naar het uit werken van normen (maatstaven) voor de kwaliteit van die dragers; het beveelt daarenboven aan dat door de Unesco een hoge prioriteit zou verleend worden aan de realisatie van de aanbevelingen in die zin gegeven door de 2e Consultatie ramp (pg1/82/ws/24). 5 Omwille van het vitaal belang van de invoering van de moderne beheerstech nieken in het beheer van de archiefdiensten, beveelt het Congres aan: a dat, in aansluiting met de richtlijnen uitgewerkt in het kader van het ramp- programma in verband met de inzameling van de statistieken en de activiteits verslagen van de archiefdiensten, nieuwe studies zouden ondernomen worden door de nationale archieven en door de ica, ten einde richtlijnen en metho den uit te werken voor de meting en de waardering van de efficiëntie van de archivistieke programma's; b dat het onderwijs in de beheerstechnieken zou opgenomen worden in de pro- 12 gramma's van de archivistieke basisvorming en dat er een hoge prioriteit zou aan gegeven worden in de regionale of nationale programma's van permanen te vorming. Derde plenaire zitting 1 Het Congres noteert met voldoening de waardevolle samenwerking die werd tot stand gebracht met de niet-gouvernementale organisaties die werken op het domein van de audiovisuele archieven, in overeenstemming met de aanbe veling van het ixe Internationaal Congres van het Archiefwezen, 1980, en be veelt aan dat het gemeenschappelijk programma van de vijf organisaties (ica, ifla, fiaf, fiat, iasa) zou gericht worden op de vorming van archivarissen van de media, in het bijzonder op de gebieden van de bewaring en de beveili ging van de audiovisuele archieven. 2 Met bezorgdheid noteert het Congres dat de thans beschikbare oplei dingsmiddelen voor het gekwalificeerd personeel van alle graden in de ont wikkelingslanden niet beantwoordt aan de noden en drukt de wens uit dat nieuwe inspanningen op internationaal en regionaal vlak gedaan worden om die reeds bestaande vormingsinstituten uit te breiden en nieuwe vormingscen tra in te richten, opdat alle landen de zekerheid van toegang tot de archivistie ke vorming zouden hebben. U mag er zich aan verwachten dat op al deze domeinen studies zullen onder nomen worden tijdens het komende quadriennium die zullen gepubliceerd worden, meestal door de Unesco als een RAMP-publicatie, wellicht ook door de ica. Noten Dr. C.Wyffels is oud-voorzitter van de Interna tional Council on Archives en algemene rijksar chivaris van België. 1 ramp (Records and Archives Management Pro gram) is een programma op lange termijn (tien jaar), gestart in 1981 door de afdeling General Information Program van de Unesco. Dit pro gramma dat uitgevoerd wordt in samenwerking met de ica, beoogt de ontwikkeling te bevorde ren van systemen en diensten voor modern ar chief en voor beheer van lopend archief. 1-4 Het archiefbeleid in Nederland R.A.D.Renting Tegen de achtergrond van de discussienota archiefbeleid, het voorlopig stand punt en de daarop gevolgde reacties De heer De Gou, lid van de Archiefraad sinds 1974 en voorzitter vanaf 1979, moet vandaag helaas verstek laten gaan. Ik mag zijn verplichting jegens u overnemen: het uiteenzetten van het archiefbeleid voor zover dat bepaald of medebepaald is en wordt door de gesties van de Archiefraad. Jammer dat u een ongetwijfeld bloemrijk en boeiend betoog van 's Raads voorzitter, geba seerd op diens specifieke kennis van zaken en - door vele contacten - goed geïnformeerd zijn, gaat missen. Nolens volens moet u het stellen met het verhaal van een gewoon lid dat zijn informatie verworven heeft onder het doorlezen van stukken, het bijwonen 13

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 7