een groter ambtelijk publiek geïnteresseerd raakte, nam hun omvang toe. Van af 1702 bevatten de gedrukte registers alle ordinaris resoluties.4 In 1728 kwam een einde aan de door uitbreiding van het aantal series inmid dels overbodig geworden serie 'dubbelden', toen de klerk die met het double ren was belast en die tot het jaar 1721 was gevorderd, overleed. In het laatste kwart van de eeuw kwam er nog één serie bij: om de schrijflonen op te drijven kopieerde men toen ter griffie de netregisters uit de eerste dertig jaren na de Pa cificatie van Gent. Dan werden er 'naast de generale, meerjarige indices' ook nog series indices gevormd op de afzonderlijke registers of jaargangen. Voorzover deze van vóór 1678 dateren zijn ze minutieel (want voorstadium van de netindices in de desbe treffende registers) en in 1662 en later door agent De Heyde vervaardigdDe la tere zijn repertoria op de secrete geresumeerde minuten (één serie, vanaf 1690) en op de ordinaris geresumeerde minuten (twee niet eensluidende series, respectievelijk vanaf 1700 en 1703.)5 Bewaard gebleven zijn bovendien een paar pakken kladresoluties uit de zestiende eeuw, inhoudsopgaven op de resolutieregisters van de jaren 1589- 1599, een tiental registers die werden gekopieerd of overgenomen van de Staten van Holland om zoekgeraakte zestiende en zeventiende eeuwse registers te ver vangen, en een aantal registers en pakken die, door (blus)water aangetast, destijds uit hun oorspronkelijke verband verwijderd werden en door afschrif ten vervangen. Het samenstellen van een tabellarisch overzicht Het onderzoek naar de samenhang van de duizenden portefeuilles en registers versnelde de uitvoering van een ouder plan: de samenstelling van een tabella risch overzicht dat de verschillende resoluties in hun onderlinge samenhang liet zien. De bestaande inventaris van Japikse6 schoot op dit punt tekort. Voor een deel was dit een gevolg van ordeningsfouten: Japikse had ten onrechte sommi ge registers wel en andere niet in zijn inventaris beschreven en de verschillende series op nogal willekeurige wijze verknipt en door elkaar geplaatst. Voor een ander deel werd de overzichtelijkheid gefrustreerd door de traditionele presen tatie: de series waren eigenlijk te groot en te talrijk om los van elkaar en na el kaar beschreven te worden zonder aan overzichtelijkheid in te boeten. Het plan kwam hierop neer: ter verduidelijking (niet ter vervanging) van de bestaande inventaris zou een overzicht worden gemaakt waarin de series reso luties niet onder, maar naast elkaar in tabelvorm zouden worden beschreven en wel zodanig, dat de verschillende ontwikkelingsstadia uit dezelfde periode op één lijn zouden staan. In de kolommen van dit tabellarische overzicht moest men van links naar rechts kunnen aflezen een jaar- en/of maandaanduiding en de verschillende inventarisnummers waaronder de portefeuilles en registers uit dat jaar of die maand in de bestaande inventaris werden beschreven. Handha ving van de bestaande nummering zou de noodzakelijke correcties en verande ringen in de ordening niet in de weg staan, de datering was, met het ontwikke lingsstadium, het element van de beschrijving dat de plaats van die beschrijving in het geheel bepaalde; het inventarisnummer diende slechts als referentie. 80 De resultaten van het archivistische onderzoek maakten dit plan ruimer van opzet. Het tabellarische overzicht zou niet alleen moeten verwijzen naar het archief van de Staten-Generaal, maar ook naar de Collectie Staten-Generaal 'dubbelen' (SGD), de Collectie Tweede Kamer (ctk), de Collectie Goldberg (cgb), de Regeringsarchieven der geünieerde en nader geünieerde provinciën (ra), het archief van de Staten van Zeeland (svz) en de collectie registers die bij de herinventarisatie van het archief van de Staten-Generaal van 1962 (Ja pikse) terzijde waren gelegd (sgo). Uiteindelijke vorm Juist toen bleek dat het tabellarische overzicht veel meer onregelmatigheden zou bevatten dan verwacht en dat de verwerking van de onderzoeksgegevens op de traditionele manier veel meer tijd zou kosten dan begroot, bleek een tekstverwerker voor geautomatiseerde verwerking van gegevens beschikbaar. De samenstelling van het overzicht kon daardoor sneller en beter verlopen. Proefondervindelijk kon de uiteindelijke vorm worden bepaald.7 Die kwam er als volgt uit te zien. Elke pagina heeft een a3 formaat en bestaat uit een ta bellarisch gedeelte en een ruimte voor noten. Het eigenlijke tabellarische over zicht (zie afbeelding 1) is verdeeld in een linker- en een rechtergedeelte, die, zoals in een kopregel staat aangegeven, de gegevens bevatten van respectieve lijk de ordinaris resoluties en indices en de secrete resoluties en indices. Onder de kopregel staat een tekstbalkje ter definiëring van de kolommen die eronder zijn geplaatst. Van links naar rechts zijn dat de volgende: een kolom voor de datering, kolommen voor de opeenvolgende ontwikkelingsstadia van de ordi naris resoluties, eventueel voor series ordinaris indices en een kolom voor de serie secrete indices, kolommen voor de opeenvolgende ontwikkelingsstadia van de secrete resoluties en, opnieuw, de kolom voor de datering. In de ko lommen voor de resoluties in al hun ontwikkelingsstadia en de indices zijn de inventarisnummers van de desbetreffende portefeuilles en registers ingevuld. Elk inventarisnummer wordt van zijn voorganger en opvolger door horizon tale lijnen gescheiden. Zodoende valt elke kolom in een aantal blokjes uiteen waarbij één blokje één inventarisnummer representeert. De hoogte van het blokje is afhankelijk van de periode die het desbetreffende inventarisnummer omvat en waarvan de lengte in de dateringskolommen is af te lezen. Nog voordat het overzicht was voltooid was duidelijk, dat het vooraf gestelde doel, de presentatie van de verschillende series en afzonderlijke in ventarisnummers in al hun variëteit in één coherent systeem,8 kon worden be reikt. De tabellen bleken een systematisch, diachronisch overzicht te geven van de indices en resoluties in al hun ontwikkelingsstadia en een duidelijke vi sualisering van veranderingen in aard en samenstelling van een inventaris nummer of een serie en van veranderingen in het registratuurstelsel. 81

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 41