volgens de basisarchiefcode-VNG geordende archieven. Deze bijstandsverle ning wordt bijzonder gewaardeerd getuige het aantal gemeenten, dat reeds ve le jaren daarvan gebruik maakt en nog steeds toeneemt. De opdrachten zijn eenmalig, wanneer het de bewerking van semi-statische archieven aangaat, zij zijn continu wanneer het dynamische archieven betreft. Zij worden uitge voerd door medewerkers, die door interne opleiding en jarenlange ervaring gespecialiseerd zijn. Gemeentelijke archieven vertonen een grote mate van overeenkomst, zodat de specialisatie ten volle kan worden benut. Het komt de kwaliteit ten goede en werkt belangrijk kostenverlagend. Zo bedragen als voorbeeld daarvan de kosten van een eenmalige bewerking - dat wil zeggen van selectie en beschrijving - van één strekkende meter statisch archief bij een afschrijvingstermijn van vijftien jaar f. 55,- per jaar. Omgerekend resulteert dat gedurende de afschrijvingstermijn in een gemeente met bijvoorbeeld 1000 inwoners in een bedrag van 5,5 cent per inwoner. Uitgangspunten In de visie van odrp wordt uitgegaan van de volgende punten: 1 Het registratuurbeheer omvat de dynamische èn semi-statische archieven. Semi-statische archieven vormen feitelijk een verlengstuk van de dynamische. Uit een oogpunt van beschikbaarheid van ruimte en gebruiksfrequentie zijn zij afgezonderd totdat het beheer erover aan de archivaris wordt overgedra gen of tot openbaring. Semi-statische archieven worden regelmatig gebruikt en zijn voor het eigentijds bestuur en administratie onmisbaar. Afzonderlijk beheer daarover voeren werkt onnodig kostenverhogend. 2 De registratuur archiveert stukken, waarvan het aantal door de jaren heen be langrijk is toegenomen. Het overgrote deel komt voor vernietiging in aanmer king. Is hun aantal ooit geschat op 90%, veiligheidshalve kan het voor de ge meenten worden gesteld op 70 tot 80%. Het beheer ervan dient zich daarom te richten op gescheiden bewaring van bescheiden met blijvende èn met tijde lijke waarde, zodat vernietiging efficiënt kan plaatsvinden. 3 De vernietiging dient te geschieden door de beheerders, dat wil zeggen: door de registratuur voor wat betreft de zaaksgewijze geordende archieven; door de archivaris voor de overige archieven. Bij uitstel blijft vernietiging een zaak van de registratuur zolang de bescheiden niet aan de archivaris overgedragen zijn. Vernietiging door de registratuur is - voor zover hij benoemd is - alleen mogelijk in overleg met de archivaris. De door de registratuur te maken be schrijving heeft een administratieve functie. 4 Beschrijving van archieven anders dan in een dossierinventaris vormt geen taak van de registratuur. Uitbesteding daarvan aan de registratuur brengt de registratuur op een ander vakgebied, namelijk op het terrein van de archiva ris. De registratuur ondersteunt het eigentijdse functioneren, niet de historie of de wetenschap. 5 'Informatie' vormt met personeel, financiën, grond en materieel een van de bestuursmiddelen, welke beheerd worden. Het beheer stem je af op het ge bruik, dat men ervan wil. Toegepast op archiefbescheiden betekent het dat het beheer dient te voorzien in: eigentijds gebruik voor de functionering van bestuur en administratie; 50 later gebruik van blijvend te bewaren bescheiden. De archivaris stelt extra-eisen aan de administratie. Eisen onder meer betref fende de omvang en de wijze van bewaring van bescheiden, die later onder zijn beheer vallen. Eisen, die worden gerespecteerd ook al kunnen zij het ei gentijds beheer enigermate hinderen. Uitbreiding van eisen tot bescheiden met tijdelijke waarde evenwel vormt een luxe. Semi-statische archieven Ten aanzien van de stand van zaken voor wat betreft de semi-statische ar chieven valt onder meer het volgende op te merken. Zowel naar inwoneraantal als anderszins bestaat er een grote verscheidenheid aan gemeenten. Zij kennen uiteenlopende eisen, wensen en mogelijkheden. Als gevolg daarvan vertoont het beheer aanzienlijke verschillen. Dynamische archieven bevatten vaak verouderde informatie en het blijkt vrij algemeen nodig te stimuleren dat niet-actuele informatie doorstroomt naar de semi-statische archieven. Bij opname in het semi-statische archief vindt veelal geen selectie naar waarde van bescheiden plaats. Behalve verouderde infor matie worden echter evengoed uit ruimtegebrek minder frequent gebruikte dossiers naar het semi-stadsch archief overgeheveld. In het verleden is vernietiging uitgesteld of achterwege gebleven, omdat in de opbouw van dynamische archieven te bewaren en te vernietigen bescheiden vermengd zijn opgeborgen. Het gevolg daarvan is, dat omvangrijke semi- statische archieven zijn ontstaan. Om de vernietiging te bevorderen hebben wij een tiental jaren geleden de handleiding opbouw secretarie-archief samen gesteld. Er wordt een werkwijze aangegeven voor de scheiding van bescheiden naar waarde en bestemming. Waar deze wordt toegepast, is vernietiging alge mener geworden en met een minimale tijd en inspanning. Scheiding in de opbouwfase vormt kennelijk een voorwaarde om tijdig bescheiden te ver nietigen. Waar eenmaal achterstand in semi-statische archieven dient te worden inge haald, dient de bewerking naar onze mening zich om praktische redenen (fi nanciële, personele en organisatorische) te beperken tot de verwijdering van omvangrijke series vernietigbare bescheiden. De reductie is aanzienlijk, zodat eventuele nabewerking het archivariaat niet voor een onoverkomelijke op gaaf stelt. Overigens is hier een strikt autonome bevoegdheid van de gemeente aan de orde. Burgemeester en Wethouders bepalen de zorg en het beheer, die zij no dig oordelen. De aanstelling van personeel dat in staat én in de gelegenheid is, is daarvan slechts een uitvloeisel. Bewerking semi-statische archieven door de registratuur? Is nu in afwachting van de overbrenging naar de archiefbewaarplaats van semi-statische archieven, bewerking door de registratuur mogelijk? De hier bedoelde bewerking bestaat uit de selectie van te bewaren en te vernietigen be scheiden en de daarvan te leveren beschrijvingen. In veel gevallen gebeurt het, èn tot tevredenheid van de archivaris. Waarom zou het dan niet kunnen? 51

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 26