In de eerste plaats denk ik dat de schrijver is blijven steken bij het jarenoude 'Dorus-beeld van de archivaris'. Voorts heb ik niet de indruk dat de kracht in het informatiebeheer een Simson-verschijnsel is en derhalve gezocht moet worden in de haargroei. Veelzeggender is dat de diskette en de magneetband hier als vervangers van papier worden aangedragen, terwijl juist bij magneti sche dragers voor langdurige bewaring de specialisten de meeste vraagtekens plaatsen. Tenzij de schrijver hier ook wat anders bedoelt, namelijk het ont sluiten van de informatie. Dan praten we over de beschikbaarheid. Maar ook hier is het natuurlijk prettig te kunnen beschikken over duurzame hulp middelen. Als ik spreek over de beschikbaarheid van de informatie, deze eigenlijk ac centueer en de duurzaamheid van de informatiedrager als vanzelfsprekend maak, dan is dat eigenlijk het gevolg van de specifieke situatie van het be drijfsarchief. Geen archiefwet verplicht tot het hebben van een archief en de wijze waarop zulks dient te gebeuren. Eerst wanneer wordt onderkend dat in formatie uit het verleden dienstig kan zijn voor de bedrijfsvoering in heden en toekomst, acht men het hebben van een archief met de daaraan verbonden consequenties gerechtvaardigd; je kunt dus op ieder gewenst moment be schikken over de dan relevante informatie. Dit is van invloed op opbouw en werkwijze in het bedrijfsarchief; geen alom geldende systematiek maar op het bedrijf en daarbinnen op de bedrijfsonderdelen toegesneden systemen en hulpmiddelen en, de archivaris bepaalt wat wel en niet voor die informatiebe hoefte bewaard wordt-hoe hij dat doet is een ander verhaal. Deze situatie brengt onder andere met zich particularistische ordeningssystemen en indexe ringsmethoden. Het komt niet zelden voor dat archiefdelen die uit de actuele fase doorschuiven tot op zekere hoogte herordend moeten worden. Door ordening en indexering wordt de beschikbaarheid van de informatie in een archief aangebracht of vergroot. Al deze acties van ordening en indexe ring anticiperen op een vraagpatroon. Als naderhand echter blijkt dat de vraagstelling anders is dan verondersteld bij de ordening, kan men toch nog in de problemen komen. Maar problemen ontstaan ook nog op een andere manier. De papierstroom en de informatiestroom op andere dragers is zo groot geworden dat conventi onele hulpmiddelen te kort gaan schieten. Het up-to-date houden van het or deningsschema met alle nieuwe terreinen waarop een bedrijf zich beweegt is al een hele opgave. En tenslotte wordt dit proces nog versterkt door de toene mende behoefte aan informatie. De beschikbaarheid komt in gevaar en daar mee binnen het bedrijf ook het bestaan van het archief. Het is in dit licht dan ook niet verwonderlijk dat men zich binnen de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen zorgen maakt over het beroep van bedrijfsarchivaris en sommigen met angst de ontwikkelingen in het archief- en informatiegebeuren gadeslaan. Beschikbaarheid heeft ook te maken met de ontvankelijkheid van de ar chiefonderzoeker. Vergelijk hierbij enerzijds het doorbladeren van rapporten en dossiers en anderzijds het doorscannen van microfilmbeelden. Wellicht door de mogelijkheid gemakkelijk associaties te leggen, verhoogt het door scannen de herkenbaarheid van de gezochte informatie. In deze complexe situatie is het niet verwonderlijk dat naar methodes wordt gezocht om documenten en dus informatie elektronisch te behandelen. Com puters bieden zowel uitgebreide indexeringstechnieken als associatie mogelijkheden. In plaats van een-, twee- of drie-dimensionale indexen bij te houden - de kaartenbakken dus - geeft de computer de mogelijkheid om een grote hoeveelheid registers aan te leggen, die bovendien nog aan elkaar gerela teerd kunnen worden. In principe kan op elke mogelijke toekomstige vraag geanticipeerd worden. Als naast de indexen van de informatie ook een gedeel te van de informatie zelf, al is het maar een korte samenvatting of kenschets, in de computer opgeslagen wordt, is de mogelijkheid tot associatie geopend. Een dergelijk systeem is in vele bibliotheken en documentatiecentra al lang een normaal verschijnsel. Nu alle relevante informatie via de indexprocedure is gelokaliseerd bieden zowel microfilm als Megadoc een snelle toegang tot die informatie. Ik hoop niet dat u het mij kwalijk neemt dat ik ervan afzie een uitgebreide technische beschrijving van het Megadoc- systeem te geven. Enerzijds acht ik mij daartoe niet capabel, alhoewel wij voor de specifieke archiefaspecten bij de ontwikke ling waren betrokken. Anderzijds is deze beschrijving een verhaal op zich waarvoor ik u graag verwijs naar het artikel 'Megadoc, een modulair systeem voor elektronische behandeling van documenten' in het Philips Technisch Tijdschrift nr 12 van 1980 door dr. J. A. de Vos, die enige jaren de ontwikke ling van het project Megadoc in het Philips' Natuurkundig Laboratorium heeft geleid. In het kader van dit verhaal over informatiedragers is vermel denswaard dat een belangrijke impuls voor het tot stand komen van het systeem was het beschikbaar komen van een medium voor het zeer compact opslaan van digitale informatie: de beeldplaat, hier de DOR-geheugenplaat. Het bijzondere van het door Philips ontwikkelde systeem Megadoc is nu dat het betrekking heeft op alle facetten van de behandeling van documenten: het omzetten in een digitaal elektronisch signaal, het classeren, het archive ren, het opzoeken, het sorteren, het distribueren en het vermenigvuldigen. Het document kan tevens zowel alfanumeriek als picturaal worden verwerkt. In principe kan zelfs het document in het systeem worden opgenomen met in formatie over grijswaarden of kleuren. Als ik dan toch voor een goed begrip van het systeem enige omschrijving zou moeten geven wil ik het volgende daarover zeggen. Het als elektronisch archief gepresenteerde Megadoc-systeem, waarmee getypte en met de hand geschreven documenten binnen één seconde automatisch worden vastgelegd, werkt met DOR-platen (Digitale Optische Recording) die zijn afgeleid van het Philips video-langspeel-platen systeem. Een DOR-plaat kan 10 miljard bits aan informatie bevatten ofwel 2500 pagina's a4. Comprimeert men de infor matie door het overbodige wit dat op iedere pagina voorkomt, weg te werken dan kan een plaat zelfs 25.000 pagina's bevatten, zonder dat er bij de uiteinde lijke weergave enig detail verloren gaat. Is het document via een tekstverwer- kende machine tot stand gekomen, dan kan de plaat 500.000 pagina's a4 bevatten. Ieder gewenst document dat er in is opgeslagen kan binnen vijf se conden worden opgeroepen en op een beeldscherm worden geprojecteerd. Het Megadoc-systeem bestaat uit een minicomputer met speciale randappara tuur die er op gericht is documenten volledig elektronisch te hanteren. 71 70

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 36