eindredacteur van de inventaris, drs. J. Hofman, maakte duidelijk dat die een wording zeker niet zonder slag of stoot verlopen is. In feite bleef men in Gelder land de handhaving van de oude gewestelijke autonomie bepleiten en verdedi gen totdat onder de druk der politieke omstandigheden die geluiden wel moesten verstommen. Na het herstel der onafhankelijkheid keerden de voor standers van de 'oude voet' ook in het Gelderse provinciale bestuur terug.3 Dat de inventaris der Bataafs-Franse archieven een ontsluiting van rijk bronnenmateriaal betekent, blijkt uit een bundel van elf artikelen Van Gelre naar Gelderland. Aspekten van de overgang van de achttiende naar de negen tiende eeuw, samengesteld ter gelegenheid van de voltooiing van de inventari satie. Zonder een afgerond beeld van de hele periode te willen geven, belichten de auteurs facetten van bestuur en samenleving in de jaren 1795-1813. Behalve de redacteuren werkten aan deze uitgave mee een studiezaalbezoeker en mede werkers van het rijksarchief, twee geschiedenisstudenten van de universiteit in Nijmegen en de provinciale inspecteur der archieven. De rijksarchivaris in Gel derland gaf aan de hand van twee artikelen een beeld van de inhoud van de bun del en overhandigde vervolgens een exemplaar aan de Commissaris der Ko ningin. In zijn dankwoord wees de Commissaris der Koningin, de heer M. de Bruij- ne, erop dat tegenwoordige bestuurders van het verleden kunnen leren. Tot 1877, het benoemingsjaar van de eerste rijksarchivaris in Gelderland, zorgde het provinciaal bestuur van Gelderland uitstekend voor de oude gewestelijke bestuursarchieven, daartoe mede in staat gesteld door bijdragen uit de rijks kas. Het beheer van de provinciale archieven is dus niet altijd een rijkstaak geweest en evenmin is de grens in het Voorlopig Standpunt van de minister van wvc voor een provinciaal beheer, namelijk 1814 historisch gefundeerd. 116 Daarentegen biedt het verleden wel een duidelijke basis voor de mening van de provinciale besturen, dat de beheerstaak van de rijksarchieven in zijn ge heel met de daarbij behorende middelen aan de provincies dient te worden overgedragen. Een gezellig samenzijn met een hapje en een drankje besloot tenslotte deze bijeenkomst. De inventaris: J. Hofman e.a., Inventaris van de archieven der gewestelijke besturen in de Bataafs-Franse tijd in Gelderland, 1795-1813, Arnhem, 1982, 1983, 7 dln. 2194 blz. (f 125,- per set excl. 10,- verzendkosten) is evenals de bundel: H.B. N.B.Adam, J. Hofman en G. J.Mentink, ed., Van Gelre naar Gelderland. Aspekten van de overgang van de achttiende naar de negentiende eeuw, Arnhem, 1984, n 156 blz. (f 15,- excl. verzendkosten 5,25) ver krijgbaar bij de Provinciale Archiefinspectie in Gelderland, postbus 9090, 6800 gx Arnhem. H.B. N.B.Adam Noten 1 Zie ook de recensie door F.J.M.Otten in NAB 88 (1984), 258-263. 2 Zie bijvoorbeeld zijn artikel in Gelre 62 (1981), 191-224: 'Van Staatkundig dagblad tot Arn- hemsche Courant. Mensen en achtergronden'. De heer Beekelaar initieerde bovendien een doctoraal werkcollege in de Bataafs-Franse ar chieven, vrijwel direct na de voltooiing van de inventaris. 3 Uit een door mij ingesteld onderzoek in ver band met een nog te publiceren artikel over de bestuursorganisatie in Gelderland tussen de cember 1813 en januari 1818 bleek mij de voorkeur bij de gouverneur en Gedeputeerde Staten voor de terugkeer naar systemen en in stellingen van vóór 1795 (Van Hogendorps 'ou de voet'). Het einde van het feest Op woensdag 2 januari j .1. werd in aanwezigheid van alle medewerkers en hun huisgenoten de viering van het honderdjarig bestaan van het Gemeentearchief van 's-Gravenhage afgesloten. Een jubileumjaar dat in alle opzichten succes vol genoemd mag worden, met een enorme variëteit aan evenementen met na me ten behoeve van de Haagse burgerij. Maar ook de eigen dienst werd in de loop van het jaar niet vergeten. Op initiatief van het personeel van het Ge meentearchief werd een beeld vervaardigd door de Haagse kunstenaar Rob Pleijsier. Het kunstwerk (hoogte exclusief sokkel: 80 cm., materiaal: steriet) stelt een lezende vrouw voor en werd op 2 januari door het personeel aangebo den aan gemeentearchivaris H. Bordewijk. Onder de titel 'Kennis en Ont spanning' symboliseert het beeld het doel van de bezoekers. Wanneer u het Gemeentearchief betreedt, zult u het fraaie werk dan ook niet onopgemerkt passeren. 117

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 59