plaats een 'no ring ever' etiket op alle archiefkopieën Preparatie van dokumentatie Zonder passende dokumentatie dreigen de archiefgegevens snel verloren te gaan! Het is heel belangrijk de dokumentatie bij te houden, te controleren en aan te vullen. Opslagfase Statische fase Magneetbanden hebben een half leven van ongeveer tien jaar. Er moeten al tijd twee kopieën van een data set zijn, één in het archief en de ander elders. Meestal gebruikt men een Bally Data Shield voor het opslaan van archiefban den. De shield is een soort kluis die men in een opslagruimte makkelijk kan neerzetten. Hij heeft een milieu-beheersingssysteem, biedt ruimte aan 4000 banden en kost ongeveer 45.000, met een jaarlijks onderhoud van ongeveer $2000. Magneetbanden moeten altijd staan of hangen. Dynamische fase De banden in het archief worden eens per jaar schoongemaakt en opnieuw gespoeld (precision rewind). Eens in de vijf jaar worden ook alle data sets ge kopieerd op een nieuwe magneetband. Gebruiksfase Nadat de banden uit het archief gehaald zijn, moeten ze 24 uur akklimatiseren voor ze gelezen kunnen worden, wanneer er verschil in temperatuur of lucht vochtigheid is. Bereid het gebruik volgens de dokumentatie voor en maak een werkkopie. 3 1 3 3 Optische disk Hiervoor zij verwezen naar de lezing van mr. C.F.M. Jansen (zie hierna). Ik geef alleen twee overzichten van het gebruik van optische disks, nu en in 1990. Bemerk de verwachte stijging van 'image archival' en 'digital archival'. 3-1-4 Archiveert men informatie of informatiedrager? 3 1 4- 1 De archivaris heeft de luxe van de tijd verloren Informatie die vastgelegd is op 'hard copy', dat wil zeggen papier, kan een archivaris een aantal jaren op een koele, droge plaats laten liggen voordat hij ze bewerkt en moet beslissen wat bewaard en wat vernietigd wordt. Maar bij informatie die elektronisch is vastgelegd, moet hij binnen twee tot vier jaar beslissen en het archiveringsproces beginnen, omdat de informatie anders misschien niet meer herhaalbaar is zonder dokumentatie de informatie niet leesbaar of bruikbaar is de geschikte informatie-apparatuur niet meer aanwezig is vele systemen de 'oude' informatie automatisch vernietigen. 64 Optical high-density recording products 1984 1.2 Billion) Other (2.0%) Interactive Video (12.5%) Image Archival (8.0%) Digital Archival (6.0%) Disk Video Games (10.0%) Digital Audio Disk (45.0%) Video Disk Entertain (15.0%) Digital On-Line (1.5%) 1990 Forecast 5.4 Billion) Other (5.0%) Digital Audio Disk (10.0%) Interactive Video (20.0%) Digital On-Line (15.0%) Video Disk Entertain (5.0%) Image Archival (20.0%) Disk Video Games (5.0%) Digital Archival (20.0%) Was voor velen vroeger en vandaag de archivaris iemand die oud papier van de zolder of uit de kelder haalde en zo een bepaalde verdienste had, nu wordt hij iemand die alleen maar problemen wekt met zijn gezeur over 'cultuur' bij diegenen die al hun handen vol hebben aan het laten draaien van het compu tersysteem. Ten aanzien van de elektronische informatie heeft de archivaris de luxe van de tijd dus verloren. Als hij de informatie niet binnen twee tot vijf jaar in het archief krijgt, is de kans groot dat deze voor eeuwig verloren is. 65

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 33