Genealogie en genetic counseling Het belang van genealogisch onderzoek voor de erfelijkheidsadvisering F. A.M. Hennekam lijke inventaris was gemoeid is tot slechts - de omvang van de inventaris (144 bladzijden) in ogenschouw genomen - circa 15 werkdagen beperkt gebleven. Niet in deze tijdsberekening, want nog in te voeren, zijn de inleiding, de noten en enkele pagina's voor de particuliere registers, de recueils en de generale indices. Systeem- en formulierontwerp, alsmede de ontwikkeling van de hulppro gramma's vergden twee dagen, apparatuurtraining door de bewerker nog eens een dag. De feitelijke invoer en verwerking nam dus twaalf dagen in beslag, waarin een eindproduct tot stand kwam dat geheel aan de steeds kriti scher wensen voldeed en op de traditionele werkwijze nooit bereikt had kun nen worden. 6 Andere toepassingsmogelijkheden Een van de aspecten die bij het onderzoek naar het nut van tekstverwerkers bij het inventariseren aan de orde diende te komen, was de mogelijkheid de ont wikkelde methodieken breder te kunnen toepassen. En hoewel het onzeker is of de methode van het tabellarisch inventariseren in de toekomst veelvuldig zal worden toegepast, kan zonder twijfel van bovenbeschreven methode van tekstverwerkingstechnieken gebruik gemaakt worden, met name bij het be schrijven van series. Eenvormige beschrijvingen kunnen in het buffergeheu gen worden opgeslagen en eindeloos automatisch herhaald. De rekenfacilitei ten kunnen voor het automatisch nummeren of dateren op diverse wijzen worden toegepast. Zo werd ten behoeve van het rijksarchief in Groningen een doelmatige methode ontwikkeld om met een minimum aan invoerwerkzaam- heden een diachronische krantenlijst samen te stellen. Ook bij de inmiddels aangevangen ontwikkeling van specifieke inventarisa- tieprogrammatuur zal tekstverwerking een onmisbaar onderdeel blijven, en niet alleen om de inventaris de finishing touch te geven of de inleiding eraan toe te voegen. Het veelvuldig gehanteerde archivistische onderscheid tussen 'Stukken van algemene aard' en 'Stukken betreffende bijzondere onderwer pen' lijkt zich in automatiseringstermen te vertalen in 'tekstverwerking' en 'database', of in conventionele termen: 'uitgetypte lijst' en 'kaartenbak'. Volledige integratie tussen beide soorten programmatuur, en dan liefst ook nog bruikbaar op kleine computersystemen (microcomputers) zoals bij dit onderzoek gebruikte Philips p 5020, is een probleem dat oplossing behoeft voordat automatisering bij het inventariseren volledig zinvol kan worden toe gepast. Noten 2 Zie ter illustratie van het onderstaande de afbeeldingen in het voorgaande artikel. 1 a.j.m. denteuling, 'Het indiceren van chrono logische series in gemeentearchieven met een tekstautomaat', in Nederlands Archievenblad, 88 (1984) 37-47. 94 Inleiding Regelmatig worden archiefinstellingen gevraagd inlichtingen te verstrekken ten behoeve van een erfelijkheidsadvisering en -voorlichting genetic counse ling) aan patiënten met erfelijke en aangeboren aandoeningen, hun ouders en andere familieleden. Ook worden deze instellingen frequent bezocht door ge nealogen voor één van de klinisch-genetische centra. Zulke aanvragen voor genealogisch onderzoek worden soms ingediend door medische specialisten en huisartsen; veel vaker blijken deze verzoeken afkomstig te zijn van de medische- en/of genealogische medewerkers van een der zeven (met de uni versiteiten gelieerde) stichtingen voor klinische genetica. Bij de archivarissen en hun archiefpersoneel blijken er nogal eens misverstanden te bestaan over de aard en het belang der werkzaamheden van deze soms als lastig ervaren be zoekers en aanvragers. De bedoeling van dit artikel is hierover wat meer dui delijkheid te verschaffen. Om dit goed te kunnen doen is het echter wenselijk om vooraf enige medisch-genetische basisinformatie te geven. 2 Genetic counseling en overervingswijze Een van de belangrijkste antwoorden die een adviesvrager bij een erfelijkheidsadvies zoekt, is informatie over de (herhalings-)risico's van een bepaalde aangeboren of erfelijke aandoening. Voorbeeld: een adviesvrager heeft een broer met een erfelijke aandoening; de vraag aan de klinisch- geneticus (dat is een medicus die gespecialiseerd is in de diagnostiek en bege leiding van patiënten met erfelijke en aangeboren aandoeningen) van het ge netisch centrum is: hoe groot is de kans voor mij om kinderen te krijgen met dezelfde aandoening als mijn broer? Voor het berekenen van deze herhalings kans zal de klinisch-geneticus gebruik maken van medisch-genetische litera tuur, (eventueel) genealogisch onderzoek en op indicatie tevens biochemisch- en/of chromosoomonderzoek. 95

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 48