Kroniek Opening van het nieuwe stadsarchief van 's-Hertogenbosch Op 1 oktober 1984 vond de officiële opening plaats van het nieuwe stadsar chief van 's-Hertogenbosch. Van de redevoeringen die ter gelegenheid van de ze opening werden gehouden heeft de redaktie van dit tijdschrift een collage gemaakt. Drs. J.N. T. van Albada, gemeentearchivaris Dames en heren, genodigden Omdat u allen een bijzondere relatie hebt met dit gebouw, met de medewer kers of met de inhoud, bent u uitgenodigd op Bamis 1984 in de nieuwe huis vesting van het Stadsarchief aanwezig te zijn. Vanwege hun zeer bijzondere relatie met het Stadsarchief zullen straks twee van u het woord tot ons richten. De een is wethouder van deze stad en had, zoals het heet, een werkzaam aan deel in het totstandkomen van dit gebouw. De ander is een gerenommeerd on derzoeker. Met een beetje fantasie kan hij worden beschouwd als vertegen woordiger van de stichter van deze stad, dus van de stichter van dit archief. Hij zal u, daar voor is hij historicus, meevoeren in de tijd. Bamis. Waarom Bamis en niet gewoon 1 oktober? Heel eenvoudig. Bamis valt altijd op 1 oktober. Twee lettergrepen in plaats van vier. Maar dat is de reden niet. Vroeger, dat wil zeggen, op achthonderd jaar, nog maar kort gele den, begon in 's-Hertogenbosch op Bamis het nieuwe bestuursjaar. Bamis staat dus eigenlijk voor 'bestuurlijk nieuwjaar'. Nieuwjaar is een feestdag. Vandaag is het een feestdag. De cirkel is rond. Bovendien, op Bamis werd, om Bamis te vieren, steeds een feestmaal aangericht. En, om een alibi te hebben, om voor eenmaal deze traditie voor een select gezelschap in ere te herstellen moest de opening wel op Bamis vallen. Er is ook nog een apocrieve betekenis van Bamis: St. Bavo-mis. De feestdag van St. Bavo U bent hier voor een offiële opening. Dus u hebt recht op enkele cijfers. Bent u niet in cijfers geïnteresseerd, dan stopt u uw vingers maar even in uw oren. Een verbouwd gebouw, globale kosten, aankoop casco 500.000, verbouw en techniek/ 3.800.000, inrichting 700.000. In totaal ongeveer 5.000.000. Het lijkt meer dan het is, want hierbij is 900.000 aan btw inbegrepen. En daarvan is weer een deel indirect aan de gemeente ten goede gekomen. Boven dien, als je het multiplier-effect bekijkt, wat betekent dat de economische uit- straling vijfmaal zo groot is als de oorspronkelijke investering, worden deze cijfers onbelangrijk. Belangrijk is het multiplier-effect voor het behoud en de ontsluiting van de Bossche archieven, voor het historisch onderzoek. Een goed, dus in ons geval nieuw gebouw, heeft een twee- tot driemaal zo hoog rendement voor behoud, ontsluiting en onderzoek als een slecht gebouw, zoals onze oude huisvesting achter het stadhuis. U bent nu in een gebouw met drie verdiepingen, elk van ongeveer 600 m2. Met nog wat aanbouwsels meegerekend is het in totaal 2000 m2 groot. Het de pot heeft ruimte voor ongeveer 6000 m1 archieven en verzamelingen. Op dit moment hebben we een kleine 1600 m1 archief, ruim 300 m1 bibliotheek en ongeveer 360.000 atlasnummers in huis. Een overzicht hiervan wordt u bij het verlaten van het gebouw uitgereikt. Er is ruimte voor een dertig medewerkers. Er zijn er nu veertien. Dit getal kan met vier worden vermeerderd voor het aantal vrijwilligers. Vrijwilligers die niet meer weg te denken zijn. Voor de bezoekers zijn er twee studiezalen met, als straks de stoelen teruggezet zijn, 38 zitplaatsen. Bij normaal gebruik is deze collegezaal geschikt voor maximaal 80 personen. Een nieuw gebouw, met nieuwe regels en nieuwe aankleding. De belang rijkste nieuwe regel voor medewerkers en bezoekers is het voor het gehele ge bouw geldende rookverbod. De aankleding geeft het gebouw een afwijkend karakter. Alle kunstwerken zijn afkomstig uit de BKR-aankopen van de ge meente 's-Hertogenbosch. Een catalogus krijgt u als tweede presentje bij de uitgang aangereikt. Normaliter is alleen de studiezaal voor het publiek toegan kelijk. De overige ruimten zijn dus voor het publiek gesloten. Diegenen die echter voor de kunstverzameling komen krijgen een rondleiding langs alle in 108 109 ttodsorchitf

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 55