Nadat ik vorig jaar tijdens een Arbeitstagung van Duitse bedrijfsarchivaris- sen geattendeerd was op de bedenkelijke kwaliteit van sommige éénmalige schrijfmachinelinten (letters blijken na enige tijd van het papier te vallen), heb ik hierover een gesprek gehad met de daarvoor verantwoordelijke man op on ze inkoopafdeling. Aanvankelijk was deze van mening dat ik buiten mijn boekje ging; ik ging op zijn stoel zitten. Tenslotte accepteerde hij mijn zorg voor 'het archief-in-wording', maar dit betekende echter niet dat zulks veel invloed had op de bestaande inkooppolitiek. Soortgelijke ervaringen trof ik ook aan bij collega's in binnen- en buitenland. En eigenlijk is deze situatie niet zo vreemd in een bedrijf; het hebben van een archief is echt niet een van de be- drijfsdoelen. Maar het is niet alleen de archivaris die met problemen rond de informatie drager wordt geconfronteerd. In het afgelopen jaar werden herhaaldelijk vra gen ontvangen van medewerkers uit het bedrijf (ontwerpers, mensen uit de fa brieken etc.) met betrekking tot het werken met en bewaren van nieuwe soorten dragers. Dit was aanleiding om te onderzoeken of een interne norma lisatie op dit gebied een nuttige bijdrage aan de oplossing van de gemelde pro blematiek zou kunnen bieden. Hieruit bleek vervolgens dat verspreid over het bedrijf nog al wat kennis aanwezig was maar tevens lacuneus en erg moeilijk voor ieder te achterhalen. Er bleken ook nogal wat foutieve ideeën te bestaan die voor een deel het gevolg waren van fabrikanteninformatie. Onze ervaring is dat met name op beurzen zoals de efficiencybeurs snel wordt beloofd en ge loofd. 'Koop ons systeem en al uw archiefproblemen zijn opgelost', hoor je gelukkig steeds minder, maar je hoort ze nog wel. Er is binnen Philips een overleg- of stuurgroep in het leven geroepen waarin onder andere zitting hebben enige archiefveroorzakers, beheerders van actue le gegevensbestanden, een normalisatie-man en ondergetekende als archiva ris. Ik kan u helaas nog geen concrete resultaten mededelen omdat deze activi teit nog geen half jaar oud is. Wel zijn er sinds kort drie werkgroepen bezig die ik hier even de revue wil laten passeren. Werkgroep 1 'Dragertypen voor archiefdoeleinden'. Opdracht van deze werkgroep is: het geven van richtlijnen voor de keuze van dragertypen ten behoeve van de archivering van documenten en de bij die dra gertypen behorende fysieke verzorging tijdens de bewaartermijn, waarbij re kening moet worden gehouden met bewaartermijnen van 0 tot 5 jaar, 5 tot 10 jaar en langer dan 10 jaar. In het eindrapport van deze werkgroep dient onder andere aan de volgende aspecten aandacht te worden besteed: juiste verzorging van de informatiedrager houdbaarheid van de vastgelegde gegevens bij juiste verzorging bij digitale, ook optisch-digitale, systemen de terugleesbaarheid na eventuele systeemveranderingen kwetsbaarheid bij calamiteiten reproduktie- en kopieermogelijkheden ten behoeve van belanghebbenden, ook naar een ander dragertype dan het originele back-up- en schaduwarchiefprocedures, ook op andere dragers dan de ori ginelen de voor de verzorging nodige apparatuur. 68 Werkgroep 2 'Inrichten van archiefruimten' Opdracht van deze werkgroep is: het geven van richtlijnen voor de inrichting van archiefruimten, zowel voor het werkarchief als voor het schaduwarchief, rekening houdend met de dragertypen papier, magnetisch en optisch. Aandacht zal moeten worden besteed aan klimatologische eisen eisen voor brandpreventie en de voorkoming van andere calamiteiten overige bouwtechnische eisen meubilair toegangsbeveiliging Werkgroep 3 'Archiefprocedures' Opdracht is hier: het geven van richtlijnen voor de archiefprocedures als de te archiveren gegevens in digitaal zijn opgeslagen waarbij rekening moet worden gehouden met dragers waarop meer dan een document is geregistreerd, de verantwoordelijkheid van de archivaris voor documenten op dragers die niet fysiek in zijn archief aanwezig zijn en de bewaring van verschillende soorten dragers in hetzelfde archief. Aspecten die hierbij aan de orde zullen moeten komen, zijn het aanbieden van nieuwe documenten (onder andere kwaliteitscontrole) registratie van documenten en dragers registratie van de machines en hun software waarop de dragers gemaakt zijn en teruggelezen moeten worden aanvragen en kopiëren/reproduceren van dragers of delen daarvan, ook naar een ander dragertype dan het origineel toegangsbeveiliging wijzigingsprocedures verzorging van dragers back-up en schaduwprocedures in het archief aanwezige dan wel voor de archivaris elders ter beschikking staande apparatuur organisatorische eisen. Ik heb deze werkgroepen ten tonele gevoerd om u daarmee een indruk te ge ven van de manier waarop wij menen oplossingen te moeten aandragen en te gelijkertijd om u te laten zien welke onderwerpen hierbij ter sprake zullen moeten komen. Ik heb u gezegd: concrete uitkomsten zijn er nog niet, maar ik ben graag bereid u die zodra ze er zijn ter beschikking te stellen. Het zal u zijn opgevallen dat met beide benen op de grond naar oplos singen wordt gezocht voor alle soorten informatiedragers en niet alleen voor de moderne of de nog in ontwikkeling zijnde; geen kreten als 'office of the fu ture' of 'paperless office'. Trouwens die kreten hoor je de laatste tijd al wat minder! Toch was in het septembernummer van Repeat, het blad van het Ne derlands Genootschap voor Communicatietechnieken, het volgende te lezen: 'Het konventionele archief, de grote kelder- of zolderruimte, met zijn dossierkasten vol papier en een stoffige archivaris, maakt plaats voor de airconditioned computerruimte met zijn brandvrije kast vol diskettes en magneetbanden en zijn baardige softwarespe- cialist'. 69

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 35