3 Kwaliteitseisen voor informatiedragers 3-1 Archiveert men informatie of informatiedrager? J. V. Th.Knoppers* 3 1 1 De informatie-explosie De nieuwe informatietechnologieën leiden tot een explosie in het gebruik van papier. Gemiddeld creëert een kantoormedewerker 3500 tot 4000 pagina's per jaar en dit gebruik stijgt jaarlijks. Tegelijk is er een schrikwekkende groei van het 'elektronisch geheugen'. Het 'electronic filing cabinet' van de Canadese federale regering is al minstens dertig keer zo groot als dat van papier. De kosten van het elektronisch geheugen of elektronische opslag van gegevens dalen per jaar met 30-50%. Een magneetband heeft een informatiecapaciteit van ongeveer 125 strekkende meter papier en op een videodisk kunnen minstens 16 miljoen pagina's ofwel 32.500 boeken opgeslagen worden. Het resultaat is dat de archivaris, die vroeger informatie trachtte te redden, nu daarin dreigt te verdrinken. Als in Nederland de vijftig-jaren-termijn ver kort wordt, zal dat een gat in de dijk worden gedurende een stormvloed als in 1953. Het wordt dus niet alleen maar een kwestie van: wat te bewaren?, maar ook: in welke vorm en via welke soort informatiedrager? 3 1 2 De elementen van een archiefaanwinst Bij het verwerven van aanwinsten heeft de archivaris de volgende elementen te beoordelen: de informatie zelf het verband van de informatiecreatie (tijd, plaats, persoon, omstandigheden) de vorm van de informatie (handschrift, gedrukt, fotokopie) de informatiedrager. Historisch gezien archiveert men archiefstukken of informatiedragers en legt men de nadruk op de kwaliteitseisen voor de informatiedrager. Maar hoe meer men de technologie van het creëren en vastleggen van informatie ge bruikt, des te meer de informatie komt los te staan van de drager en des te meer de nadruk komt te liggen op de kwaliteitseisen van de informatie zelf. Om papieren archivalia te vinden is de archivaris een hulp, maar om een 'elek tronische erfenis' uit het geheugen te halen is hij/zij alleen maar een hin derpaal. Naar mate de informatie onafhankelijker is van de drager, heeft men meer dokumentatie nodig over de gegevens om deze te bewaren en weer te gebrui ken. Men zal gauw het punt naderen waarop zonder bijpassende dokumenta tie de informatie niet teruggeroepen kan worden en dus waardeloos wordt. Tot nu toe archiveerde men het 'stuk' en gebruikte men de term 'archiefstuk ken maar binnen vijf tot tien jaar wordt het merendeel van de gegevens over onze wording, samenleving en ontwikkeling van de maatschappij vastgelegd in alleen elektronische vorm. Als de archivaris van vandaag ervoor wil zorgen 60 dat het heden het verleden van de toekomst wordt, moet hij/zij zich meer en meer richten op het archiveren van informatie in plaats van op de informatie dragers. Zodoende richten de kwaliteitseisen zich ook op de informatie in plaats van op de drager. Ook zal de archivaris steeds meer gaan werken met informatiedragers die herbruikbaar zijn, die men gemakkelijker kan verme nigvuldigen en met informatie die van de ene op de andere soort informatie drager wordt overgebracht zonder verlies van het 'geheel'. 3-1-3 De kwaliteitseisen voor informatiedragers 3-1-3-1 Microfilm In Canada is er een nationale norm voor 'microfilm as documentary evidence', can 2-72.11.79. In Canada, Engeland, de Verenigde Staten, Australië enz. zijn er namelijk wetten die regels stellen voor het overleggen van bewijsmateriaal aan een rechter in een rechtszaak, een 'Evidence Act.' Deze microfilmnorm bestaat uit een aantal regels, procedures en technische eisen, die men, als men ze nauwkeurig volgt, kan gebruiken om aan te tonen dat de microfilm een authentieke, betrouwbare en echte reproduktie is van het origineel en daarom als bewijsmateriaal kan worden toegelaten zonder dat de rechter alsnog de echtheid moet onderzoeken. De elementen van de kwaliteitseisen zijn: schriftelijke toestemming van een microfilmonderneming procedure van preparatie van documenten voor het filmen bepaalde methodes voor het filmen en behandelen bepaalde technische eisen van de film en de apparatuur zekerheid van kwaliteitseisen ('quality assurance') opslag- en preservatie-eisen (hiervoor is een iso-standaard in bewerking, ISO/DIS 7865). Microfilms die aan deze kwaliteitseisen voldoen, voldoen ook aan de eisen van de archivaris. 3 1-3-2 Magneetbanden De kwaliteitseisen voor magneetbanden zijn gebaseerd op de National Bu reau of Standards Special Publication 500-101Care and handling of compu ter magnetic storage media, en op de kwaliteitseisen en procedures van de Ma chine Readable Archives Division van de Public Archives of Canada. De eisen zijn in een aantal kategorieën onder te verdelen. Eisen voor het dagelijks milieu Behandeling maak nooit direkt kontakt met de band zelf gebruik pluisvrije handschoenen gebruik 'self-locking hubs' en 'self-threading tape drives' verwijder altijd de 'write enable'-ring van alle banden die in het archief ge plaatst worden 61

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 31