vanaf 1685 per maand doorlopend genummerd. De beschrijvingen van deze series konden dan ook automatisch door het systeem worden gegenereerd, de eerste vanaf januari 1675, de tweede vanaf januari 1687. Hierbij werden de Te kenfuncties van het tekstverwerkingsprogramma benut. Een eenvoudig re kenprogramma werd ingevoerd en voor herhaald gebruik op diskette opgesla gen. Dit programma werd desgewenst in het werkgeheugen ingelezen en automatisch pagina voor pagina uitgevoerd. Zo nummerde het systeem de opeenvolgende registers en bracht daarna met behulp van een ander hulppro gramma automatisch vóór de nummers de aanduiding 'sg' aan. Met de verwerking van de gegevens betreffende de secrete resoluties kon pas worden begonnen toen de jaarindeling van alle pagina's met ordinaris re soluties vaststond. De aanvankelijke opzet om de secrete resoluties in de in ventaris na de ordinaris resoluties te plaatsen was namelijk verlaten. Nu werd de voorkeur gegeven aan een opzet waarin elke pagina met ordinaris resolu ties zou komen te staan tegenover een pagina met secrete resoluties uit dezelf de periode. De basislay-out, de pagina-indeling en de datering moesten dus zoveel mogelijk met die van de ordinaris resoluties overeenkomen. Ook bij de secrete resoluties kwamen bij invoer van de gegevens de verschil len tussen de perioden vóór en na 1671 duidelijk aan het licht. Voor de eerste periode kon door het kleine aantal inventarisnummers en het gebrek aan uni formiteit geen formulier worden gebruikt. Voor de jaren na 1671 werd een formulier ontworpen met een kolom voor de datering aan de linkerkant en drie kolommen voor de verschillende ontwikkelingsstadia daarnaast. Ook nu was, net als bij de ordinaris resoluties 1576-1672, de invoer zo gevarieerd dat elk inventarisnummer met de hand moest worden ingetoetst en niet automa tisch door het systeem kon worden ingevuld. Wel werd, vergeleken met de verwerking van de gegevens betreffende de ordinaris resoluties, op een ander punt een belangrijke efficiencyverbetering bereikt. Doordat de computer in een vroeger stadium werd ingeschakeld konden de gegevens onmiddellijk na dat ze verkregen waren worden ingevoerd, geprint en bij het voortgezette on derzoek worden gebruikt. 4 Definitieve vaststelling van de pagina-indeling Toen de gegevens van de resoluties waren ingevoerd, kwam de nadruk op tekst revisie te liggen. Allereerst bleek het wenselijk alle inventarisnummers die voorzien zijn van een index te onderscheiden van die zonder index. Hier toe werd een typografische kunstgreep uitgevoerd. De letters die aan de eigen lijke inventarisnummers voorafgaan en die tot dusver alle in kapitaal waren ingevoerd, werden nu in onderkast gezet als zij niet op registers met een index betrekking hadden. De meest voorkomende letteraanduiding ('sg') werd door de tekstverwerker automatisch opgezocht en desgewenst na een druk op de knop in 'sg' omgezet. Voorts werden de annotatiemogelijkheden vergroot door boven de kolom men letters te plaatsen ter identificatie van plaatsen in die kolommen. Na een malige invoer en opslag in hetzelfde 'toetshandelingsgeheugen' (thg) dat bij het rekenprogramma en het aanbrengen van de SG-aanduidingen was ge- 92 bruikt, werd deze aanpassing over het gehele tekstbestand door het systeem automatisch gegenereerd. Ook de lay-out onderging een essentiële verandering. Bij nader inzien leek de overzichtelijkheid ermee gediend als de uiteindelijke a4 afdrukken van de linkerpagina's met de ordinaris resoluties en de corresponderende pagina's met secrete resoluties aan elkaar zouden worden gemonteerd. Daarom werd op de rechterpagina's de kolom voor de datumvermelding van de linker- naar de rechterkantlijn overgebracht, terwijl de letters boven de kolommen van de rechterpagina's op die van de linkerpagina's werden afgestemd. Ook deze ver anderingen konden over bijna het gehele bestand van pagina's met de secrete resoluties automatisch worden uitgevoerd. Bij de uiteindelijke samenvoeging van twee a4 pagina's tot één A3 pagina zou vrij veel witruimte onstaan. Deze ruimte kon, met ruimte die door com primering kon worden gewonnen, voor het invoeren van de gegevens van de losse indices worden benut. Door opdrachten over alle hiervoor in aanmer king komende pagina's uit te voeren, werden de pagina's met secrete resolu ties eerst in de richting van de rechterkantlijn gecomprimeerd en van een tevo ren in het buffergeheugen opgeslagen modelkolom voor indices voorzien. Vervolgens werden de ordinarispagina's door een vergelijkbare bewerking in de richting van de linkerkantlijn gecomprimeerd en ter rechterzijde van een indexkolom voorzien. Daarna werden de desbetreffende inventarisnummers in de indexkolommen ingevuld. Verdere tekstrevisie maakte de tabellen tenslotte zo compact, dat na monte ring van de uitvoer tot a3 formaat nog voldoende ruimte zal overblijven voor de noten, die aan de linkerzijde van de a3 bladen geplaatst zullen worden. 5 Conclusies Met de computer (tekstverwerker) konden de resultaten van het archivistisch onderzoek niet alleen veel sneller, maar ook veel beter worden verwerkt. Doordat de handelingen, als het tekenen van de kaderlijnen, het doornumme ren van opeenvolgende inventarisnummers en het aanbrengen van verande ringen over een groot deel van het bestand (semi)automatisch werden ver richt, was de kans op fouten en onregelmatigheden verkleind. Ook had het gebruik van de computer ingrijpende gevolgen voor het inventarisatieproces zelf. Conceptie en uitvoering schoven in elkaar, beschrijving, ordening en grafische verwerking konden in één proces worden geïntegreerd. De onmid dellijke verwerking van de verkregen onderzoeksresultaten had op het niet al tijd duidelijk gestructureerde onderzoeksproces een zeer gunstige invloed. Ingrijpende veranderingen, die bij de traditionele werkwijze met trekpen en typemachine het volledig overtekenen en overtypen van de inventaris hadden betekend, konden zonder bezwaar en in korte tijd worden uitgevoerd en zo nodig weer ongedaan worden gemaakt. Zo kon de systematiek van de inven taris proefondervindelijk worden ontwikkeld. Bovendien zal later het aan brengen van veranderingen geen onoverkomelijke problemen opleveren, aangezien de inventaris ook op diskette bewaard blijft. De tijd die met de invoer van de gegevens en de verwerking tot de uiteinde- 93

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 47