De resoluties van de Staten-Generaal tabellarisch geïnventariseerd Theo Thomassen 'Het is een even weinig mogelijk een geheelen inventaris te dwingen in het keurslijf van een tabel als om hem de vorm te geven van een gedichtZ1 De resoluties van de Staten-Generaal Het oud archief van de Staten-Generaal is een van de belangrijkste en omvang rijkste archieven van een collegiaal bestuur van het ancien régime. Het geldt als een van de meest typerende vormen van het resolutiestelsel: de resoluties vormen zijn kern en zijn ruggegraat. Maar niet alleen formeel, ook inhoude lijk vormen resoluties het zwaartepunt van het archief. Ze zijn een uitermate belangrijke, nog onvoldoende op hun waarde geschatte bron voor de interna tionale, nationale en regionale geschiedenis van vooral de zeventiende en de achttiende eeuw op politiek, sociaal-economisch en juridisch gebied. Toen de Staten-Generaal in 1796 uiteengingen, besloegen alle door hen sinds 1576 op papier gezette resoluties zo'n 5000 registers en portefeuilles. Ze vormden grofweg twee groepen, de ordinaris en de secrete resoluties, waar binnen zich twee tot vijf ontwikkelingsstadia en dus twee tot vijf parallelle se ries lieten onderscheiden. Ze werden in 1814 overgebracht naar het Rijks archief, dat in de loop van de eeuw met de archieven van andere hoge colleges van staat, de Staten van Holland en particulieren ook nog een duizendtal ko- pieregisters verwierf. Op het Rijksarchief werden deze kopieregisters met de minder belangrijk geachte series uit het archief van de Staten-Generaal buiten hun oorspronke lijke verband in één collectie samengebracht. Zij werden gebruikt ter vervan ging van registers in het archief van de Staten-Generaal zelf die in slechte staat waren geraakt, of ter completering van series die elders in het land berustten bij diverse instellingen, die in ruil hun overcomplete exemplaren naar Den Haag opstuurden. Ook gaf het Rijksarchief complete stellen in bruikleen, vooral in de jaren '50 en '60 van de negentiende, maar ook nog in de jaren '30 en '60 van deze eeuw. Een grootscheepse vermenging van resolutiere- gisters van zeer verschillende herkomst en, naar later bleek, ook van uiteenlo pende samenstelling was het gevolg. Registers van resoluties van de Staten- Generaal uit het archief van de Staten van Zeeland kwamen bijvoorbeeld in het Utrechtse Statenarchief terecht, terwijl het Zeeuwse Statenarchief werd aangevuld met registers uit de archieven van de Staten-Generaal, de Staten van Holland en griffier Hendrik Fagel. Een onderzoek naar herkomst, samenhang en samenstelling In 1982 keerde een verzameling registers, die in 1856 aan de bibliotheek van de Tweede Kamer in bruikleen was gegeven, op het Algemeen Rijksarchief te rug. Bij inventarisatie bleek, dat deze verzameling onder meer registers bevat te die kennelijk uit het archief van de Staten-Generaal afkomstig waren.2 Dit gaf aanleiding tot een uitgebreid onderzoek in de depots van de Eerste en Tweede Afdeling van het Algemeen Rijksarchief, de rijksarchieven in Utrecht en Zeeland, het gemeentearchief van Nijmegen en de Koninklijke Bibliotheek naar aard, herkomst en onderling verband van alle registers die in de loop van de tijd aan het Rijksarchief waren overgedragen of behoorden tot de series die zich daar bevonden. Thans zijn bijna alle registers geïdentificeerd en op pa pier teruggebracht tot de archieven van de Staten-Generaal, de griffiers van de Staten-Generaal, de raadpensionarissen en de Staten van Holland, de Sta ten van Zeeland, de Raad van State, de Generaliteitsrekenkamer, de Stadhou derlijke Secretarie en enkele particulieren.3 Het onderzoek gaf een beter inzicht in de samenstelling en de samenhang van de series resoluties die destijds tot het archief van de Staten-Generaal had den behoord. Aanvankelijk werden resoluties die door de Staten-Generaal werden geno men, nog tijdens de vergadering geregistreerd en gearresteerd; de serie die op die manier werd gevormd begint in 1576. Twee jaar later werd het houden van een netregister (het 'dubbeld') voorgeschreven, zodat een tweede serie ont stond. Vanaf 1592 werden in een apart register die resoluties geboekt die ge heim moesten blijven. De serie secrete dubbelen is pas veel later ontstaan; veelal werden de secrete registers pas jaren later of helemaal niet gekopieerd. In 1637 besloten de Staten-Generaal hun resoluties pas de volgende dag te resumeren en te arrresteren. Sindsdien schreef de griffier ze niet meer onmid dellijk in het register in, maar maakte hij ter vergadering op een los vel papier een minuut, die pas na de resumptie op de dag daarna in het register werd af geschreven. Zo ontstonden weer twee nieuwe series, die der ordinaris en die der secrete minuten. Sinds 1671 liet de griffier de minuut na afloop van de vergadering eerst in het net overschrijven. Die overgeschreven minuut werd dan de volgende dag geresumeerd, tot 'geresumeerde minuut' gepromoveerd (ter onderscheiding van de 'eerste minuut', die dus eigenlijk het stadium van concept niet meer te boven kwam) en geregistreerd. De eerste en geresumeerde minuten van de or dinaris resoluties werden gescheiden van elkaar bewaard, die van secrete reso luties van dezelfde dag vanwege hun geringere aantal bij elkaar gevoegd. Buiten de eigenlijke administratie van de Staten-Generaal stond de serie ge drukte ordinaris resoluties, die in 1671 begint. Deze resoluties, die naar de ge resumeerde minuut werden vervaardigd, waren aanvankelijk alleen voor de Nederlandse gezanten in het buitenland bestemd en betroffen dan ook alleen die zaken die voor hun werkzaamheden van belang konden zijn. Naarmate 79 78

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 40