Bespreking van boeken p.S.teeling, Landmeters en kadastrering van Nederland. Uitgave van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Apeldoorn 1984. Met een bewonderenswaardig doorzettingsvermogen heeft de heer Teeling ge gevens over landmeters verzameld. Verschillende publicaties heeft hij reeds op zijn naam staan. Thans verraste hij ons met dit omvangrijke werk van 272 bladzijden en 28 bijlagen. In tegenstelling tot zijn Repertorium van Oud-Nederlandse Landmeters, 14e tot 18e eeuw, 2 delen, Apeldoorn 1981, bevat deze publicatie vele gege vens die nog niet eerder zijn gepubliceerd. Bovendien heeft Teeling niet volstaan met het geven van lijsten van landmeters en gemeenten, maar heeft hij er vlot leesbare toelichtingen bij gedaan, soms met volledige brieven en voorschriften uit de ietwat schemerige ontstaansperiode van ons huidige ka daster. Zodoende is dit boek een must voor eenieder die het kadaster ter harte gaat. Daarom is het wel erg jammer dat de oplage uit bezuinigingsoverwegingen - of, zoals de schrijver het eufemistisch uitdrukt, 'door de tijdsomstandighe den - uiterst beperkt gehouden is. De, naar ik vernam, 50 exemplaren zijn inmiddels verdeeld over de provinciale Directies van het Kadaster, de rijksar chieven en de 'voornaamste genealogische genootschappen'. Na een korte algemene inleiding geeft de schrijver per provincie, voorzover zijn gegevens strekken: 1 een beschouwing over metingen, ouder dan de kadastrering 2 een beschouwing over de kadastrering 3 een alfabetische lijst van kadastrale gemeenten anno 1832, met het jaar waar in de kaarten vervaardigd werden, en de naam van de landmeter en zijn rang 4 een beschouwing over de voortgang van de kadastrering, waarin drie perioden te onderscheiden zijn, te weten onder Lodewijk Napoleon, onder de Franse overheersing en onder Willem I 5 een alfabetische lijst van de landmeters met de door hen gemeten gemeenten alsmede weer het jaartal. Soms zijn hier nog enkele belangwekkende gegevens aan toegevoegd. In enkele gevallen gaat de schrijver op onderdelen nog wat dieper in, bijvoor beeld op het voorkomen van 'Franse' plans, de aanwezigheid van vervallen plans en kaarten op de rijksarchieven, en bij Noord-Brabant: voorschriften en brieven over het 'Flollandse kadaster', d.i. ten tijde van het Koninkrijk Holland, en de daaropvolgende periode. Na die provinciale behandeling volgt een alfabetisch namenregister van de 104 410 landmeters, waarbij soms ook persoonlijke gegevens vermeld worden. Als bijlagen zijn daarna verschillende rapporten, brieven, instructies en for mulieren uit deze periode opgenomen, alsmede enkele nog oudere gegevens. Naast het vele dat in dit boek te waarderen is, zijn er toch ook enkele op merkingen te maken. De schrijver heeft voor de lijsten alleen gebruik gemaakt van minuutplans en verzamelkaarten. Het zou nuttig geweest zijn er bij te ver melden dat nog meer gegevens af te leiden zijn uit de zogenaamde trigonome trische berekeningen en processen-verbaal van gemeente- en sectiegrensbepa ling bij het kadaster, en uit de correspondentie van de gouverneur en uit andere archieven bij de rijksarchiefdienst. Ondanks het vele dat Teeling reeds heeft gedaan, is er voor liefhebbers nog wel het een en ander te onderzoeken overgebleven. Wannéér Teeling zijn onderzoek gedaan heeft, is niet duidelijk. Toch is dit van belang als hij de vermissing van enige kaarten vermeldt (blz.3). In 1978 heb ik een soortgelijk onderzoek ingesteld en andere aantallen geconstateerd. Zo waren er in 1978 in Noord-Holland circa 22 kaarten zoek, nu volgens Tee ling 12. Voor Overijssel, Gelderland en Zeeland zijn deze cijfers respectieve lijk: 4 en 8, 60 en 21, 23 en 12. De vermelding van de vindplaatsen van oude gegevens is helaas onvolledig; zo is niet aangegeven waar de bijlagen vandaan komen. En evenals in zijn Re pertorium verwijst de schrijver ook hier naar zeer oude Verslagen omtrent s Rijks Oude Archieven. Naar alle waarschijnlijkheid zijn deze stukken reeds lang geïnventariseerd en onder bepaalde inventarisnummers gemakkelijk te bereiken. Teelings boek zou in waarde nog meer gestegen zijn als hij deze nummers had vermeld. Over details en conclusies kan men mijns inziens soms verschillend oorde len, maar het zou te ver voeren dat alles in een boekbespreking op te nemen. Belangrijk is dat Teeling met dit boek een wezenlijke bijdrage heeft geleverd aan de studie van de beginperiode van het kadaster. E. Muller W.JAPPE ALBERTS en a.g.van der steur, Handleiding voor de beoefening van lokale en regionale geschiedenis, Weesp 1984 226 pagina's ill. 32,50 ISBN 90 22 8 3762 9 Het betreft hier een heruitgave van het gelijknamige boek dat in 1968 in de Fibula-reeks verschenen is. De structuur van het verhaal is hetzelfde gebleven, maar wel volledig geactualiseerd. Zelfs boeken die in 1984 zijn uitgekomen worden er in vermeld. Het boek valt in vier delen uiteen: deel I is getiteld 'Het historische materiaal'; deel II 'De keuze van het onderwerp'; deel m 'Het on derzoek' en deel iv 'De uitwerking van het materiaal en de eventuele publika- tie'. In een bijlage is een voorbeeldonderzoek uitgewerkt in de vorm van de ge schiedenis van een gebouw. Het boek bevat een register van persoons- en zaaknamen. Omdat ikzelf te maken heb met de begeleiding van amateur-historici op re gionaal niveau, realiseer ik mij terdege hoe moeilijk het is om een goede, 105

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 53