3- 1 4- 2 De archivaris moet het verleden van de toekomst nu scheppen Het beeld van de archivaris van vroeger en vandaag is iemand die probeert dat wat overgebleven is te redden en te bewaren. Al is met de komst van de drukkunst en van de kopieermachines iets veranderd, de archivaris wacht nog altijd op de stukken die na dertig of vijftig jaar eindelijk uit de pijp komen. Als een archivaris de verantwoordelijkheid heeft om de essentiële gegevens van het geheugen van een organisatie te bewaren en bruikbaar te maken voor anderen, dan moet hij nu aan de slag gaan om ervoor te zorgen dat de gegevens over het dagelijkse leven, die nu elektronisch vastgelegd worden, geïdentificeerd en be waard worden. Terwijl de archivaris voorheen bewaarde wat overbleef, moet hij nu beslis sen wat het verleden van de toekomst zal zijn. In de 'information age' moet de archivaris bewust beslissen welke informatie hij bewaart en welke niet. In feite betekent dit dat de archivaris heden het verleden van de toekomst moet scheppen. Meer en meer wordt de archivaris geconfronteerd met de vraag, welke informatie is het waard te bewaren, op welke informatiedragers zullen we het bewaren, wanneer in het aktieve leven van de informatie moeten we deze beslissing nemen? Als men als archivaris deze uitdaging niet tegemoet treedt, dreigt een toekomst zonder een verleden. 3 1 4- 3 De archivaris wordt een informatie-restaurateur Hoe meer de informatie los staat van de drager, des te meer restaureert de archivaris de informatie. Zoals een monument dat verwoest is, herbouwd of vernieuwd wordtin de 'authentieke, originele stijl en vorm,', zo moet de archi varis de informatie restaureren op een nieuwe, soms andere soort informatie drager. Men bewaart de integriteit van het monument bij de herbouw, maar ge bruikt daarvoor nieuwe steen, verf, lak en hout (en nu ook centrale verwar ming) en moderne technieken van conservering. Eveneens bewaart de archivaris de integriteit van de informatie, de histori sche gegevens, maar hij gebruikt daarvoor de 'beste' informatiedrager en de meest moderne technieken voor conservering en ook voor distributie en con sumptie. Een groot voordeel van de moderne informatietechnologie is dat zij gedreven wordt door de behoefte aan informatieverspreiding. Zodoende kan men dezelfde technologieën ook gebruiken om 'archiefstukken' te vermenig vuldigen en te distribueren. Wenste men gedurende de industriële revolutie een kip in elke pot, nu bestaat er de mogelijkheid in de informatierevolutie voor de onderzoeker om een archief in zijn eigen huis te hebben. Noten d.mole The video disk as a pilot project of the public archives of Canada (1981) Dr. Jake V.Th. Knoppers is senior vice- Format and contents of documentation manuals president van Information Management Servi- for machine redable data files 1981 ces te Ottawa (Canada). Procedures for the preparation and control of documentation manuals (1981) Literatuur Procedure for the processing of edp data jake v.th.knoppers Managing the electronic re- Deze is door dr. Knoppers ter beschikking volution, archiving the electronic heritage. A gesteld van de vereniging. position paper on issues and problems in EDP records/data management (1981) 66 Procedures for review of documentation ma nuals by dpss staff Procedures for the preparation of finding aids Conservation of magnetic tapes jake v.th.knoppers Towards a Canadian elec tronic cultural heritage (discussion paper) (1983) Bulletin van de Machine Readable Archives 3-2 De informatiedrager in een bedrijfsarchief C.F.M.Jansen* Dat ik het onderwerp van mijn voordracht beperk tot de informatiedrager in bedrijfsarchieven vindt zijn oorzaak in eerste instantie in de omstandigheid dat hier een bedrijfsarchivaris voor u staat. Tegelijkertijd realiseer ik me dat voor velen van u het verschijnsel bedrijfsarchief echter niet vreemd is - alhoe wel vaak een vreemde eend - en dat de informatiedragers in welk archief dan ook veelal gelijksoortig zullen zijn. Een tweede reden om mij te beperken tot het bedrijfsarchief is gelegen in het feit dat hetgeen ik hier ga zeggen voor tkomt uit de situatie in mijn bedrijf en de door mijn afdeling beheerde archie ven, eventueel aangevuld met ervaringen uit andere bedrijven. Toen ik ter voorbereiding op dit verhaal over kwaliteitseisen voor informatie dragers zo links en rechts mijn licht eens op stak over wat men meende onder 'kwaliteit van de informatiedrager' te moeten verstaan, was het merkwaardig dat men veelal pas in tweede instantie dacht aan het materiële aspect. Als veel belangrijker werden naar voren gebracht de kwaliteit van de informatie in de zin van beschikbaarheid van de informatie. Deze tweeledigheid van het begrip 'kwaliteit van de informatiedrager' wil ik voor mijn verdere verhaal aanhouden, dat wil zeggen dat ik eerst enige erva ringen met betrekking tot het materiële aspect aan u wil voorleggen en vervol gens nader wil ingaan op de beschikbaarheid van de informatie. Op deze wijze kom ik dan tenslotte gemakkelijk op een onderwerp dat men mij verzocht heeft er eveneens bij te betrekken, te weten Megadoc. U mag trouwens van de archivaris van Philips verwachten dat waar er sprake is van informatiedra gers, hij tenminste Megadoc noemt. Maar eerst terug naar het materiële aspect van vervaardiging en bewaring van archiefbescheiden. Dat je aan de informatiedrager bij voorbaat eisen kunt stellen met betrekking tot de duurzaamheid lijkt een normale zaak. Toch wordt bij de keuze: 'welke drager wel of niet' hiermee zelden of nooit reke ning gehouden. De overgang van steen naar papier is niet ingegeven door overwegingen van duurzaamheid. Bij de vraag bijvoorbeeld of optische op slagmethoden beter of minder goed zijn dan de opslag op papier is de duur zaamheid ook meestal het laatste aspect dat in beschouwing genomen wordt. Ik denk dat de oorzaak hiervan voor een groot deel in de gegroeide archief situatie te zoeken is. Immers, de archivaris is verantwoordelijk voor opbouw en instandhouding van zijn archief, dat wil zeggen nadat de archiefbescheiden zijn gegenereerd. Hij conserveert en restaureert en tracht optimale bewarings- condities te bereiken voor de produkten van anderen. Echter van enige zorg voor de drager vóórdat deze archiefstuk zou kunnen worden is geen sprake. De archivaris is lijdelijk en heeft geen invloed op de keuze die anderen maken. Het is, zonder onszelf een pluim op de hoed te willen steken, soms frappant wat hij nog allemaal weet te bereiken met hetgeen bij hem wordt binnenge dragen. 67

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 34